Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kavkaz Uzel:Adnan Khuade Davasında Adli Takip ve Soruşturma Kısmı Sona Erdi!
25 Aralık 2016 Pazar Saat 18:24
Adnan Khuade hakkında devam etmekte olan görevli trafik memurlarına rüşvet vermeye teşebbüs davası 23 Aralık 2016 tarihi itibariyle sona erdi.

 

Adnan Khuade hakkında devam etmekte olan görevli trafik memurlarına rüşvet vermeye teşebbüs davası 23 Aralık 2016 tarihi itibariyle sona erdi. Avukatların bildirdiğine göre, 15 Aralık’ta yapılan son duruşmada davaya ana delil olarak gösterilen, olay sırasında trafik memurlarınca tutulan tutanağın deliller içerisinden çıkartılmasına ilişkin savunma tarafının isteği mahkeme tarafından kabul edilmedi. Khuade’nin avukatları bunu mantıksızlık olarak yorumladı.

Kavkaz Uzel’in başından beri takip etmekte olduğu bu davadaki avukatların bildirdiği son duruma göre, davaya delil olarak gösterilen olay sırasında tutulan tutanakta araba incelenmiş, rüşvet olarak verilmek istenen paralar bulunmuştur seklinde tutanak tutulmuştu. Ayrıca bu tutanakta belirtildiğine göre, arabada yapılan bu incelemenin yarım saatten daha fazla sürdüğü bilgisi de yer almıştı. Oysa mahkemede daha sonra birlikte incelenen araçtaki video kayıtlarında bu incelemenin 5 dakika içinde sona erdiği görülmekte. Bu yüzden de, tutanağın deliller içinden çıkarılması için gerekli olan delil ise işte bu video kayıtları.

 

Buna göre,  tutanakta ki bilgilerde, incelemenin başladığı vakit 17.50 bitiş vakti ise 18.25 olarak görünüyor. Ancak video kayıtlarında ise açıkça görüleceği üzere, ekspert ve savcılık görevlisi arabaya yaklaştığı andan itibaren araba içindeki koltukların arasındaki kağıt paraların fotoğrafının çekilmesi ve tüm işlemlerin en fazla 5 dakika sürdüğü görülmekte. Ki bu beş dakikanın içinde, görüntülerde yapılan incelemede, trafik memuru arabaya en son binerek arabayı çalıştırıyor ve olay yerinden uzaklaşıyor.

 

Khuade’nin avukatı İland Abreg’in bu konuda yaptığı açıklamada, işte bu durumda mahkemeye delil olarak sunulan olayın incelemesine ilişkin tutanaklardaki süreyle video kayıtlarındaki sürenin birbirine uymasının zorunlu olduğunu, o yüzdende bu delilin deliller içinden çıkarılması gerektiğini söyledi.

 

İland Abreg, bu delilin deliller içinden çıkarılması durumunda arabada bulunan paralarında deliller içinden çıkmış olacağını, bu durumunda mahkemenin direkt olarak beraatla bitmesine sebep olacağını, o yüzdende bu zamanlama olayının çok önemli olduğunu belirtti.  Ancak hakimin video kayıtlarında ki sürenin yanlış olabileceği gerekçesiyle bu isteklerini geri çevirdiğini anlattı. 

 

15 Aralıktaki duruşmada yaşanan bu gelişmenin dışında Adnan Khuade’nin dava hakkındaki son sözleri dinlendi.

 

Khuade duruşmada yaptığı konuşmada, suçlamaları kesinlikle reddederek suçsuz olduğunu söyledi. Adnan Khuade, kendisinin 19. yy da Rusya imparatorluğu tarafından Türkiye’ye zorla tahliyesi gerçekleşen Çerkeslerden olup sivil toplum kuruluşu aktivisti olduğunu, Rusya’ya geldiği günden beri Rusya yasalarına karşı herhangi bir suçu olmadığını söyledi.

 

Adnan Khuade, Çerkeslerin bu dönemde soykırıma uğradığını, ana vatanlarına dönme haklarının olduğuna dair kendisinin daha önce çeşitli aktivitelerde bulunduğunu ve bu sebeple bu davanın politik motifler içerdiğini belirtti. Bu aktivitelerinden sonra güvenlik güçlerinin kendisini hedef haline getirdiğini, bu davadan öncede güvenlik görevlilerinin kendisini hiç bir suçu olmadığı halde çeşitli baskın ve aramalara tabi tuttuğunu söyledi. Bu aramalarda suç unsuru taşıyan hiç bir şey bulunamadığını, güvenlik güçlerinin kendisini defalarca dolaylı yollardan açıkça tehdit ettiğini dile getirdi.

