Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Valeri Hatujukov, Adnan Khuade İçin Rusya Federasyonu Başsavcılığına Mektup Yazdı!
29 Eylül 2016 Perşembe Saat 23:48
Valeri Hatujukov:Adnan Khuade’ye Yapılan Suçlamanın Hiçbir Dayanağı Yok ve Politik Bir Karakter Taşımakta!

Valeri Hatujukov:Adnan Khuade’ye Yapılan Suçlamanın Hiçbir  Dayanağı  Yok ve Politik Bir Karakter Taşımakta!

Kabardey  Balkar İnsan Hakları Derneği Başkanı Valeri Hatujukov

 

Rusya Federasyonu Başsavcılığı, Yuri Yakovleviç Çayka’ya

Sayın Yuri Yakovleviç;

Ekteki  Adıge Khase başkanı  Zaurbi Çunduşko Turkubieviç'in tarafımıza yazmış olduğu dilekçe de  görüleceği üzere;

 

Çunduşko  Zaurbi bu dilekçesinde bir dizi olayı kanıt göstererek, Maykop şehri sakinlerinden Türkiye’li repetriant, Rus ve Türk vatandaşı ve STK aktivisti Adnan Khuade’ye karşı güvenlik güçlerinin yürütmüş olduğu soruşturma ve davanın ne denli yasa dışı ve maksatlı olduğunu açıklamakta.

 

Yine bu dilekçede görüleceği üzere, aslında Adnan Khuade  2013 yılından beri bir takım uydurma sebepler yaratılarak güvenlik güçlerince yasadışı gözaltı ve idari yargılamalara maruz bırakılmaktadır.

 

Hatta bu dilekçede yazıldığı ve medyada da yazıldığı üzere, Adnan Khuade’yi 2014 yılında onun davetiyesi ile Suriye’den gelen Muhammed Balkar’ın yenilenen pasaportunun İŞID mensuplarının çaldığı pasaportlarla numaralarının aynı çıkması sebebiyle İŞID ile dahi ilişkilendirilmeye çalışılmıştır.

 

Mevcut duruma göre Adnan Khuade, Rusya Ceza Kanununun 291 nolu kanununun 3 e 3 maddesine göre(Trafik memurlarına 10 bin ruble rüşvet vermeye teşebbüs) ile suçlanmaktadır.

 

Ayrıca burada hatırlatacak olursak, suçlama savcılık tarafından bu kanunun yeni versiyonu ile değil eski versiyonuyla yapılmaktadır. Bu kanunla ilgili olarak 03 Temmuz 2016 tarihinde yeni bir düzenleme yapılarak 291.2 eklenerek 10  bin rubleyi aşmayan miktarlarda bir rüşvet söz konusu olduğu durumlarda bunları küçük çapta rüşvet kapsamına alınarak buna uygulanacak cezaları da oldukça hafifletmiştir. 

 

Bu kanun hakkındaki düzenleme belki yaşanan bu olaydan sonra yapılmış olsa bile bilineceği üzere, sanıkların lehine olan durumlarda yani cezanın hafiflemesi durumlarında kanunların geriye doğruda kapsayacağı prensibini de unutmamamız gerekmektedir.

 

Bu eski kanunun uygulanması baştan ve sonrasında da onun tutuklu olarak yargılanmasının temel sebebi olmuştur.

 

Bu yüzden mahkemenin en son aldığı 3 ay daha tutuklu kalması kararına sanık avukatlarınca itiraz edilmiştir.

 

Tüm bu yapılanlar Adnan Khuade’ye,  guvenlik güçlerinin ve Maykop mahkemesinin ne kadar taraflı ve önyargılı olarak uygulamalarda bulunduklarını açıkça göstermektedir.

 

Bundan başka duruşmalarda izlendiği kadarıyla, davaya konu olan rüşvet konusunda trafik memurlarınca açık bir provokasyon yapıldığı görülmektedir. Yine olayda bahsi geçen bir miktar paranın onun tarafından verildiğine dairde kesin bir delil yoktur. Yine dava da olayın şahitleri olan kişilerin daha öncede başka ceza davalarında bu gibi görevler aldıkları görülmektedir.

 

Mevcut durumda Adnan Khuade’nin tutukluluk durumu ev hapsi şekline çevrilmiş durumdadır.

 

Yukarıda ortaya konulan kanıtlar, Adnan Khuade’ye yapılan suçlamaların hiçbir dayanağı olmadığını ve ona karşı yapılan bu uygulamaların politik motifler içerdiği gerçeğini ortaya koymaktadır.

 

Dikkate alınması gereken en önemli şeyde, Adnan Khuade meselesinin bölgede toplumsal bir soruna dönüşmekte olduğudur. Bu konuyla ilgili Adnan Khuade’yi koruyan, gerek Kuzey Kafkasya da gerekse Türkiye’de yaşayan Kuzey Kafkas kökenlilerce bir çok protestolar düzenlenmektedir.

 

Ekte size olan başvurumuzun nedeni olan, Rusya Federasyonu savcılığına ilişkin 2202-1 nolu kanunun 26,27,29,30 F3 maddeleri gereği yukarıda açıklamasını yaptığım Adnan Khuade davasıyla ilgili bir an önce gerekli tedbirlerin alınmasını ve bu davada gerekli kararların alınması için katkılarınızı saygılarımla arz ederim.                               

