Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kube Nurhan Fidan
Çerkesya Yurtseverleri'nin Gürültüsüz-Patırtısız Ağır İşçisi: Khuade Adnan
29 Mayıs 2015 Cuma Saat 20:55


Khuade Adnan ile tanışmamızın üstünden sanırım altı sene geçti. Circassian.center sitesinde ki forumları ateşleyen yorumlarını okudukça, Türkiye’den vatana dönüp yerleşik olmuş bu ilk dönüşçünün klasik ezberlerin dışında başka şeyler söylemeye çalıştığı açıktı.


Daha sonra 2009 sonlarında  Ragıp Mete ve Jade Wumar ile beraber Cherkessia.net sitesini hayata geçirmişler ve o dönem CC de yazan bir grubu da aynı platforma davet etmişlerdi. Zaten sıkıntılı bir süreç yaşayan benim de aralarında olduğum CC yazanlarının pek çoğu Ç.N sitesine geçmişti.


Herhangi bir toplantıda-ritüelde kullanılacak Çerkes bayrağının neredeyse mumla arandığı bir dönemde seri imalat başlatıp altı sene içinde Türkiye diasporasında yaklaşık 40.000 adet Çerkesya bayrağı bastırıp dağıtımına vesile olan bildiğim ilk iş adamı oydu mesela.   


Çerkesya’da yaşayan tarih öğretmeni Haseneko Hamid’in arşivlerde itilip kakılarak, kovuşturmalara uğrayarak 25 senede tamamlayabildiği tarihi Çerkesya haritasını bastırıp hem anavatanda hem de diaspora da dağıtımını sağlayan yine oydu ne tesadüf ki.  http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=6120


Çerkesya yurtseverlerinin eylemlerinde toplantılarında daha görünür olmasını sağlayacak ses sistemlerini- materyalleri v.b haberimiz dahi olmadan sipariş etmeyi önceleyen vatanın bu ilk repetriantı ''şawoğu''  sevgili Ragıp Mete’nin deyimiyle ''ziwushan'' Khuade Adnandı elbette.  


En moralsiz en motivasyonsuz tartışmalarda bile o tenzilatlı sözcükleriyle- lafazanlığa düşmeden isabetli bir çıkışı işaret edebilen sessiz sakin hali, onu güvenilir bir son sözcü olmaya doğal olarak yerleştiriyordu. 


2013 senesinin Aralık ayında Soçi olimpiyatlarının hemen öncesinde Maykop şehrinde Açumıj Hilmi ile beraber sakıncalı görülerek evi altüst edilen, gözaltına alınıp Krasnodar’a götürülen Çerkesya yurtseverlerinin gadre uğrayanı yine o olmuştu. http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=6014 


Çerkesya da pek çok Adıge Khase ve toplumsal organizasyonlarda bunca tecrübesi olmasa, soğukkanlılığını koruyarak emanet bilgisayardan olan biteni sıcağı sıcağına aktaramamış olsa belki Krasnodar tutuklamaları bunca deşifre olmaz, güçlü bir kamuoyu oluşmazdı.


Çerkes soykırımının kabulü için ülke parlamentolarına başvuruları organize eden Çerkesya Yurtseverlerinin vatandan imza koyabilen birkaç kişisinden biri olmak tabi ki yine ona düşmüştü. Sürgün soykırım nidalarını niteliksiz bir mağduriyet-vatan maniplasyonu şovuna dönüştürenleri slogancı ezberleri ile baş başa bırakıp  ‘’Çerkes soykırımı için yapılan tek fiili iş şimdilik bu arkadaşlar  devam edelim’’ diyen Bigalı bu inatçı Bejeduğ dan başkası değildi.


25 Mayıs’da Maykop da ki mağazasında KBC Çerkes Birliği başkanı Çeş Ruslan ile görüşmesinin ardından evi-işyeri saatlerce aranan-taciz edilen, ilgisi olmayan bir dava ile ilişkilendirilerek terörle mücadele birimlerinde ifade vermeye çağrılan Türkiye’den vatana yerleşmiş bu ilk dönüşçü, tek başına bunlara göğüs germeye çalışıyor. http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=6680

 

Peki Khuade Adnan’ın  başına bunlar neden geliyor? 

Yukarıda muhtemelen hepsini hatırlayıp yazamadığım çalışmalar içinde olduğundan dersek yanılmış olmayız herhalde. Eğer Khuade Adnan’da  21 Mayıs için ‘’yas günü‘’ diyerek niteliksiz mağduriyeti kabul etseydi, DÇB yöneticileri ile gülümseyen selfiler çektirseydi, Kaffed’in Soçi ihaleleriyle taçlanmış iş adamları ile kol kola devrimci- vatanseverlik naraları atsaydı, yine onların sponsorluğunda ki ''şığo mafe'' ziyaretlerinde çocuklar gibi şen olsaydı, elbette bunlar başına gelmezdi. 


Maykopskaya caddesinde ki şahane evinde keyfini çatar oturur, çocuklarıyla piknik resimleri facebook sayfalarını şenlendirir, Maykop’lu repetriyantların onunla gözükmemek için köşe kapmaca oynamasına hiç gerek kalmazdı belki de.  


Bunların hiçbirisi olmazdı muhtemel, ama işte orada hakikatler mıh gibi dururken tasasız-pür neşe bir hayatı kotarmak her zaman mümkün olmuyor bu Bigalı inatçı Bjeduğ için. Not: Khuade Adnan, belki de eski Çerkeslerin refleksi gereği, kendisiyle ilgili yazmaktan-konuşmaktan imtina ettiği için bunları birisinin yazması gerekiyordu. Bu formatta ki yazıları kimse için yazmam gerekmese, ancak bazen icap ediyor işte.Bu yazı toplam 9588 defa okundu.

Tlışe Murat

NURHAN HANIM YUKARIYA YAZDIĞINIZ ÇALIŞMALARI YAPAN ADNAN BEY'E MİNNETTARIM BİLESİNİZ. DUYGULANDIRDINIZ BENİ.

SAĞLICAKLA KALIN.

12 Mayıs 2016 Perşembe Saat 23:04
Erdem Tezcan

Böyle bir yazı benim için yazılacağını bilsem mağduriyet vız gelir Nurhan abla. O çerkeslere özgü, kazma kürekle dalmayan incelikli anlatımın her şeyi faş ediyor aslında.
Adnan abiye geçmiş olsun diyorum.

18 Haziran 2015 Perşembe Saat 16:32
Caner K'UEK'UE

Adnan bey Çerkesya nın modern şovalyelerinden biridir desem abartmış olmam galiba. Adamın evinde elektronik ne bulurlarsa hemen tutukluyorlar. Ama kendisi bütün zorluklara ve yıldırma politikalarına rağmen Çerkesya yolunda izlediği vizyonundan asla vazgeçemedi. Bu adama ancak helal olsun denir..
Çerkesya'ya giden yolda biz gençlerin de önünü aydınlattığı için kendisine teşekkürü borç bilirim..

15 Haziran 2015 Pazartesi Saat 17:13
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net