Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabard  Andzor
2018 Yılına Ait Analizle Günümüzdeki Ukrayna Olayını Anlamak:
07 Mart 2022 Pazartesi Saat 21:24

Editoryal Not: Bu Analiz, 11 Nisan 2018 tarihinde, Kabard Anzor tarafından Facebook sayfasında yayınlanmıştır.


2014'te mevcut dünya düzenine meydan okuyan Rusya, yine de dünya hegemonu olan ABD'ye çarptı. 4 yıl süren ve amiral gemileri olan Amerika Birleşik Devletlerinin liderliğindeki ortak bir Batı yaklaşımı geliştirme ve istişare dönemi sona erdi. Karar onaylandı ve meydan okuma kabul edildi.


Peki bunun anlamı ne? Bu, ABD ve Rusya'nın savaşta olduğu anlamına geliyor. Bu, Batı’nın ve artık katlanmak için hiçbir neden olmayan ve kendisi için bir sorun haline gelen istikrarsızlık kaynağı Rusya Federasyonu’nu etkisiz hale getirdikten sonra birkaç yıl içinde yok edeceği anlamına geliyor.


Yaygaracıları hemen rahatlatmak istiyorum. Koşup sığınak satın almaya gerek yok. Bir nükleer savaş olasılığı asla sıfıra eşit olamaz, ancak 20 yıl boyunca iyice aptallaşmış bir yarı-prens tarafından yönetilen Rus "seçkinleri" temsilcilerinin deliliklerini sergilemelerine rağmen, yine de kayda değer değildir. Bu insanlar kamikaze* değildirler.


Rusya'nın şu anda "Ukrayna" senaryosunu uygulamaya çalıştığı Suriye veya Baltık Devletleri'ndeki NATO ve Rus güçleri arasında doğrudan bir askeri çatışma tehlikesi çok daha yüksek, ama aynı zamanda düşük. Ancak bunun nedeni tarafların stratejik planlarından daha çok, aşağıdan gelen olası inisiyatiftir. Ayrıca yüce rastlantılar asla göz ardı edilemez.


Halihazırda devam eden savaş "soğuk" olacak. 1980'lerin ilk yarısında bilinçli bir yaşta olan herkes bunun nasıl olduğunu hatırlar. Onun “sıcak" tezahürleri, ana rakiplerin müşteri tabanının parçalanmasında gözlemlenecektir.


Örneğin, İsrail'in Hizbullah'a gökten kurşun yağdırma arzusuna müdahale etmeden, Suriye'de Rusya ve İran Esad'a, ABD ise Kürtlere ve SAS’a desteği artıracak, bazen de Türkiye Suriye'de işgal edilen mevzide sağlam bir yer edinecek ve daha fazlasının hayalini kuracak vs...


Esad, Rusya ve İran'ın yakın himayesindeki kimyasal silahları birden fazla kez kullandığı için, tüm bunlar az çok kanlı olacak ve kimyasal savaş ajanları izlenimi verecek. En büyük ölçekli olaylardan sadece birkaçı dünyada bir yankılanmaya neden olmuştur.


Kamusal eylemlerden anlaşıldığı kadarıyla, karar bir kez verildikten sonra, artık kimse Rusya'ya yönelik yeni saldırıların kendi açısından "sözleşmenin ihlali" için yeterliliğini meşrulaştırmasıyla uğraşmayacak. Sadece daha sık, daha sert, ve daha acı verici şekilde vuracaklar.  Öyle bir vuracaklar ki bir daha kalkamasınlar.


Neticede amaç artık belirtmek ve uyarmak değil. Amaç, kaynakları ve direnme iradesini yok etmektir. Amaç bu sefer dersi iyi öğretmektir. Ve bunu başaracaklar. Sonuç şimdiden tahmin edilebilir, bu da tarafların potansiyellerindeki fark hakkında biraz fikri olan herkes tarafından, hatta görev başında olup tam tersini savunanlar tarafından bile anlaşılıyor.


*2. Dünya Savaşı sırasında intihar saldırısı düzenleyen Japon havacılar


Bu nasıl ifade edilecek?