 

Adnan Khuade, trafik polislerinin olay sırasında onun peşine kesinlikle kendi ifadelerinde ki gibi  rastlantı gereği düşmediklerini, bilinçli olarak kendisinin peşine takıldıklarını ifade ederek, zaten bununda video kayıtlarında açıkça görüldüğünü söyledi.

 

Görevlinin arabanın içinde kendisiyle yaklaşık olarak kırk elli dakika kadar senli benli konuşarak sürekli olarak rüşvet vermesi için teşvik ettiğini, konuşmanın bazı bölümlerinde videoda da görüleceği üzere ‘’sen ne biçim insansın, neden bizimle anlaşmak istemiyorsun, merak etme kamera kayıt yapmıyor’’ gibi ifadelerde bulunduğunu anlattı. Ancak kendisinin tüm bunlara rağmen görevlilere ne rüşvet verdiğini nede teklif ettiğini söyledi.

 

Avukat İland Abreg, son olarak araba içinde bulunan Adnan Khuade tarafından görevli memura verilmek istendiği iddia edilen paraların üzerinde Khuade’nin parmak izlerine rastlanmadığını ekledi.

 

Konuyla ilgili olarak tarafımıza savcılık tarafından herhangi bir açıklamada bulunulmadı.  


28 Aralık 2016 da’ki duruşmada taraflara söz verilecek. 


Kavkaz Uzel olarak  mahkemenin seyrini takip etmeye devam edeceğiz.

 

Kaynak : http://www.kavkaz-uzel.eu/articles/294870/

 

Çeviri    :   Кушу Ф.

Cherkessia.net, 25 Aralık 2016

***

 

Защита Хуаде назвала необоснованным отказ суда исключить ключевое доказательство обвинения.

 

Судебное следствие по делу черкесского активиста Аднана Хуаде завершено 23 декабря. До этого суд необоснованно отказался исключить составленный с нарушениями протокол осмотра автомобиля полицейского, в передаче взятки которому обвиняется Хуаде, сообщил адвокат подсудимого.

 

Как писал "Кавказский узел", репатриант из Турции Аднан Хуаде (Хуадэ) обвиняется в покушении на дачу взятки сотруднику ГИБДД. При этом, по версии защиты, протокол осмотра автомобиля сотрудников, в котором была найдена взятка, противоречит видеозаписям осмотра. В частности, в протоколе сказано, что осмотр длился более получаса, хотя, судя по видео, он завершился в течение пяти минут.

 

23 декабря судья Майкопского горсуда по согласованию сторон объявил об окончании судебного следствия. Прения сторон назначены на 28 декабря, сообщил корреспонденту "Кавказского узла" адвокат подсудимого Иланд Абрегов.

 

Он уточнил, что на прошлом заседании, 15 декабря, защита попросила суд признать недопустимым доказательством протокол осмотра места преступления – автомобиля ДПС.

 

"Время, указанное в протоколе, говорит о том, что осмотр патрульного автомобиля начался в 17.50, а закончился в 18.25. То есть осмотр якобы длился 35 минут. А на видеозаписи с установленной в машине видеокамеры четко видно: следователь и эксперт подходят к машине, рядом слышны голоса понятых; они фотографируют и проводят изъятие денег в сумме 10 тысяч рублей, лежавших между передними сидениями. Это все длится пять минут", – напомнил адвокат.

 

Затем, по его словам, сотрудник ДПС садится в машину, заводит двигатель, трогается с места и совершенно один в автомобиле уезжает.

 

"Получается, что время, указанное в протоколе, противоречит фактическим обстоятельствам дела. Осмотр длится не больше пяти минут, время стоит неправильное, а протокол осмотра места происшествия должен содержать точные данные о лицах, участвующих в нем, о том, кто его составлял, какого числа, в каком месте и в какое время был начат и окончен осмотр. Поскольку время не соответствует действительности, мы считаем, что он, по УПК РФ, является недопустимым доказательством", – подчеркнул Иланд Абрегов.

 

Суд, однако, ходатайство защиты не удовлетворил, продолжил защитник.

