Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaberdey Balkar Cumhuriyeti,Adıgey Cumhuriyeti ve Karaçay Çerkes Cumhuriyeti Çerkesleri Türkiye'den Gelen Soydaşlarımızın Sınırdışı Edilmesine Karşıdır!
14 Ocak 2016 Perşembe Saat 16:20
Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin soğuması bir çok sonucu beraberinde getirmiş olup, aynen 150 yıl önce olduğu gibi , Çerkesler, bu durumun sonucunda rehine durumuna düşürülmüştür.
   
 
Çerkesya Yurtseverlerinin 2012 yılı  Taksim 21 Mayıs yürüyüşü
 
 
DİLEKÇE   
 
KONU:  Soydaşlarımızın sınır dışı edilmesi girişimleri Çerkes toplumunda rahatsızlıklara yol açmaktadır. 
 
Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin soğuması bir çok sonucu beraberinde getirmiş olup, aynen 150 yıl önce olduğu gibi,Çerkesler, bu durumun sonucunda rehine durumuna düşürülmüştür.
 
 
Söz konusu sonuçlardan olan yaptırım savaşları ve yasaklar,  kendi vatanına dönüş yapmış olan Çerkesleri,  baskıların hedefi duruma getirmiştir. 
 
 
Tüm istekleri kendi anavatanına dönüp yerleşmek, sakince yaşamak olan bu insanlar,  bir çok bürokratik engelle karşı karşıya getirilmekte,  bu yolla Rusya devlet organlarının baskılarına maruz bırakılmakta, uyduruk sebepler gösterilerek oturma izinlerinin iptal edilmesi ve böylece sınırdışı etme zorlaması yapılmaktadır.
 
 
Biz Çerkesler olarak hatırlatmak isteriz ki; baskılara maruz kalan bu insanlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarından ziyade ataları anavatanlarını terk etmek zorunda bırakılan bizim akrabalarımız ve soydaşlarımızdır ki zaten ataları savaş sebebiyle ülkelerini terk etmek zorunda kalmış bu insanlar, 150 yıl sonra, ikinci kez, tekrar vatanlarından sürülme sorunuyla karşı karşıyadır.
 
 
Biz Çerkeslerin yaşamakta olduğu Rusya Federasyonundaki tüm Çerkes Cumhuriyetleri yöneticilerine , soydaşlarımıza yapılan bu haksızlık ve ayrımcılığa bir an önce son vermek için gerekli önlemleri almaları için çağrıda bulunuyoruz.
 
 
Rusya Federasyonu yapısında milli cumhuriyetlerin olmasının sebebi, bu yerlerde yaşayan söz konusu milletlerin haklarının korunmasıdır.Soydaşlarımızın sınırdışı edilmesinin, Cumhuriyetlerimize ve milletimize getireceği hiç bir siyasi ve ekonomik çıkar yoktur.
 
 
Siyasi öncelikleri ne olursa olsun tüm Çerkesleri, yurttaşlarımızı savunmaya çağırırken, tüm bu yaşananların birer hata olduğunun anlaşılarak,  yapılan uygulamalara bir an önce son verilmesini ummaktayız...
 
 
Aslan Beşto                               (K.B.C. Kaberdey Kongresi T.Ö. Başkanı)
 
Zaurbiy Çınduşko                    (A.C.Çerkes Sovyeti-Adıge Khase Başkanı)
 
Timur Jujiev                             (K.Ç.C. Adıge Khase gençlik örgütü başkanı)
 
 
Kaynak  : http://www.natpressru.info/index.php?newsid=10151
 
 
Çeviri  :Кушу Ф.
 
Cherkessia.net: 14 Ocak 2016
 
 
****
 
 
Черкесы КБР, РА и КЧР против депортации соотечественников-переселенцев из Турции
аявление
 
 
В связи с очередной дестабилизацией ситуации в Черкесском сообществе и попыткой принудительного выдворения наших соотечественников
... С момента охлаждения отношений России и Турции, вызванной причинами, нас ни коим образом не касающимися, черкесы вновь, как и 250 лет назад, становятся заложниками отношений двух государств. 
 
 
Война санкций и запретов, в нашем отношении выразилась в том, что черкесы, вернувшиеся на свою историческую родину, стали мишенью для репрессий. Люди, преодолевшие многочисленные бюрократические препоны для того, чтобы осесть на своей земле и наконец спокойно зажить, подвергаются абсолютно необоснованным преследованиям со стороны репрессивных органов Российского государства. Под надуманными предлогами черкесам аннулируется вид на жительство, выписываются предписания, что они должны покинуть пределы Российской Федерации.
 
 
Мы хотим уведомить, что органы Российской Федерации имеют дело не просто с гражданами Турецкой Республики, а с черкесами – нашими же соотечественниками и родственниками, чьи предки вынуждены были уже раз покинуть свою отчизну из-за войны, развязанной без всякой причины с их стороны. Через 150 лет после того, как они покинули свою родину, спасая свои жизни, теперь уже их потомки вынуждены снова покидать свою родину, едва успев ступить на неё.
 
 
Мы призываем правительства наших республик, глав администраций не допустить дискриминационных действий по отношению к нашим соотечественникам. Национальные республики в составе Российской Федерации существуют, в том числе и для того, чтобы соблюдать интересы национальностей эти республики составляющие. Уведомляем всех в том, что никакой политической или финансовой выгоды в депортации наших соотечественников республики не получат.
Мы призываем всех черкесов независимо от политических приоритетов и занимаемых должностей выступить на защиту наших соотечественников. Одновременно надеемся, что всё происходящее является нечаянной ошибкой и над недопониманием ситуации здравый смысл возобладает.
Кабардино-Балкарская Республика 
 
Председатель ОО «Кабардинский Конгресс» Аслан Бешто;
 
Республика Адыгея
 
Председатель МГОО «Адыгэ Хасэ – Черкесский Совет» Заурбий Чундышко;
 
Карачаево-Черкесская Республика 
 
Председатель совета ОД Молодежное Адыгэ Хасэ КЧР Тимур Жужуев.
   

Bu haber toplam 2700 defa okundu.


Tlışe Murat

Beğendim.
Orada burada şu Soht Asker denilen top çevirmecinin lafları dolaşıyor DÇB yi göreve çağırmalar yok KAFFEDe çağrılar.
Be adam sen bir şeyler bilsen kuzuyu kurda misali etkisiz eleman yazıları yazıp durmazsın. Sivil çağrı işte bu adamların yaptığı çağrıdır. Hayır birde bu Soht Asker'i etkili sanıp orda burda paylaşanlar var onlara yazık. Adam yememiş içmemiş rus uçağı olayında da ortaya atlayıp türkiyeye ayar vermeye kalkmıştı. Hemde daha 2. günü ve tam ne olduğu anlaşılmadan. Suçluyu ilan edip hutbeyi okumuştu hazret.

15 Ocak 2016 Cuma Saat 16:52
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net