Şimdiye kadar ABD bunu sadece Washington'da bir kalem darbesiyle diplomatları sınır dışı etmesinin yanı sıra, dünyanın ikinci alüminyum şirketini şekilsiz bir kaba dönüştürerek ima etti (Sadece bunu ve daha sonra olabilecekleri bir düşünün. Bunları yaparak sadece birazcık seyirciye oynadılar)  Kendi adlarına ne yazık ki şirket bir Rus oligarkına aitti. Yol boyunca, diğer meslektaşlarını da girdaba sürükledi. Kolay, zarif, sade bir şekilde ve yıldırım hızında…


Tamamen ölmediği gerçeği basitçe şu şekilde açıklanabilir: Henüz kimse ona öldürücü darbeyi vurmadı. Sadece bir top mermisi, düşman gemisinin yan tarafına, geminin sürüklenmesi için verilen bir emirle ateşlendi.


Rusya'nın bu talebi hızını artırarak ve silah limanları açarak görmezden geleceğinden, yeni yelkenler açacağından kesinlikle eminim. Böyle bir kararın neye yol açacağını hayal etmek kolaydır:


1) Silahlanma yarışının tepkisel olarak hızlanması. Amaç, Rusya'yı savunma kapasitesinin korkunç maliyetlerini karşılamaya zorlayarak onu sefalete düşürmek. Ronald Reagan Sovyetler Birliği'ni asla içinden çıkamayıp öldüğü bir çukura sürükleyerek sadece üç veya dört yıl içinde SSCB'nin modern Rusya Federasyonu'nunkilerle kıyaslanamayacak kadar ciddi kaynaklarını bitirdi. Bugünün Rusyası daha aynı yerde gelemeden iki yıl bile dayanamaz.


2) Rusya'nın tüm sonuçlarıyla birlikte tam anlamıyla bir rogue state ("haydut ülke") olarak etiketlenmesi:


- diplomatik izolasyon,


- petrol ambargosu,


- finansal piyasalara ve modern teknolojilere erişimin engellenmesi...


- Rus parasının toksik ilan edilmesi + Batı'da Rusların "şüpheli kökenli" devlet dışı fonlarının (en azından) dondurulması.


Sadece birkaç yıl içinde bu, Rus ekonomisini tamamen yok edecek ve ülkeyi tam bir yoksulluğa sürükleyecektir. Ve bu, "yüksek derecede olasılığa sahip bir tahmin" değildir. Bu, alternatif olmayan bir senaryo, çünkü nükleer savaşı denklemden çıkardık.


Kuşkusuz, asıl darbeler ülkenin “ekmek teknesi” ve finans kurumları olan petrol ve gaz endüstrisine verilecektir.


Petrolünü on yıllardır Çin'e çok uygun fiyatlara satan İran'a bakmak ya da Irak için Gıda Karşılığı Petrol Programını hatırlamak, Rusya'yı bu yıl değilse de gelecek yıl nasıl bir kaderin beklediğini anlamak için yeterli. Haydi birkaç yıl sonra olsun, ama meselenin bu kadar uzaması pek olası değil.


Böyle düşünmeyenler için de ABD Kongresi tarafından hazırlanan yeni “Stand with UK against Russia Violations Act” ile tanışmak ve ardından Rusya Maliye Bakanlığı’nın, Merkez Bankasının, Sberbank'ın, VEB’in ve VTB’nin nerede ve hangi yüzdelerde büyük paralarla uğraşacağını anlamaya çalışmak faydalı olur.


3) Rusya Federasyonu'nu halihazırda yürütmekte olduğu veya tahminler dahilinde başlayabileceği dış politika maceralarına, yani savaşlara yaptığı harcamalarını artırmak konusunda provoke etmek.


Bu Suriye ve Ukrayna için kötü bir haber. ABD'nin Rus ordusunun (resmi askerler veya gönüllüler ile emeklilerin hangisi olduğu önemli değil) bu ülkelerden çıkarılmasını isteyeceği şüphelidir. Rusya'nın orada varlığını güçlendirmesi, bu çatışmalarda çıkmaza girmesi ve elinde kalan az imkanları da bitirmesi için her şeyi yapmaları çok daha muhtemel.


Onlar için iyi haber ise, Rusya'nın birkaç yıl içinde hiçbir şeyi kalmayacak. Çünkü güzel ve yakın bir günde, Moskova'nın parası bitecek. Ve o gün düşündüğümden daha erken gelebilir.


