Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 ŞUBAT, 1944 ÇEÇEN SÜRGÜNÜ’NÜN 67. YILDÖNÜMÜ ve DÜNYA ÇEÇENYA GÜNÜ’DÜR
23 Şubat 2011 Çarşamba Saat 13:12

Bugün, birçoğumuzun haberinin olmadığı veya yeterince bilince çıkaramadığı; ama Çeçen halkı için tarihi önemi büyük günlerden biridir.

Bugün, 23 Şubat 1944’te, Çeçen-İnguş halkı SSCB yönetiminin kararıyla ve İkinci Paylaşım Savaşı yıllarında Nazi Almanyası ile işbirliği yaptıkları gerekçesiyle tarihsel topraklarından topluca çıkarılıp sürgüne gönderilmiş, binlercesinin hayatını kaybettiği bu sürgünle tarih sahnesinden silinmek istenmişti.

Ama Çeçen-İnguş halkı katliamlara, vahşete, açlığa ve yoksulluğa direndi ve 1957 yılında Kruşçev önderliğindeki SSCB’nin aldığı karar ile yeniden topraklarına; vatanlarına döndü. Geride binlerce ölü bırakarak.

Uzun tarihi boyunca baskıya ve zulme karşı dünya halklarına örnek direnişler sergilemiş; tarihi vatanına sahip çıkmış; bunun için her türlü zulmü göze almış ve bitti sanıldığı zamanlarda “yeniden dirilme”yi başarmış Çeçen halkının acılarını paylaşıyor; daha demokratik ve daha özgür bir dünyada onurlu yerlerini almalarını diliyoruz.

Cherkessia.netSitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net