Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Belarus'tan Gelen Heyet Adıgey'in Önde Gelen İşletmelerini Gezdi
09 Ağustos 2022 Salı Saat 14:15
Belarus heyetinin üyeleri, Cumhuriyet Tarım Bakanı Anzaur Kuanov ve Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Zaur Sheudzhen'in eşlik ettiği bölgeyi ziyaretleri sırasında cumhuriyetin önde gelen işletmelerini ziyaret ettiler.

Belarus heyetinin üyeleri, Cumhuriyet Tarım Bakanı Anzaur Kuanov ve Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Zaur Sheudzhen'in eşlik ettiği bölgeyi ziyaretleri sırasında cumhuriyetin önde gelen işletmelerini ziyaret ettiler.

 

Büyük yatırım projesi

Belarus'tan gelen misafirler Mirny-Adygeya LLC'nin Maykop bölgesindeki çalışmalarıyla tanıştılar. İşletme, keçi sütü üretimi ve işlenmesi için mandıra komplekslerinin inşasını içeren, hayvancılık alanında büyük bir yatırım projesini uygulamaktadır. Bu projeye yapılan yatırımların hacmi yaklaşık 2 milyar ruble.

600 milyon ruble değerindeki ilk etap 2020'de tamamlandı. Yüksek verimli Zaanen keçi ırkından 2.000'den fazla süt sığırı sürüsü ithal edildi. Ayrıca vardiya başına 6 ton kapasiteli keçi sütü işleme tesisi kuruldu. Gelecekte kapasitesi 15 tona çıkarılabilir.

 

Bu yıl ikinci aşamanın uygulanması planlanıyor - 3.000 sağım sürüsü için bir süt kompleksinin işletmeye alınması.

 

Heyet üyeleri keçilerin tutulduğu binaları ziyaret etti. Orada hayvancılık için uygun bir mikro iklim yaratıldı, tüm besleme ve sulama işlemleri otomatikleştirildi ve bir bilgisayar kullanılarak yapıldı. Ayrıca hayvanların yontulması ve işaretlenmesi sayesinde işletme çalışanları verimlilikleri, vücudun durumu hakkında okumalar alma olanağına sahiptir.

 

Daha sonra Belarus'tan gelen misafirler, tüm işlemlerin el emeği kullanılmadan yürütüldüğü işletmenin sağımhanesini ziyaret etti. Heyet üyeleri keçilerin besi hayvanı yemlerinin kalitesini ve stoklarını çok takdir ettiler.

Belarus Tarım ve Gıda Bakanlığı et ve süt endüstrisi dairesi başkanı Pavel Yanov, Adıgey liderliğine keçi tutma ve yetiştirme süreçleri hakkında bilgi edinme fırsatı için teşekkür etti.

 

- İşletmede üretim organizasyonu üst düzeydedir. Özellikle yeterli miktarda yem ve özel ekipman not etmek istiyorum. Hayvanları tutmaktan bitmiş ürünler elde etmeye kadar tüm kompleksin tek bir yerde toplanması iyidir. Burada keçi sütü üretiminde öğrenilecek çok şey var - böyle bir deneyimimiz yok. Pavel Yanov , gelecekte bu hayvancılık alanını geliştirmeyi planlıyoruz ve şimdi inek sütü üretiminde uzmanız, dedi.

 

Adıge peyniri

Giaginsky süt fabrikasında, heyet üyeleri cumhuriyetin markası olan ünlü Adıge peynirinin üretimiyle tanıştı.

 

İşletmenin başkan yardımcısı Alexander Dyriy'nin belirttiği gibi, tesis bölgedeki en büyük süt işletmesi. Günde 200 tona kadar süt işliyor, 5 bin tonu peynir, yaklaşık 3 bin tonu peynir altı suyu ve bin tonu tereyağı ve salça olmak üzere yılda yaklaşık 9 bin ton ürün üretiyor. Tesis ayrıca Suluguni, Pigtail, Chechel ve diğerleri gibi peynir türleri de üretiyor.

 

İşletmenin başkan yardımcısına göre, tesisin ürünleri Rusya'nın tüm bölgelerine satılmak üzere gönderiliyor, ana satış kanalları federal perakende zincirleri.

