Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıge (Çerkes) Felsefesi Konulu Bir Ansiklopedi:
19 Mart 2023 Pazar Saat 14:51
Maykop Adıge Üniversitesi kütüphanesinde geçtiğimiz gün “Adıge (Çerkes) Felsefesi ve Kültürü” adlı ilk Adıge felsefi ansiklopedisinin tanıtımı yapıldı.


Maykop Adıge Üniversitesi kütüphanesinde geçtiğimiz  gün “Adıge (Çerkes) Felsefesi ve Kültürü” adlı ilk Adıge felsefi ansiklopedisinin tanıtımı yapıldı. Yazarı felsefe profesörü Dr. Hanehu Ruslan’dır.

Tanıtma toplantısına Adıge Üniversitesi Rektörü Mamıy Davte, Sosyal Bilimler Araştırma  Enstitüsü Müdürü Lıuj Adam, ulusal yazar Meşbaşe İshak, bilim insanları, eski ve yeni öğrenciler katıldılar.

 

Ansiklopedi ilkin dijital yayın  olarak sunulmuştu, şimdi 900 sayfalık bir kitap olarak yayımlandı. Felsefe alanında şimdiye değin böylesine bir yapıtımız yoktu. Ansiklopedi, kendi benzeri yayınlardan farklı, Adıge (Çerkes) felsefe ve kültürüne ilişkin, etnolojik ve antropolojik terminler (deyimler)  ansiklopedide yer aldı, deyimlerin açıklama ve anlamları, etnosun (ulusun) entelektüel ve manevi gelişmesi konularına yer verildi

 

Ansiklopedi değişik konuları bilimsel anlamda derleyen bir kitap. Görevi dünyada mevcut olan bilimleri bir araya getirmek ve bir sisteme kavuşturmak diye tanımlanabilir.

- Yıllar önce enstitüde bir felsefe sözlüğü yayınlama konusunu görüşmüştük. Uzunca bir süre sonra sözlük konusunda çalışmak üzere bir topluluk da oluşturmuştuk. Pandemi nedeniyle eve kapanma durumunda kaldım ve sözlük konusuna yoğunlaştım. Ansiklopedi yazımı sırasında birçok sorunla karşılaştım. Karşılaştığımız en önemli sorun, sistemleştirilmiş felsefi ve kültürel terimlerin ve soruna yaklaşım biçimlerinin bulunmayışıydı. Bu eksikliği gidermek üzere uzunca bir süre çalıştık.

 

Ansiklopedi konusunda çalıştığım süre boyunca Adıge felsefesi ve kültürü ile ilişkili olarak tarih, etnoloji, felsefe, kültür bilimi, din ve  Nart destanı konulu kitapları okudum ve felsefi açıdan önemli olan bilgileri derledim. Bu kaynaklar Rusya’da ve diğer ülkelerde yayımlanmış ansiklopedilerde bulunan belgelerdi. Kitap üzerinde çalışırken 500 üzeri makale ve deyim (termin) yazdım ve bunları bilimsel platformlarda tartıştık. Bunlardan 300 kadarı kitapta yer aldı. Ayrıca  50 kişi üzerine yazılmış yazılar ve 60 üzeri makale kitapta yayımlandı. Ekoloji, ekonomi, dil bilimi ve edebiyat üzerine ve felsefi değeri olan ilginç belgeler de ansiklopedide yer buldu, - diyor Hanehu Ruslan. 

 

Ansiklopedinin Adıge ulusal felsefesi konulu ilk kitap  ve büyük bir çalışma ürünü olduğu toplantı katılımcıları tarafından vurgulandı.

 

DELEKO Anet, Adıge mak, 10 Mart 2023

 

Kaynak: https://adygvoice.ru/2023/03/10/%D0%BB%D1%8A%D1%8D%D0%BF%D0%BA%D1%8A-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D0%B5%D0%BC-%D1%84%D1%8D%D0%B3%D1%8A%D1%8D%D1%85%D1%8C%D1%8B%D0%B3%D1%8A/?fbclid=IwAR1ITg8HsP2ZdelUD7PYiiIWMkEj1oXxvR_YHGyFV80N_YXUda41iUT1tqU

 

Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 19 Mart 2023


Bu haber toplam 1420 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net