Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Yıldönümü Mesajı
23 Mayıs 2023 Salı Saat 12:06
Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın, resmi Twitter adresinde (https://twitter.com/defenceu/), Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün yıldönümü olan 21 Mayıs (2023) tarihinde bir mesaj yayınlanmıştır.
 
Ukrayna Savunma Bakanlığı, resmi Twitter adresinde (https://twitter.com/defenceu/), Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün yıldönümü olan 21 Mayıs (2023) tarihinde aşağıdaki özel mesajı yayınlamıştır: 
 
“21 Mayıs, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün yıldönümüne işaret etmektedir. Rus İmparatorluğu’nun Kafkasya’yı zapt etmesinin bir sonucu olarak, 1.5 milyon kadar Çerkes katledilmiş ya da terk etmeye zorlanmıştır. 19.yüzyıldan bu yana, değişen hiçbir şey yoktur. Ruslar tarafından ele geçirilen halklara sunulan tek seçenek zoraki asimilasyon ya da soykırımdır.”     
 
 
Çerkes Halkı, Ukrayna topraklarının Rusya tarafından işgal edilmesine, savaşın başından bu yana karşı çıkmakta ve bu topraklar üzerinde yaşayan Ukrayna Halkı’na uygulanan soykırım ve sürgünü, her zaman olduğu gibi şiddetle kınamaktadır. 
 
Rusya’nın işgaline, soykırımına ve sürgününe karşı Ukrayna Halkı’nın verdiği soylu ve onurlu mücadelenin başarı ile sonuçlanacağına dair Çerkes Halkı’nın en ufak bir şüphesi bulunmamaktadır. 
 
Ukrayna’nın zaferiyle birlikte sadece Ukrayna kazanmayacak, Çerkesya da yeniden kendi toprakları üzerinde yükselecektir. 
 
 
Слава Україні! 
 
 
cherkessia.net/23.05.2023

Bu haber toplam 1048 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net