4) Yeni yeni çıkmaza girmeye başlayan Oleg Deripaska'nın kaderi, bir ya da iki yıl içinde Rus oligarklarının hepsi olmasa da birçoğu tarafından tekrarlanacak. Özellikle de Vladimir Putin bunların önemli bir bölümünü Boris Yeltsin'in "ailesinden" miras aldığından ve onları koruyan anlaşmalar artık geçerli olmadığından, iklim değişikliği oligarkları mevcut Rus rejimi için tamamen gereksiz kılıyor.


Son bahsettiklerimin ve Dmitry Medvedev'le bağlantılı olan oligarkların zamanı ilk önce sona erecek (Bay Ziyavudin Magomedov için ise çoktan sona erdi). Onlar artık sonsuz açlık duyan opriçninalar için sadece birer yemek.


Önce süngeri daha sonra sıkmak için dolmasını beklemek ve aynı zamanda ilahi adaleti göstermek için boyarı (soylu) çan kulesinden coşkulu kalabalığın üzerine atmak… Bunlar Rus otokrasisinin eski eğlenceleridir.


Burada yalnızca tek bir sorum var: Bay Çubays'ı kalabalığın önüne atacaklar mı, atmayacaklar mı? Bu sembolik bir an olurdu.


5) Orta veya küçük ölçekli işletmeler ve hatta özel daireleri olan küçük ölçekli Rus ev sahipleri de sevinemeyecek. Devlet, "Ozero Kooperatifi"nin kayıplarını herkesin üzerinden telafi etmeye çalışacağı ve aynı zamanda askeri-sanayi kompleksinin maliyetlerini ödemek için vatandaşlarını acımasızca yolacağı için Rusya Federasyonu'ndaki vergiler artacak. 


Benzinin (ve açıkça her şeyin)  fiyatı artacak, çünkü devlet, dış pazarlardan atılan Rus petrol ve gaz devlerinin kayıplarını telafi etmeye çalışacak. Yoksulluk öyle bir geri dönecek ki, "ulusal ekonomide" çalınacak bir şeylerin olduğu 1990’lı yıllar, günümüzün aksine zenginmiş gibi gelecek.


Tüketici talebi tüm sonuçlarıyla beraber tamamen çökecek. 


6) Yakın gelecekte dünyanın 1 numaralı petrol ve sıvılaştırılmış gaz ihracatçısı olacak olan ABD, pazarları Rus rakiplerinden son derece sert bir şekilde temizleyecektir. Buna, dünya finans piyasalarından ve modern arama ve sondaj teknolojilerinden soyutlanmanın bir sonucu olarak, altı yıl içinde Rusya'da üretimdeki kaçınılmaz düşüşü ekleyin.


Ve bir kez daha hatırlatalım, yukarıda bahsi geçen İran, daha doğrusu onun Çinli dostu Çin, eminim böyle bir durumda Rus hidrokarbonlarını satın alacaktır ancak çok ucuza. Kesinlikle önümüzdeki yıllarda her türlü düşme ihtimali de olan dünya fiyatlarında değil.


(Ayrıca: Rusya ile restleşme, Çin'i dış politika hırslarında çok daha mütevazı olmaya zorlayacaktır.)


7) Rus devletinin modern varyasyonunun çöküşü ve ardından sınırların radikal bir şekilde yeniden çizilmesi, büyük olasılıkla 25-35 yıl alacaktır. Yani, bugünün Rusyası büyük olasılıkla 2025'e kadar sürecek, ancak 20'lerin ilk yarısının tamamı tamamen umutsuz, tatsız, kötü ve yoksul geçecek.


Bunun öncesinde özgürlük kalıntılarının ve hatta şimdi var olduğu varsayılan o gülünç "muhalefet"in tasfiyesi sağlanarak ülke genelinde vidaların sıkılması gerçekleşecek. Savaş zamanında bunlar artık "hain” sayılırlar ve savaş kanunlarına göre yargılanacaklardır. Bu mantıklı.


SSCB'den miras kalan formatlarda "yabancıların" olduğu oyunlar da, öncelikle Rusya'nın en az köklü bölgesi olan Kafkasya ile sona erecek. "Cumhuriyetlerde" her yerde "milliyetçiler"in en yüksek mevkilerden kaldırılacağına ve yerine "Slav unsuru" getirileceğine eminim. Savaş zamanında sınır bölgeleri sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir ve öyle olacak. Kenar mahallelerin sadakatini satın alacak başka bir şey kalmadı. Elde sadece terör var.


