Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇERKESYA AKTİVİSTLERİNE POLİS-FSB BASKISI!
13 Aralık 2013 Cuma Saat 22:45
Adıgey Cumhuriyeti'nde bu sabah (13.12.2013) tarihinde yapılan keyfi yasadışı operasyon sonucu Çerkesya Yurtseverlerinden Khuade Adnan, Açumıj Hilmi, Çerkes Birliği Başkanı Çeş Ruslan, Adığe Xeku-Çerkesya sitesi Genel Yayın Yönetmeni Teş'u Yevgeniy, Abhazya ve Adıge Xase 21. Yüzyıl Başkanı Ziha Amin, Penejıkuay köyünden aktivist Yexhul Yura evlerinde yapılan aramalar sonucu bilgisayar, telefon, flash bellek, kitap vb. ulusal içerikli yayınlar alınarak Krasnodar kentine götürüldüler.

Adıgey Cumhuriyeti'nde bu sabah (13.12.2013) tarihinde yapılan keyfi yasadışı operasyon sonucu Çerkesya Yurtseverlerinden Khuade Adnan, Açumıj Hilmi, Çerkes Birliği Başkanı Çeş Ruslan, Adığe Xeku-Çerkesya sitesi Genel Yayın Yönetmeni Teş'u Yevgeniy, Abhazya ve Adıge Xase 21. Yüzyıl Başkanı Ziha Amin, Penejıkuay köyünden aktivist Yexhul Yura evlerinde yapılan aramalar sonucu bilgisayar, telefon, flash bellek, kitap vb. ulusal içerikli yayınlar alınarak Krasnodar kentine götürüldüler.

Güney Rusya Federal Bölgesi Soruşturma Komitesi yönetiminde FSB, Emniyet gibi birimlerin katılımıyla yapılan operasyona Rostov'dan başlayarak Volgagrad'a kadar güvenlik birimlerinden katılım düzenlendi.

Soruşturma komitesinin uluslararası bir vahabist terör elemanının dosyasına eklemleyerek savcılık ve mahkemeden çıkarttığı arama izni ve tutuklama kararı Rusya'daki keyfi uygulamaların en antidemokratik ülkeleri bile kıskandıracak seviyede olduğunu gösteriyor.

Operasyon şu ana kadar elde edilen bilgilere göre Adıgey'de Yablanovski, Penejıkuay, Koşhable ve Mıyekuape'de eş zamanlı yapıldı. Gelen bilgilere göre Kabardey-Balkar'dan Yağan İbrahim'inde aynı şekilde gözaltına alındığı öğrenildi.

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti ve diğer bölgelerde de operasyonun paralel olarak düzenlendiği olasılığı artmakta.

Muhtelif yerlerden evleri aranarak tutuklanıp Krasnodara götürülen Çerkesya Aktivistlerinin akşam saat 22:00'a doğru 16 Aralık 2013 tarihinde birbirinden farklı saatlerde Krasnodar'daki soruşturma komitesinde bulunmaları çağrısı tebliğ edilerek serbest bırakıldılar. Sabah 06:00'dan itibaren başlayan operasyonun Kabardey ayağında Yağan İbrahim'den başka tutuklamalar olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Ayrıntılar netleştikçe sitemizden düzenli haber verilecektir.


13-12-2013

Cherkessia.net/ Maykop

NOT: 15 Aralık 2013 PAZAR günü Saat : 14.00 da İstanbul İstiklal caddesinde ki Rus Konsolosluğu önünde basın açıklaması yapılacaktır.

Tüm duyarlı Çerkesler ile demokrasi ve insan haklarını savunan Çerkes dostlarını, konsolosluk önünde yapılacak basın açıklamasına ve Çerkes aktivistlere yapılan hukuksuz baskılara DUR! demeye çağırıyoruz.

****

FSB AND POLICE SUPRESSION TO ACTIVISTS OF CIRCASSIA


An unlawful operation executed on 13.12.2013, early in the morning, against Khuade Adnan, Achumij Hilmi, Chesh Ruslan the president of Circassian Union , Evgeni Teshu the executive editor of Adige Kheku-Circassia web site of news, Ziha Amin the president of 21. Century-Abkhazia and Adige Khase,Yexhul Yura an activist from Ponejikuay village wherein their computers, cellphones,memory sticks, publications relating the national issues of Circassians such as books were seizured and they were taken away to Krasnodar city.

