Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya Karadeniz Kıyısında Yaşayan Adıgelerin Haklarını Çiğniyor
12 Eylül 2014 Cuma Saat 08:55
İA Natpress tarafından bildirildiğine göre, Karadeniz kıyısındaki Hacıko, Kalej, Lığetx ve Şhafit köyleri Adıgeleri Kıyıboyu Adıgelerinin Adıge Xase’sine ortak bir başvuruda bulundular.
 
 
İA Natpress tarafından bildirildiğine göre, Karadeniz kıyısındaki Hacıko, Kalej, Lığetx ve Şhafit  köyleri Adıgeleri Kıyıboyu Adıgelerinin Adıge Xase’sine ortak bir başvuruda bulundular. Başvuru yazısında belirtildiğine göre, bu köylerin içinden geçen Aşe Irmağından yasa dışı ve  ekolojik dengeyi bozucu biçiminde iş makineleri ve kamyonlarla kum ve çakıl çekilmeye başlanmış.
 
Bunun üzerine Kıyıboyu Adıgelerin Xasesi  ilçe/ rayon başkanlarına dilekçeler vermiş bulunuyor. Dilekçede Aşe Irmağından kum ve çakıl alınması yasa dışı ve ekolojik dengeyi bozucu nitelikte olduğu belirtiliyor. Bu durum ayrıca, az nüfuslu halklara ilişkin Rusya Federasyonu yasasına da aykırı.
 
 
2013 yılında, aynı biçimde, daha güneydeki Şahe Irmağından birileri yasadışı ve ekolojik dengeyi bozucu nitelikte kum ve çakıl çekmeye başlamışlardı. Adıgelerin protestoları sonucu bu işe son verilmişti.
 
Belirtmemiz gerekir, az nüfuslu halklara/ uluslara ilişkin Rusya Federasyonu yasasında az nüfuslu ulusların barındığı topraklarda ve mücavir alanlarında bulunan ormanlarda, ırmaklarda, dağlar ve tepelerde o az nüfuslu ulus bireyleri dışında kimsenin müdahalede bulunması ve çalışması yasaktır. Ancak bu yasa kuralı uzun zamandan beri dikkate alınmıyor. Aksine Rusya Karadeniz Kıyısı Adıgelerinin haklarını ihlal etmeyi bir alışkanlık haline getirmiş bulunuyor.
 

Kaynak: Tuapse Press, 11 Eylül 2014
 

Çeviri:Hapi Cevdet Yıldız
 
Cherkessia.net, 12 Eylül 2014 
Bu haber toplam 1616 defa okundu.


Besleney Fuat

Haklarını çiynediği zaman değilde çiğnemediği zaman haber değeri var bence.

Çiğnemesi rutin zaten.

15 Eylül 2014 Pazartesi Saat 07:26
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net