8) Hekuj'daki Çerkes ulusal hareketi hakkında… Akrabalarıma sesleniyorum: sadece bu 7-10 yıl boyunca hayatta kalın. Kahramanlığa gerek yok. Söyledikleriniz yüzünden bedel ödemeyin, sizi kariyerlerinin ateşi için yakacak odun olarak görenlerin, sizin üzerinizden kendilerini eğlendirmelerine izin vermeyin.


Yukarıdan emir vererek halka açık olaylardan kaçınmanın muhtemelen imkansız olacağını anlıyorum. Ancak kimse sizi Facebook'ta sadakat üzerine saçmalıklar yazmaya ve kameraya aptalca konuşmalar yapmaya zorlamaz. Burada bir hesaba sahip olmak zorunda bile değilsiniz.


ABD ve Türkiye'deki işimizde yeniden hız kazanmaya başladık. Temelde buna Hekurısları dahil etmiyoruz. Gücenmeyin, bu sizin güvenliğiniz için.

*

Yukarıdakilerin tümü, tüm Rus arkadaşlarım ve akrabalarım için büyük sevgi, saygı ve empati ile tarafımca yazılmıştır.


Buna saçmalık diyebilirsiniz, nasıl isterseniz. Belki de haklısınız. Bu sadece mevcut durumla ilgili benim görüşümdür. Gelecek %100'de temelde tahmin edilemez ve herkes bunu kendi deneyim ve bilgilerinin çerçevesinden görüyor, daha fazlası değil.


İnanmak ya da güvenmek zorunda değilim. Sadece hayatınızı açık gözlerle planlayın.


Bazılarınızla barikatların zıt taraflarında olsak da hem fiziken hem de düşünce olarak mızrağım size dönük değil. Eminim sizin mızraklarınız da bana dönük değildir.

***

11 Nisan 2018

Россия, бросившая вызов существующему мировому порядку в 14 г, все-таки достучалась до мирового гегемона - США. Период консультаций и выработки единого подхода Оксидента, во главе со своим флагманом - США, длившийся 4 года, - завершен. Решение утверждено - вызов принят. 


Что это значит? - Это значит, что США и РФ находятся в состоянии войны. Это значит, что Оксидент удушит РФ в течение нескольких лет, нейтрализовав этот источник нестабильности и проблем для себя, который больше нет причин терпеть.


Хочется сразу успокоить алармистов - не надо бежать покупать бункеры. Вероятность ядерной войны никогда не может быть равна нулю, но она по прежнему ничтожна мала, несмотря на бравирование своей отмороженностью представителей российской "элиты" во главе с очевидно поглупевшим за 20 лет квазипринцепсом. Эти люди не камикадзе.


Значительно выше, но также невысока, опасность прямого военного столкновения сил НАТО и РФ в той же Сирии или Прибалтике, которую Россия пытается раскачивать по "украинскому" сценарию прямо сейчас. Но не столько из -за стратегических планов сторон, сколько из-за возможной иницативы снизу, а также просто Его Величества Случая, который никогда нельзя сбрасывать со счетов.


Уже идущая война будет "холодной" - все, кто в первой половине 1980-х гг был в сознательном возрасте, помнят, что это такое . Ее "горячие" проявления будут наблюдаться в разборках клиентелы главных оппонентов. 


К примеру, в Сирии, Россия и Иран усилят поддержку Асада, США - курдов и САС, не препятствуя Израилю в его стремлении поливать ту же Хезболлу свинцом с неба, время от времени, Турция - прочно закрепится на занятом в Сирии плацдарме и задумается о большем etc. 


Все это будет более или менее кроваво и попахивать боевыми отравляющими веществами, поскольку химическое оружие, находящийся под плотной российской и иранской опекой, Асад применял уже не раз - резонанс в мире вызвала только пара-тройка наиболее масштабных инцидентов.  


Раз решение принято, насколько можно судить по публичным деяниям, никто не будет более особо заморачиваться обоснованием адекватности новых ударов по России "нарушениям конвенции" с ее стороны. Будут просто бить  - чаще, сильнее и больнее. Бить так, чтоб не встали.