 

— Yaptırımlara rağmen şirkette herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Tesis ağırlıklı olarak Rus malzemeleri, ambalajları ve hammaddeleri ile çalışmaktadır. Özellikle işleme için süt Adigey, Krasnodar Bölgesi ve Rostov Bölgesi'nden gelmektedir. Ve ithal ekipman kullanmamıza rağmen, bunun için yeterli yedek parça var. Ve gelecekte bunlarla ilgili hala sorunlar varsa, bunları almanın mümkün olduğu kanallar var, - Alexander Dyriy güvence verdi.

 

Belarus delegasyonu üyeleri, Giaginsky süt fabrikasının test laboratuvarını ziyaret etti, Adıge peyniri, tereyağı ve sürülebilir ürünlerin üretimi için atölyeleri ve paketleme atölyesini ziyaret etti. Orada üretimin teknolojik özellikleriyle tanıştılar.

- Beyaz Rusya raflarında Adigey peyniri var. Uzmanlarımız, pratik uygulama için üretiminin bazı yönlerini bilmekle ilgilenmektedir. Tesis, modernizasyon, yeni modern ekipmanların tanıtılması, insan faktörünün rolünün en aza indirildiği atölye çalışmaları ile aktif olarak ilgilenmektedir. Bu, yüksek kaliteli ürünler elde etmeyi ve emek verimliliğini artırmayı mümkün kılıyor” dedi.

 

Ona göre Adıgey ile Beyaz Rusya arasındaki karşılıklı ticaret hacmi her yıl artıyor. 2017'de 14 milyon dolar ise, 2021 - 29 milyonda, o zaman bu yılın sadece ilk 6 ayında 17 milyona ulaştı.

 

RA Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı'na göre, geçen yıl bir önceki yıla göre dış ticaret cirosundaki artış yaklaşık %30'u buldu.

 

Belarus'ta maden suyu, ayçiçek yağı, Adigey'den meyve suları talep görüyor. Aynı zamanda, bölgemizin raflarında birçok Belarus süt işleme ürünü bulunmaktadır.

 

Bitkisel yağ üretimi

Koshekhablsky bölgesinde, Belarus'tan bir heyet Mamruko LLC'yi ziyaret etti. Tesisin başkanı Ruslan Mamrukov'un dediği gibi burada günde yaklaşık 500 ton ayçiçeği işleniyor ve yılda 100-120 bin ton pazarlanabilir ürün üretiliyor. İşletmedeki ekipmanlar hem yerli hem de yabancıdır. Bakımında herhangi bir zorluk yoktur, bileşenlerin sırası iki yıl boyunca oluşturulmuştur. Hammadde sorunu da yok, sadece Adıgey'de 150 bin ton ayçiçeği yetiştiriliyor. Şirket ayrıca Rusya'nın diğer bölgelerinden de hammadde satın alıyor. Artık tesis, pompalar, sensörler gibi teknolojik olarak karmaşık elemanlar olmak üzere yabancı bileşenler kullanıyor. Ancak gelecekte burada sadece Rus ekipmanı satın almayı planlıyorlar.

 

Ruslan Mamrukov, Belarus'tan gelen konuklara ekipman - kazanlar, Rus yapımı asansörler gösterdi. Ona göre, yüksek kalitedeler. Belarus heyetinin üyeleri de fabrikanın atölyelerini ziyaret etti.

 

Rafineri ve koku giderme atölyesinde, yağ 4 prosedürden geçer ve her biri nihai ürünün tadını etkiler. Örneğin, nötrleştirme aşırı yağ asitlerini giderirken, koku giderme aromatikleri giderir. Burada günde 100 tondan biraz fazla yağ üretiliyor, şişelenene kadar depolandığı 6 tanktan birine giriyor. Toplamda, tesiste yağın çeşitli boyutlarda plastik kaplara - bir buçuk litrelik şişelerden 5 litrelik bidonlara - girdiği 6 paketleme hattı vardır.

 

Adigey ve Beyaz Rusya arasındaki ticaret hacmi %30 arttı

 

Şirket ürünlerini sadece Rusya'da değil, yurtdışında da satıyor. Çin, Ermenistan, Azerbaycan, Sri Lanka, Vietnam, Ortadoğu ülkelerine ihracat teslimatları yapılmaktadır. Etiketlerin tasarımı özellikle yurtdışı teslimatları için geliştirilmiştir.

 

Ayrıca, Mamruko LLC'nin yağı hafta sonu fuarlarında sunulur ve bunun fiyatı ticari marjlar olmadan verilir.

