Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SAADET PARTİSİNDEN 21 MAYIS AÇIKLAMASI !
21 Mayıs 2013 Salı Saat 16:41
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığıda Çerkes Soykırımının yıldönümü olan bugün bir basın açıklaması yayınladı.Okurlarımızla paylaşıyoruz.

21 MAYIS 1864 BÜYÜK ÇERKEZ SÜRGÜNÜ'NÜN 149. YIL DÖNÜMÜ

Bugün 21 Mayıs,
 
Çerkezlerin 1864'de maruz kaldıkları zulüm, soykırım ve sürgününün 149.yıldönümü,
 
Tarihin en eski dönemlerinden beri yaşadıkları Kafkasya'da büyük bir geçmişe sahip Çerkezler ve Kafkas halkları, yüzyıllarca süren onurlu bir direnişe rağmen, emperyalist devletlerin ve Çarlık Rusya'sının hak hukuk tanımaz politikaları ve stratejik sinsi hedefleri doğrultusunda soykırıma uğratıldı ve Kafkasya’dan koparıldılar.Milli Görüş'ün tek temsilcisi olan Saadet Partisi olarak, zulme uğrayan Çerkez ve Kafkas halklarının acılarını kalplerimizde hissettiğimiz bu günde, bu acılarını hep beraber paylaştığımızı bir kere daha ilan ediyoruz.Büyük sürgün öncesi, Çerkezlerin ve Kafkas halklarının yıllarca süren, Ruslarla yaptıkları savaşlarında, zulme ve işgale karşı verdikleri kahramanca mücadeleyi unutmamız asla mümkün değildir. Ancak kahramanca yapılan bu mücadele her türlü gayrete rağmen olumsuzlukla sonuçlanınca Ruslar bu fırsatları iyi değerlendirip işgal girişimlerini başlatmış oldular.

Kafkasyalı kardeşlerimizin kahramanca mücadele verdikleri yere bugün, Ruslar, Kraznaya Polyana,yani kızıl cayır diyorlar. Rus zulmü ve vahşeti karşısında şehit olan, Kafkasyalı kardeşlerimizin kanlarının boşa akmadığını, Kafkas halklarının bugün Rusya'da verdikleri mücadele bizlere hatırlatmakta, ve soykırımı, sürgünü ve zulmü bir kez daha gözlerimizin önüne sermektedir.21 mayıs 1864 tarihinde Çerkezler ve Kafkas halkları, sahip oldukları evlerinden, topraklarından ve vatanlarından koparılıp büyük sürgüne uğratıldılar. Bu sürgün süreci çok acımasız, zalimce ve kanlı gerçekleşti. Gemilere doldurulan insanlar hiç bilmedikleri, tanımadıkları çeşitli ülkelere doğru yola çıkarıldılar. Fazla yüklenen gemilerin bazıları insanlarla beraber battı. Baş gösteren hastalık ve açlık nedeniyle on binlerce insan öldüğü için denize atıldı. Gemilerden karaya sağ çıkan insanları da ise yine açlık ve hastalıklar bekliyordu. Hiç bir şeyleri olmadan gittikleri ülkelerde gösterilen yerlere yerleşip bir hayat kurana kadar çok büyük zorluklar ve çileler çektiler.
   
Çerkezlerin sürgün neticesinde gönderildikleri coğrafyalara bakıldığında, çok dağınık olduğu, Başta Türkiye olmak üzere, Balkanlar, Almanya, Amerika, Ürdün, Suriye ve İsrail de büyük Çerkez nüfus olduğunu görmekteyiz. Türkiye’de yaşayan Çerkez kardeşlerimiz ve diğer etnik kökene sahip olan Türk, Kürt, Laz, Gürcü ve diğer kardeşlerimiz 75 milyon, bu vatan için kanıyla canıyla hizmet etmişlerdir.
   
Biz saadet partisi ve milli görüş olarak diyoruz ki: 
 
Türkiye’de yaşayan 75 milyon kardeştir. Etnik kökeni ne olursa olsun bizim mayamızda İslam vardır, İslam kardeşliği vardır. Yine etnik kökeni ne olursa olsun, bir ve beraber çarpan yüreklerimiz ''YENİ BİR DÜNYA''yı mutlaka kuracaktır.
   
Tekrar ''Büyük sürgün'' ün bu yıldönümünde Çerkez kardeşlerimizin acılarını paylaşıyor, bu tür felaketlerin bir daha yaşanmamasını diliyoruz.
 
Saygılarımızla...
 
Selman ESMERER
 
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı
 
Haber Kaynağı: H.H.A
 
cherkessia.net

Bu haber toplam 1990 defa okundu.


EMİN (AWTLE)

Ahmet bey haklısınız tabiki güzel gelişmeler bunlar. Fakat bizim için aslolan şey kendimizi ve yönümüzü doğru tanımlayıp bunun tanıtımını kendimizin yapmasıdır.
Ne olduğumuzu ve yolumuzu ne kadar net çizebilirsek bize olan farkındalık ve destekde o kadar büyük olacaktır.
Hani bir söz vardır ya 'ne istediğini bilmeyene allah bile yardım etmez'

selamlar. Awtle Emin

22 Mayıs 2013 Çarşamba Saat 18:17
ahmet gazi saygılı

turkiyede lobi oluşturabilme adına olumlu gelişmeler her siyasi parti nin bizi tanıması ve varlığımızı kabulunun tescili anlamınada gelir çerkeslerin meydanlara inmesi bizi toplum içinde daha bir görünür kılıyor.

22 Mayıs 2013 Çarşamba Saat 11:07
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net