Ведь цель уже не обозначить и предупредить. Цель лишить ресурсов и воли к сопротивлению. Цель заставить на сей раз хорошо выучить урок. И ее добьются - результат предсказуем уже сейчас, что понимают все, немного представляющие себе разницу потенциалов сторон, даже те, кто, по долгу службы, утверждают обратное.


В чем это будет выражаться? 


Пока что США только намекнули: не считая высылки дипломатов, одним росчерком пера в Вашингтоне, была превращена в бесформенную посудину вторая аллюминивая компания мира (вы только вдумайтесь в это и в мощь мускулов, которые пока спокойны - ими лишь немного поиграли на публику). К несчастью для себя, компания принадлежала российскому олигарху. Попутно в водоворот затащило и других его коллег. Легко, изящно, непринужденно и молниеносно. 


То что она не утонула вовсе, объясняется просто - по ней никто не дал еще бортовой залп - просто одно ядро, пущенное по траверсу неприятельского судна с приказом тому лечь в дрейф. 


Абсолютно уверен, что Россия это требование проигнорирует, поставит дополнительные паруса, увеличивая скорость и открывая орудийные порты. Несложно представить к чему такое решение приведет:


1) Реактивный разгон гонки вооружений. Цель  - пустить по миру Россию, заставив нести чудовищные расходы на свою обороноспособность. Рональд Рейган сжег несопоставимо более серьезные, чем у современной РФ, ресурсы СССР всего года за три-четыре, вогнав Советский Союз в яму из которой тот уже не выбрался никогда и сдох. Нынешняя Россия не продержится и двух лет, прежде чем окажется там же.


2) Полноценное маркирование России, как rogue state ("страна-изгой"), со всеми вытекающими: 


- дипломатическая изоляция, 


- нефтяное эмбарго, 


- блокирование доступа к финансовым рынкам...


- ...и современным технологиям,


- объявление российских денег токсичными + заморозка (как минимум) на Западе негосударственных средств россиян "сомнительного происхождения". 


Всего за несколько лет это полностью разрушит российскую экономику, загнав страну в тотальную нищету. И это не "прогноз с высокой степенью вероятности". Это безальтернативный сценарий, коли мы вывели ядерную войну за скобки.


Безусловно, основные удары будут нанесены по нефтегазовой индустрии-"кормилице" и финансовым институтам страны.


Достаточно посмотреть на Иран, продававший десятилетиями свою нефть Китаю по бросовым ценам, или вспомнить Oil-for-Food Programme (программа "Нефть в обмен на продовольствие") для Ирака, чтобы понять какая судьба ждет Россию, если не в этом году, то в следующем... ну пусть через пару лет, но вряд-ли дело настолько затянется.


Тем кто так не считает, полезно будет также ознакомиться с подготовленным Конгрессом США новеньким “Stand with UK against Russia Violations Act”, а после попытаться понять: где будут российские МинФин, ЦБ, Сбербанк, ВЭБ, ВТБ etc. занимать длинные деньги? И под какие %%.


3) Провоцирование РФ на увеличение своих расходов по начатым ею внешнеполитическим авантюрам, т.е. войнам, которые Россия ведет в настоящий момент или может начать в границах прогноза. 


Это плохая новость для Сирии или Украины - сомнительно, что США будут добиваться удаления из этих стран российских военных (не важно - официальных или "добровольцев" с "отставниками"). Куда вероятнее, что они сделают все, чтобы Россия нарастила там свое присутствие, увязла в этих конфликтах по самые уши и сожгла в них то немногое, что у нее еще будет оставаться. 


Хорошая для них новость - у России  не останется ничего уже через несколько лет. Потому что в один прекрасный и отнюдь не далекий день деньги у Москвы закончатся. И он может наступить даже раньше, чем предполагаю я. 


4) Судьбу Олега Дерипаски, который только начинает входить в штопор, скорее всего, в течение года-двух, повторят многие, если не все, его коллеги-российские олигархи. Изменения климата делают их совершенно ненужными нынешнему российскому режиму, тем более, что существенная часть таковых осталась Владимиру Путину от "семьи" Бориса Ельцина в наследство, а договоренности, которые их защищали, более не актуальны. 


