Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anayurda Kavuşma - Dönüş Günü Maykop’ta Kutlandı!
02 Ağustos 2023 Çarşamba Saat 18:36
1 Ağustos 1998 günü, diaspora Adıgelerinden toplu bir grubun tarihi toprağımıza yeniden dönüş yaptığı gündür; güne ilişkin etkinlikler Adıgey’de halen sürüyor.


1 Ağustos 1998 günü, diaspora Adıgelerinden toplu bir grubun  tarihi toprağımıza yeniden dönüş yaptığı gündür; güne ilişkin etkinlikler Adıgey’de halen sürüyor.

 

25 yıl önce, Ağustos 1998’de savaş içindeki Kosova’dan Adıgelerin grup grup eski Ata toprağına geri döndükleri gündür ve 1 Ağustos tarihi de kutlama günü olarak belirlenmiştir. 

Başkent Maykop dahil cumhuriyetimizin değişik köşelerinden Ata yurduna dönüş yapmış olanlar için ilginç etkinlikler düzenlenerek Gün kutlanıyor. Birlik ve dayanışma örneği olarak tarihi Adıge toprağına dönmüş ve yerleşmiş olan çok sayıda soydaşımız etkinlik için bir araya geldiler. Devlet kuruluşları ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, cumhuriyet halkı ve konuklar etkinliğe geldiler ve katıldılar. 

 

Cumhuriyetimiz Başkanı tarihi vatanına dönüş yapmış soydaşlarımızın 25 yıl boyunca iyi bir yaşama kavuşturulmaları için Adıgey’de çok sayıda sorunun çözülmüş olduğunu vurguladı. Cumhuriyet halkı ve sivil toplum örgütleri bu konuda elden gelen desteği esirgemediler. Üst makamlarca sağlanan destekler sonucu soydaşlarımız Rusya toplumu içinde özel bir yer edinmiş oldular.

 

Bu konuda federal devlet merkezleri ile toplum kuruluşlarının sağladığı yardımlar sayesinde, 25 yıl önce savaş koşulları içindeki Kosova’da yaşayan soydaşlarımızdan ilk küme eski tarihi topraklarına dönüş yapmışlardı. Daha sonra da aramıza katılan soydaşlarımız oldu. Bu oluşum evrensel düzeyde bir anlam taşır. Bu olay ülkemizin soydaşlarımıza yardım ettiğini ve etmeye de hazır olduğunu kanıtlıyor. Ulusal kültürümüzü ayakta tutmak için dış ülkelerdeki soydaşlarımızla bağlarımızı geliştirmemizin ve güçlendirmemizin önemi büyüktür. Böyle bir yaklaşım biçimi kurmuş olmamız önemlidir.

 

Türkiye, Suriye, Ürdün, İsrail ve değişik Avrupa ülkelerinden dönen ve Adıgey’e yerleşen Adıge sayısı bugün için 2000 kadardır. Bunların çoğu yeni bir yaşam kurdu, çalışıyor ve okuyor. Eski vatanlarına, Adıgey’e dönüş yapmış olanların oğul ve torunları şimdi Adıgey’in geleceğine güç katıyorlar. Yeni meslekler ediniyorlar, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri içinde de görev alıyor ve değişik işlerde çalışıyorlar.

Anayurda dönenlerin 25 yıllık geçmiş yaşamı ressamlar, takvim resimlemeleri yapanlar (İllüstratörler)  ve heykeltraşlar tarafından işlenmeye, yapıtları değişik sergilerde yer almaya başladı. Bir süre önce Maykop’ta Adıge Cumhuriyeti resim sergi alanında (galeride) düzenlenen “Kafkas Diasporası” (Кавказская диаспора) adlı sergiye bu yapıtlardan örnekler de alındı.

 

Böylece sanatçılar ulusal yapıtları izleme ve onları tanıma, onlardan yararlanma olanağını elde etmiş oldular.

Anayurda dönenler Günü kutlaması bir dinleti, bir konserle renklendirildi, güzelleştirildi. Cumhuriyetimizin değişik sanat kuruluşları, “Veşad”, Adıge ulusal dans ekibi “Abrek”, Adıge Cumhuriyeti sanatçıları Davte Susanna ile Ĺaçe Albert ve diğer artistler dinletide görev aldılar. Gün Adıge oyunları ile tamamlandı.

 

Adıge mak, 1 Ağustos 2023

 

Kaynak: https://adygvoice.ru/2023/08/01/%D0%BC%D1%8D%D1%84%D1%8D%D0%BAi%D1%8B%D1%80-%D0%BC%D1%8B%D0%B5%D0%BA%D1%8A%D1%83%D0%B0%D0%BF%D1%8D-%D0%B7%D1%8D%D1%80%D1%8D%D1%89%D1%8B%D1%85%D0%B0%D0%B3%D1%8A%D1%8D%D1%83%D0%BD%D1%8D%D1%84%D1%8B/?fbclid=IwAR1GA9UpMtaPfZHUoPk7LA-spmfYGXeh-eWDhOU9V4AdE1-0DOKSkmsLsrs

Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 2 Ağustos 2023


Bu haber toplam 1727 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net