Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bzıyıko Savaşı Anıtı Restore Edilecek!
13 Temmuz 2023 Perşembe Saat 12:59
Adıge Cumhuriyeti Devlet Meclisi- Xase Başkanı Vladimir Narojnıy ile yardımcısı Śey Edvard, Bzıyıko Savaşı’nda yaşamını yitirenlerin anısına Krasnodar Kray’ın Severskiy rayonunda dikilmiş olan anıtın restorasyonu için Tahtamukay rayonunda bir toplantı düzenlediler.

 

Adıge Cumhuriyeti Devlet Meclisi- Xase Başkanı Vladimir Narojnıy ile yardımcısı Śey Edvard, Bzıyıko Savaşı’nda yaşamını yitirenlerin anısına Krasnodar Kray’ın Severskiy rayonunda dikilmiş olan anıtın restorasyonu için Tahtamukay rayonunda bir toplantı düzenlediler.

Adıge Cumhuriyeti Devlet Meclisi tarafından düzenlenen toplantıya Tahtamukay rayonu Başkanı Şeve Asker, rayon meclisi üyeleri Şevgen Sefer, Caste Vyaçeslav, Pşıvıç Ali, Oleg Kartamışev ve Severskiy rayonu Novodmitriyevskiy bucağı (koy) Başkanı İgor Golovin katıldılar.

 

Bu yılın Ocak ayında Vladimir Narojnıy başkanlığında bir grup görevli anıtın bulunduğu yere gitmiş, anıtı yenileme ve çevre düzenlemesi yapma kararını almıştı.

 

Anıtın yenilenmesi, çevre alanının belirlenmesi ve düzenlemesi için gerekecek para hesaplandı. 

 

Bu tarihi anıtın restore işi, Adıgey Parlamentosu Milletvekillerinin bağışları ile gerçekleştirilecek. Çalışma programı Şevgen Sefer ile Źeł  Asker tarafından yürütülecek. Kış gelmeden çalışmaların tamamlanması bekleniyor.

 

Tahtamukay’daki toplantıda tarihi ve kültürel mirasın kayıt (реестрa) altına alınması konusu da görüşüldü. Konu çözüldüğünde tarihi eserlerin ayakta tutulmalarının daha kolay olacağı üzerine konuşmalar yapıldı.

 

- Bzıyıko Savaşı ve buna bağlı olaylar nedeniyle Adıge ulusunun çektiği acıların üzerinden ne kadar uzun bir zaman geçmiş olursa olsun, geçmişte işlenmiş olan hataları, yeniden tekrarlanmamaları için unutmamalıyız, bu savaşta can verenlerin acılarını ve anılarını diri tutmalıyız, hepimizin görevi budur. Tarihi anılar cumhuriyetimizde yaşayan çok sayıdaki ulus arasındaki saygı ve birbirine tahammül (sabır) duygularını güçlendiriyor. Anıtın anlamını bilen ve ona değer veren Novodmitriyevskiy bucağı (koy) öğrencilerinden anıtı ziyaret eden ve onu temiz tutan herkese teşekkür ediyoruz, - dedi Vladimir Narojnıy.

 

Bzıyıko Savaşı 2020 yıl önce Bzıyıko Irmağı kıyısında yapılmıştı. Bu savaşta Şapsığlar, Bjeduğlar ve Kazaklar can verdiler. O can verenlerin anısına anıt 1980’li yıllarda Adıgeyli Yemıj Ruslan, Łıuj Asker, Beretere İsa ve arkadaşları tarafından dikildi. Anıtın mimarı da Maykoplu heykeltraş Anton Şikoyan’dır.

 

HUT Nefset., Adıge mak, 12 Temmuz 2023

 

Kaynak: https://adygvoice.ru/2023/07/12/%d1%88i%d1%8d%d0%b6%d1%8c%d1%8b%d1%80-%d0%bf%d1%8b%d1%82%d1%8d%d0%bd%d1%8d%d1%83/?fbclid=IwAR2QZEuBOJ8964Oudd49J7bFCuDDE05QRBYeVzE1-kEU5W27n4WgVxIe9GQ

 

Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 13 Temmuz 2023


Bu haber toplam 1528 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net