Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürcistan'da Neler Oluyor?
08 Mart 2023 Çarşamba Saat 21:42
Akşam saatlerinde Gürcistan Parlamentosunda düzenlenen oylamada


"Yabancı Etkinin Şeffaflığı Hakkında" yasa tasarısı Gürcistan Parlamentosu'nda onaylandı. Bu gelişme sonrası göstericiler parlamento binasının önünde toplandı ve binanın bir girişini kapatmaya çalıştı. Emniyet güçleri, biber gazı ve tazyikli su kullanarak göstericileri dağıttı.


Akşam saatlerinde Gürcistan Parlamentosunda düzenlenen oylamada "Yabancı Etkinin Şeffaflığı Hakkında" yasa tasarısının onaylanması, başkent Tiflis'te gösterilere yol açtı.


Çok sayda gösterici parlamento binasının önünde ve çevresinde toplanarak muhalefetteki "Halkın Gücü" Partisinin sunduğu yasa tasarısının onaylanmasını tepkiyle karşıladı.


"Demokrasi karşıtı"


Gösteriye katılan ana muhalefet partisi Birleşik Ulusal Hareketi ile diğer muhalefet partilerinin liderleri, söz konusu yasanın demokrasi karşıtı olduğunu savunuyor.

Protestolara katılanlar ve muhalefet partilerinin temsilcileri, bugün parlamentoda çoğunluğun oyunu alan yasa tasarısının, aslında Rus versiyonu "Yabancı Ajanlar Hakkında Kanun"a benzediğini belirtiyor.


Gürcistan İçişleri Bakanlığı, parlamentonun çevresinde toplanan göstericilerin, binanın bir girişini yasa dışı kapatmaya çalıştıklarını duyurdu.


Gösterinin bir "şiddet" eylemine dönüşmeye başladığını belirten Bakanlık, emniyet güçlerinin yasal yollara başvurmak zorunda kalacağına işaret etti.


Biber Gazı ve Tazyikli Suyla Müdahale Edildi


Bakanlıktan yapılan açıklamaya rağmen gösteri devam edince parlamento binasının çevresinde konuşlanan güvenlik güçleri, göstericilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Göstericiler, parlamentonun önünden ayrılarak Tiflis'teki Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüdü.


Eylem sırasında birkaç gösterici gözaltına alındı.


Gürcistan Parlamentosu'nda, yabancı ülkelerin istihbarat faaliyetleriyle ilgili söz konusu yasa tasarısı, 3 ve 6 Mart tarihlerindeki görüşmeler sırasında milletvekilleri arasında kavgalara neden olmuştu.


Kaynak: https://www.trhaber.com/dunya/gurcistan-da-neler-oluyor-ajanlik-yasasi-ulkeyi-h92475.html?fbclid=IwAR0G5gOlbfxc5btJKLi3Szrqxgjfb__DN69VCqYdUffcy3LfLP_7F9BCMyQ

Cherkessia.net, 8 Mart 2023


Bu haber toplam 1655 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net