 

Küresel markalar düzeyinde

Belarus heyeti, Maykop dişli fabrikası "ZAREM"in faaliyetleri hakkında bilgi aldı. İşletme, değişen derecelerde karmaşıklıktaki dişli kutularının tam bir üretim döngüsü için teknolojik ekipmanlarla donatılmıştır. Personelin yüksek kalifikasyonu, yenilikçi teknolojilerin tanıtılması konusundaki sürekli çalışma, tesisin ürünlerini en iyi dünya örnekleri seviyesine getirmeyi mümkün kıldı.

 

Bugün, şirketin sipariş portföyü, Rusya pazarında ve BDT ülkeleri pazarında satılan yaklaşık 200 ürün kalemini içermektedir. Tesis aktif olarak devlet desteğini kullanıyor. Bu sayede şirket, birçok işlemi gerçekleştirebilen ve herhangi bir parçayı herhangi bir çizime göre işleyebilen yeni modern ekipman satın alıyor.

 

Bugün tesis, teknik şartnamelere göre sadece belirli bir müşteriye yönelik ürünler üretmektedir. Şirketin dişli kutuları demiryolu sanayi, enerji, metalurji, vinç tesisleri, gıda sanayi, tarım ve ekonominin diğer sektörlerinde kullanılmaktadır. Yılın ilk yarısına ilişkin sonuçlar geçen yılın aynı dönemi düzeyinde gösterilmektedir.

 

— Yaptırımlar temelde işletmemizin çalışmalarını etkilemedi. Tek sorun rulmanlarla ilgili - şimdilik yeterince var, ancak bundan sonra ne olacağını bilmiyoruz. Onları Samara Rulman Fabrikasında satın alıyoruz, ancak orada tam bir rulman seti satın alamıyoruz ve doğrudan Çinli üreticilerle çalışmak zor ”diyor işletme başkanı Ruslan Bogus.

 

Tesis ayrıca Belarus ile işbirliği deneyimine sahiptir. Şirket özellikle demir dökümlerini oradan alıyor. Heyet üyelerine göre, Belarus tarafı bu işbirliğini sürdürmeye ve Minsk Rulman Fabrikasından rulman alımına yardım etmeye hazır. Bunu yapmak için bir iş misyonu düzenlemeniz gerekir.

 

İthalat ikamesi

Heyet üyeleri Maykop makine üretim tesisini ziyaret etti. Şirket, kereste ve hurda hasadı için hidrolik manipülatörler üretmektedir. Bu ürünlerin teslimat coğrafyası, Rusya'nın orta bölgelerinden Sibirya'ya kadardır.

 

Tesis aktif olarak ithal ikamesiyle uğraşıyor ve artık yabancılar yerine satın alınan manipülatörler üretiyor ve maliyetleri çok daha düşük. Şirket, üretimin yenilenmesiyle uğraşıyor, yeni makineler satın alıyor.

 

Belarus'tan gelen konuklar tesisin atölyelerini ziyaret ettiler, ürünlerle tanıştılar, bitmiş ürünlerin yük altında test edildiği standı incelediler. Ayrıca işletmede kullanılan teknolojik süreçler de gösterildi.

 

Daha sonra heyet üyeleri Maykop bira fabrikasını ziyaret etti. İşletmenin yöneticisi Yuri Gornostalev'e göre, işletme birkaç çeşit köpüklü içecek, tatlı ve içme suyu, kvas üretiyor. Tesis, balık ve çiftlik hayvanları için yem katkı maddesi olarak satılan bira tahıllarının üretimi için özel ekipman satın aldı. Böylece işletmede atıksız üretim sağlanmaktadır.

 

Tesis, ürünlerini Adigey ve Krasnodar Bölgesi'ndeki 60 satış noktasında satıyor. Almanya'dan tedarik edilen şerbetçiotu hariç, içecek üretimi için tüm bileşenler Rusça'dır. Bu bileşenin tedarikinde herhangi bir kesinti yoktur.

 

Heyet üyeleri bira imalathanesini, fermantasyon departmanını ve bira fabrikasının diğer alt bölümlerini ziyaret ederek üretim teknolojisi hakkında bilgi sahibi oldular ve işletme başkanına çok sayıda soru sordular.

 

Vladimir Kiselev.

 

Kaynak: https://sovetskaya-adygeya.ru/

 

Çeviri: Lıpereıt Perenıko

Cherkessia.net, 9 Ağustos 2022


Bu haber toplam 1667 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net