Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yemtıl Nurbiy ve Adıge Mak Gazetesi
07 Nisan 2023 Cuma Saat 23:51
72 yaşında yaşama veda edip bugün doğum yeri Şinciy'de toprağa verilen Yemtil Nurbiy ,adı Adıge Mak gazetesi ile özdeşleşmiş bir gazeteciydi.

72 yaşında yaşama veda edip bugün doğum yeri Şinciy'de toprağa verilen Yemtil Nurbiy ,adı Adıge Mak gazetesi ile özdeşleşmiş bir gazeteciydi. 

 

Adıge mak gazetesi dediğimizde Türkiye'de yaşayanlar ünlü türk gazeteleri gibi bir gazete düşünmesinler. Bu yıl 100 ncü yaşını doldurmuş olan Adıge mak tüm masrafları devlet tarafından karşılanan,haftada beş gün çıkan,abonelik sistemi ile çalışan mahalli bir devlet gazetesidir.İçindeki haber ve yazılarn iceriği Adıge Cumhuriyeti ile sınırlıdır. 

Peki Adige mak gezetesini halkımız için anlamlı ve önemli kılan nedir? 

 

Adıge mak gazetesi A.C.de adıge dilinde yayınlanan tek gazetedir. Rus-Kafkas savaşlarından perişan bir vaziyette çıkan  Çerkes halkının yaşama tutunma,varolma mücadelesinde bir can suyudur. Adıge dilinin varolma mücadelesinin en önemli destekçisidir. Adıge dilinde spor, ekonomi, sanat, kültür, politika, sağlık, turizm gibi konularda ihtiyaç duyulan kelime ve terimlerin bulunup yaşatıldığı tek yerdir

 

Adıge edebiyatına ilk adımını atanların ilk ürunleri de onun sayfalarında yer bulur. Adıge mak gazetesinin halkımızın varlığı için taşıdığı önemi burada saymakla bitiremeyiz. 

 

Yemtil Nurbiy ölümünden bir kaç ay öncesine kadar Adıge mak'ta çalışmış bir gazeteciydi.Onun gazete yaşamındaki uzun yolculuğunun son otuz yılına bende şahit olmuştum.Mıyekuape'de yaşayanlar için Yemtil Nurbiy demek Adıge mak gazetesi demekti. Hayatında hiç evlenmeyen ve kendi ailesi olmamış Yemtil Nurbiy'in Adıge mak gazetesi ailesi olmuştu.Adeta onunla yatıp  kalkardı ve yaşamında gazetesinden başka bir şey yoktu.

 

Gazete onun için sadece bir işyeri değil,aşk ve tutkuyla bağlı olduğu yaşam kaynağı bir kurumdu.Elinde fotoğraf makinası ile Adıgey'de gerçekkeşen her etkinlikte onu meydanlarda görmeye gözlerimiz alışmıştı.Bir etkinlikte göremezsek " Nurbiy nerede?" diye birbirimize sorar olmuştuk. 

 

Gazetenin son sayfası ona aitti. Bazen son sayfa ile yetinmeyip iç sayfalarda da onun adını görürdük.

 

Çerkes halkının ulusal sorunlarına son derece duyarlıydı.Ulusal sorunların basın kanalıyla ilk dile getiren, sorunun varlığı devam ettikçe ısrarla  gündemde tutan, sorunların çözüme ulaşmasında sessiz sedasız katkı sunan bir basın emekçisiydi. Onun bilmediği, ilgi duymadığı, çozümüne katkı sunmadığı bir ulusal sorunumuz yoktu. 

 

Sivil toplum kuruluşu Adıge Xase'nin,vatana dönmüş olanların her daim yanındaydı. 

 

Gazeteciliğin yanı sıra sessiz sedasız  edebiyatla da ilgilenir, şiirler yazardı. Onun ismi bazen de sevilen bir şarkının söz yazarı olarak karşımıza çıkardı. Kendisi gibi bir gazeteci olan Bedanoko Zamira'nın seslendirdiği "Adıge bayrağı" adlı şarkının sözleri ona aitti. 

 

Bir karınca gibi çalışkan, mütevazi kişiliği ile herkesin sevgi ve takdirini kazanmış bir gazeteci, gerçek bir ulussever ve yurtseverdi 

 

Yemtil Nurbiy adı yaşadığımız sürece anılarımızda varolacaktır.

 

Haber: Çetao İbrahim / Maykop

Cherkessia.net, 7 Nisan 2023


Bu haber toplam 1754 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net