 

Kabardey Balkar İnsan Hakları Derneği Başkanı

V.N.Hatujukov

 

Kaynak: http://zapravakbr.ru/index.php?option=com_content&view=article&id=745:2015-05-18-11-13-59tr&catid=4:doc&Itemid=6

 

Çeviri : Кушу Ф.

Cherkessia.net, 29 Eylül 2016

***

Валерий Хатажуков :".. обвинение, предъявленное Аднану Хуаде необоснованно и носит ярко выраженный политический характер"

Печать E-mail

Автор: исх №097 от 28.09.16 г.

28.09.2016 00:00

Генеральному Прокурору РФ

Чайка Ю.Я.

 

Уважаемый Юрий Яковлевич! Направляем Вам копию заявления председателя Адыгейской ОО "Адыгэ Хасэ - Черкесский Совет" Чундышко Заурбия Туркубиевича.

В своем заявлении Чундышко З.Т. указывает на ряд фактов, свидетельствующих о незаконном и целенаправленном преследовании силовыми структурами черкесского репатрианта гражданина Турции и России  жителя г.Майкоп, общественного активиста Аднана Хуаде.

Так, согласно заявлению Чундышко З.Т., начиная с 2013г. А. Хуаде неоднократно подвергался незаконным задержаниям и административным арестам, на основании надуманных и несоответствующих реальным обстоятельствам причинам.

В подтверждение данного факта, Чундышко З.Т. указывает на то обстоятельство, что через средства массовой информации А. Хуаде практически был обвинен в связях с ИГИЛ (организация запрещенная на территории РФ), на основании того, что в Адыгею по его приглашению в 2014г. въехал сириец Мухамед Балкар.

В настоящее время А. Хуаде  обвиняется  в совершении преступления, предусмотренного ч.3 ст.30 ч.3 ст. 291 УК РФ (покушение на дачу взятки сотруднику должностному лицу - сотруднику ГИБДД в сумме 10 тысяч рублей).

Считаем нужным обратить внимание на важное обстоятельство, подтверждающая предвзятость следствия и суда. Заместитель прокурора г. Майкопа при утверждении обвинительного заключения по делу А. Хуаде не учел изменения, внесенные в УК РФ и применил статью в ее старой редакции.

03.07.2016 г. в Уголовный кодекс РФ была введена новая статья - 291.2 Мелкое взяточничество, согласно которой мелким взяточничеством признается получение или дача взятки в размере не превышающем 10 тыс. рублей. В соответствии со ст. 10 УК РФ "Уголовный закон, устраняющий преступность деяния, смягчающий наказание или иным образом улучшающий положение лица, совершившего преступление, имеет обратную силу, то есть распространяется на лиц, совершивших соответствующие деяния до вступления такого закона в силу..."

Это обстоятельство изначально и послужило основанием для дальнейшего заключения под стражу. Защите пришлось обжаловать последнее решение Майкопского городского суда, продлившего заключения под стражу до трех месяцев. Всё изложенное указывает на пристрастность и необъективность правоохранительных органов и Майкопского городского суда по делу  А. Хуаде.

Кроме того, имеются явные признаки провокации взятки со стороны сотрудников ГИБДД. В материалах уголовного дела  отсутствуют доказательства, подтверждающие, что именно  обвиняемый передавал денежные средства. Также, в ходе судебного разбирательства было установлено, что в качестве понятых при осмотре места происшествия привлекались лица, ранее неоднократно учувствовавшие в аналогичных мероприятиях по другим уголовным делам.

В настоящее время мера пресечения в отношении А. Хуаде изменена постановлением ВС, с заключения под стражу на домашний арест.

Все вышеуказанное свидетельствует о пристрастности и необъективности правоохранительных органов и  Майкопского городского суда.

Для нас очевидно, что обвинение, предъявленное Аднану Хуаде  необоснованно и носит ярко выраженный политический характер.

В связи с этим, считаем важным обратить внимание на то обстоятельство, что дело Аднана Хуаде начинает приобретать  огромный общественный резонанс: проходят  публичные акций протеста в его защиту на Северном Кавказе, в Турции  и в других странах проживания представителей народов Северного Кавказа.

На основании изложенного, и руководствуясь ст.ст. 26, 27, 29, 30 ФЗ №2202-1 "О прокуратуре Российской Федерации", просим Вас принять меры прокурорского реагирования и способствовать объективному рассмотрению уголовного дела в отношении Аднан Хуаде.

 

 

Приложение: копия заявления Чундышко З.Т.

 

С уважением,

Председатель  ОО КБРПЦ

Хатажуков В.Н.


Bu haber toplam 2505 defa okundu.


TSEY A. Mert

Adamı yok yere hapse attılar şimdide ev hapsi tiyatrosu. Allah ona yaptığınızın mislini siizn başınıza versin! Amin!

01 Ekim 2016 Cumartesi Saat 13:21
Mamheg Azmi F. aslan

Adnan Khuade kardeşimiz için insan hakları adına bu girişimi yapan SAYIN Valeri Hatujuko'ya teşekkür ederim bir Çerkes olarak.
İnşallah sonuç verir.

30 Eylül 2016 Cuma Saat 14:07
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net