Время последних, а также время олигархов, подвязавшихся при том же Дмитрии Медведеве, закончится первым (для того же г-на Зиявудина Магомедова уже закончилось). Они теперь просто еда для вечно голодной опричнины. 


Это старинные забавы российского самодержавия: дать губке сначала наполниться, чтобы потом выжать, а также сбросить боярина с колькольни в волнующуюся толпу, чтобы продемонстрировать божественную справедливость. 


Вопрос у меня тут только один: сбросят или не сбросят толпе г-на Чубайса? - Это был бы символический момент.


5) Среднему или мелкому бизнесу, да даже мелким российским лендлордам, приватизировавшим квартирки, тоже радоваться не придется. Налоги в РФ вырастут, поскольку государство постарается компенсировать убытки "кооператива Озеро" за счет всех остальных, а также будет нещадно стричь подданных, чтобы оплатить расходы ВПК. 


Цены на бензин (а значит на все) вырастут, потому что государство попытается компенсировать убытки российских нефтегазовых гигантов, выдавливаемых с внешних рынков. Нищета вернется такая, что 1990 г, когда было что воровать в "народном хозяйстве", в отличие от нового дня, покажется жирным.


Покупательский спрос схлопнется окончательно. Со всеми вытекающими.


6) США, собирающиеся в ближайшее время стать экспортером нефти и сжиженного газа  №1 в мире, предельно жестко будут зачищать рынки от российских конкурентов. Прибавим к этому неизбежное падение добычи в России, уже лет через шесть, в результате изоляции от мировых финансовых рынков и современных технологий разведки и бурения. 


И еще раз вспомним упомянутый выше Иран, вернее его китайского друга - Китай, уверен, будет покупать российские углеводороды и в такой ситуации, но очень дешево - отнюдь не по мировым ценам, которые и так имеют все шансы спикировать в ближайшие годы.


(В сторону: показательная расправа над Россией заставит Китай стать куда скромнее в своих внешнеполитических амбициях).


7) Крах современной вариации российского государства, с последующей радикальной перекройкой границ, скорее всего, придется на 30 г +/-5 лет. Т.е., до 2025 г нынешняя Россия, скорее всего, дотянет, хотя вся первая половина 20-х гг будет совершенно беспросветной, унылой, злой и нищей. 


Предшествовать этому будет завинчивание гаек по всей стране: ликвидация остатков свобод и даже той смешной "оппозиции", которая якобы сейчас есть - в военное время это уже "предатели" и поступать с ними будут в соответствии с законами военного времени. Это логично.


Закончатся и игры с "инородцами", в форматах унаследованных от СССР, прежде всего с Кавказом, как с наименее укорененным в России регионом. Уверен, повсеместно в "республиках" с высших постов уберут "нацменов" и заменят "славянским элементом". В военное время,  пограничье должно жестко контролироваться - так и будет. Покупать лояльность окраин больше не на что. Остается террор.


О черкесском национальном движении в Хэкуж. Обращаюсь к сородичам: просто выживите в эти 7-10 лет. Не надо подвигов. Не подставляйтесь из-за невоздержанности языка, не позволяйте развлекаться за свой счет тем, кто будет рассматривать вас в качестве дров для костров своих карьер. 


Понимаю, что, возможно, уклониться от публичных мероприятий по разнорядке сверху будет невозможно. Но писать в фб верноподданические глупости и толкать дебильные речи на камеру вас никто не заставляет. Вас даже не заставляют иметь здесь эккаунт.


Мы только начали снова набирать темп в нашем деле в США и Турции. Хэкурысов мы принципиально не привлекаем к этому - не обижайтесь, это ради вашей же безопасности. 

***

Все выше написано мною с огромной любовью, уважением  и сочувствием ко всем моим российским друзьям и родственникам. 


Можете считать это бредом - как угодно. Возможно, вы правы - это всего-лишь мой взгляд на текущее положение вещей. Будущее принципиально не предсказуемо на 100% и каждый видит его через призму своего опыта и знаний - не более.


Мне не обязательно ни верить, ни доверять. Просто планируйте свою жизнь с открытыми глазами.


Хотя с некоторыми из вас мы и по разную сторону баррикад, как физически, так и по убеждениям, но мое копье на вас не смотрит. Уверен, ваши копья в меня тоже.


Bu yazı toplam 3835 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net