Operation was carried out by association the units of security services such as FSB, police etc. in which various agencies, from Rostov to Volgograd, managing by Investigation Committee of South Russia Federal Province, participated thereto.

The court handed down for search warrant and apprehension upon the request of the Investigation Committee by inserting the topic maliciously into the a dossier prepared for an international wahhabi terrorist. Said decision of search warrant and apprehension point out that gratuitous practices in the Russia make the most antidemocratic countries jealous even though.

According to the information obtained up to now, operations was simultaneously fulfilled in Yablanovski, Penejıkuay, Koshhable and Maykop. Considering the informations, İbrahim Yaganov, from Kabardino-Balkarya, was taken into custody in the same way.

The likelihood of arranging the operation parallelly in the Republic of Karachay-Cherkessia and other regions is increased.

Apprehended Circassian activists from numerous places with searching the residences, has been liberated by notifying the summon containing that they should be ready before the Investigation Committee in Krasnodar on 16.12.2013 about 22:00 o’clock p.m at the different times from each other’s. It is not known that in operations started from early morning 06:00 am whether existing apprehensions Kaberdey region other than İbrahim Yaganov or not.

Details shall be shared via our web site as long as they are clarified

NOTE: A press statement is going to be released on 15.12.2013, Sunday, at 14:00, before the Russian Consulate which is resided on address of Istıklal Caddesi-Taksim/ISTANBUL.

We call the responsive Circassians and the friends of Circassians who defend the democracy and the human rights, to be appeared in the course of press statement and to say stop the unlawful repressions on the Circassian activists in the Russia.

13-12-2013

Cherkessia.net/ Maykop


Bu haber toplam 6372 defa okundu.


anzor badinaokue

Selamlar.
Öncelikle zulme ugratilmakta olan insanlarimiza sabir diliyor örnek oluslarini tesekkür ve takdirimi borc bilirim.

Ancak Recep Gülere sorularim var???

Adighe misiniz?
cahil misiniz?
degilseniz bu kadara ragmen haberleri sorgulattirmak niye,derdiniz ne?

olusumun bir yerlerinde konumlandiniz mi,nerede ve ne zaman?

mesleginiz ne?

gidip ist.da ki gösteriye katilmayi göze aldiniz mi?


cevaplayin...

16 Aralık 2013 Pazartesi Saat 19:31
Cengiz Deniz (Timaf Hatko)

KINIYORUM Rusyanin anti demokratik ve yasadisi uygulamasini. CERKESYA daki Yurtseverler, aktivistler yalniz degildir.

15 Aralık 2013 Pazar Saat 23:22
Arzu Ozcan

Arkadaşlar, kendi vatandaşlarının özgürlüğünü önemsemeyen bir yönetimden, başka hakların özgürlüğüne saygı duymasını beklenemez. Bundan hiç bir şey yapmayıp bekleyelim anlamı çıkarılmasın ama çözüm doğru bir düşünce sisteminden ve buna uygun eylemlerden geçer. Nefret ve şiddet uzun vaade de tarih boyunca çözüm olmamıştır. Şartların bizleri radikalleşmeye doğru ittiğini biliyorum . Umarım bu hata düşmeyiz. Bağımsızlığın çözümü Rusya'nın demokratikleşmesidir.Sadece bizim için değil Rusların kendisi ve bu coğrafyada yaşayan bütün halklar için demokrasi ve özgürlük. Bunun için Rusya'daki aynı insani kaygıları güden kuruluşlarla işbirliği yapılmalıdır. Beraber hareket ederek sorunlarımız uluslararası platformlara taşımalıdır. Ve yalnız olmadığımızı her zaman hatırlamalıyız. İsteğimiz şey ortak insanlık değerleridir ve bu değerleri taşıyan herkesin buluştuğu yerdir. Mafyatik ve baskıcı yönetimlerin değişmesi kolay değildir ama tarih boyunca haklarının özgürlük ve insanca yaşama taleplerine hep yenik düşmüşlerdir. Hedefimize yaklaştıkça baskılar artacaktır. Yolumuzu şaşırmayalım sadece yeter. Allah yardımcımızdır .

15 Aralık 2013 Pazar Saat 15:35
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net