Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Dil Kurumu Çerkezce-Türkçe ve Türkçe-Çerkezce Sözlük Yayınladı!
29 Temmuz 2023 Cumartesi Saat 14:50
Türk Dil Kurumu Çerkezce-Türkçe ve Türkçe Çerkezce sözlük yayınladı ve TDK nın internet sitesi üzerinden satışa sunuldu.

 

Türk Dil Kurumu Çerkezce-Türkçe ve Türkçe Çerkezce sözlük yayınladı ve TDK nın internet sitesi üzerinden satışa sunuldu.


TDK web sitesi linki: https://emagaza-tdk.ayk.gov.tr/detay/2108/cerkezce-turkce-turkce-cerkezce-sozluk-2023

 

TDK web sitesinde sözlük ile ilgili şu bilgilere yer verildi :

''Çerkezce 1920’lerde yazılı dil hâline gelmiştir. Yazısı Kiril alfabesini esas alır. Çerkezcenin yazı ve edebiyat dili hâline gelmiş iki lehçesi vardır. Doğu (Kabardey) lehçesi Rusya Federasyonu’nun Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes Cumhuriyetlerinde; Batı lehçesi ise Adıgey Cumhuriyeti’nde resmî dildir.

 

Sözlük, Türkiye’de her iki lehçenin de konuşurları olduğundan iki lehçede hazırlanmıştır. Sözlüğün madde başları, yazı ve edebiyat dili olan iki lehçenin söz varlıkları esas alınarak belirlenmiş, sözcüklerin anlamları da buna göre verilmiştir.

 

Çerkezce kaynaştıran (polisentetik) dil yapısına sahip olduğundan, Türkçede birden fazla sözcükle karşılanan ifadeler Çerkezcede gövdeye kaynaşmış çok sayıdaki ekten oluşan tek bir sözcükle karşılanmaktadır. Bu nedenle, aynı dil seviyesinde madde başı olarak seçilen Çerkezce sözcük sayısı daha fazladır ve sözlüğün “Çerkezce-Türkçe” bölümü “Türkçe-Çerkezce” bölümünden daha geniştir. ''

 

Çerkezce-Türkçe ve Türkçe-Çerkezce sözlük Papşu Murat Topçu tarafından hazırlandı. 

 

Sözlük projesinin başladığı 2021 döneminde Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu başkanı olan Prof. Dr. Burhanettin Dönmez ve Kaffed yönetimi çalışmanın startını vermişti.

Dönemin KAFFED yönetimi ve MEB Talim Terbiye Kurulu başkanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez'in Türk Dil Kurumu ziyareti. (2021)

 

Sözlük Türk Dil Kurumu web sitesi üzerinden alınabilir : https://emagaza-tdk.ayk.gov.tr/detay/2108/cerkezce-turkce-turkce-cerkezce-sozluk-2023

 

Cherkessia.net, 29 Temmuz 2023


Bu haber toplam 1893 defa okundu.


Fevzi Çelebi

Hayırlı olsun. Istifade edeni bol olsun.

30 Temmuz 2023 Pazar Saat 18:37
Mehmet Yener

Çok geç kalmis, ama buna rağmen çok değerli bir çalışma ve çok değerli bir ürün.

Bu çalışmanın bana göre iki önemli sonucu vardır.

1- CERKES ( ADİGE) Dili resmen tanınmıştır.

2- CERKES HALKİ' nin ayrı bir halk, ayrı bir etnik kültür olduğu resmen tanınmıştır.

30 Temmuz 2023 Pazar Saat 00:07
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net