 

"Ясно, что если исключить протокол осмотра места происшествия, то получается, что недопустимым доказательством должны быть признаны и деньги. Это повлекло бы оправдательный приговор. Суд сослался на то, что указанное на видеорегистраторе время может быть неправильным. Но ведь все материалы дела строятся на времени, указанном на видеозаписи!" – указал Абрегов.

 

Корме того, 15 декабря состоялся допрос подсудимого. Аднан Хуаде заявил на нем о своей невиновности.

 

"Хуаде заявил, что он общественный активист, потомок черкесов, которые насильственно были выселены Российской империей на территорию Турции в XIX веке. Он сказал, что вернулся на родину, серьезных проблем с законом не имел, занимался предпринимательской деятельностью. У него небольшой магазин, где продают ковры", – рассказал Иланд Абрегов.

 

Хуаде, со слов защитника, назвал мотивы своего уголовного преследования политическими и связал его с тем, что он подписывал обращения по признанию черкесского геноцида, а также отстаивал права соотечественников на репатриацию.

 

"После всего этого он начал подвергаться преследованиям со стороны правоохранительных органов, у него проводились обыски по делам, которые его вообще не касались, ничего незаконного у него не находили, но ему угрожали, заявляя, что у него будут проблемы", – привел слова подзащитного Абрегов.

 

17 декабря 2015 года Аднан Хуаде, его дочь и их помощница были арестованы на 15 суток после конфликта с ФСБ в Адыгее. Черкесский активист сообщал о давлении со стороны силовых структур и обысках у него на работе и дома. В поддержку Хуаде выступили представители черкесских общественных объединений Турции.

 

Хуаде настаивал на допросе, что "сотрудники ДПС поехали за ним не случайно, гнались за ним, и это видно на видеозаписи регистратора ДПС", отметил защитник.

 

"Хуаде в ходе допроса рассказал, что сотрудники общались с ним минут 40-50, общение было фамильярным. Он сказал, что его все время наталкивали на то, чтобы он дал деньги, говорили ему: "Ты почему не хочешь с нами дружить?", "Видеокамеры выключены" и так далее. Хуаде заявил, что деньги не давал им и взятки не предлагал. И это на видеозаписи подтверждается", – убежден Иланд Абрегов.

 

Он добавил, что отпечатков пальцев Хуаде на деньгах, изъятых из машины полицейских, не обнаружено.

 


Bu haber toplam 2754 defa okundu.


GENAR

''15 Aralıktaki duruşmada yaşanan bu gelişmenin dışında Adnan Khuade’nin dava hakkındaki son sözleri dinlendi.

Khuade duruşmada yaptığı konuşmada, suçlamaları kesinlikle reddederek suçsuz olduğunu söyledi. Adnan Khuade, kendisinin 19. yy da Rusya imparatorluğu tarafından Türkiye’ye zorla tahliyesi gerçekleşen Çerkeslerden olup sivil toplum kuruluşu aktivisti olduğunu, Rusya’ya geldiği günden beri Rusya yasalarına karşı herhangi bir suçu olmadığını söyledi.Adnan Khuade, Çerkeslerin bu dönemde soykırıma uğradığını, ana vatanlarına dönme haklarının olduğuna dair kendisinin daha önce çeşitli aktivitelerde bulunduğunu ve bu sebeple bu davanın politik motifler içerdiğini belirtti. Bu aktivitelerinden sonra güvenlik güçlerinin kendisini hedef haline getirdiğini, bu davadan öncede güvenlik görevlilerinin kendisini hiç bir suçu olmadığı halde çeşitli baskın ve aramalara tabi tuttuğunu söyledi. Bu aramalarda suç unsuru taşıyan hiç bir şey bulunamadığını, güvenlik güçlerinin kendisini defalarca dolaylı yollardan açıkça tehdit ettiğini dile getirdi. ''

Rus mahkemelerinin karşısında şunları söyleyebilecek kaç Çerkes vardır?????????? İşte bu Adnan abiyi Khuade Adnan yapan.
Allah sana güç kuvvet versin be Adnan abi.

31 Aralık 2016 Cumartesi Saat 12:28
Brant'ko Cengiz Barut

Allahu taala yardimcin olsun duayla yanındayım.

25 Aralık 2016 Pazar Saat 23:50
АСЛЭН

Хъуаде Аднан. л1ы зак1!

25 Aralık 2016 Pazar Saat 21:23
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net