Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İgor Girkin: Ukrayna Savaşını Çoktan Kaybettik!
11 Eylül 2022 Pazar Saat 22:40
Eski Rus ajanı Girkin: Savaşı çoktan kaybettik, sonun gelmesi an meselesi. Eski Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) albayı İgor Girkin, Kremlin'in savaşı çoktan kaybettiğini savundu.

 

Eski Rus ajanı Girkin: Savaşı çoktan kaybettik, sonun gelmesi an meselesi. Eski Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) albayı İgor Girkin, Kremlin'in savaşı çoktan kaybettiğini savundu.

Girkin, pazartesi günü Telegram'daki yaklaşık 430 bin takipçisiyle paylaştığı mesajında, "Ukrayna'daki savaş, Rusya tamamen mağlup edilene kadar sürecek. Savaşı çoktan kaybettik, sonun gelmesi an meselesi" ifadelerini kullandı.

 

2014'te Donbas bölgesindeki çatışmalarda önemli rol oynayan Girkin, Kremlin destekçisi Donetsk Halk Cumhuriyeti'ne (DHC) bağlı militanları örgütlemiş, daha sonra da aynı yıl DHC'nin savunma bakanlığını üstlenmişti.

 

İç istihbarat örgütü FSB'den emekli asker, 2014'te Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden DHC ve Luhansk Halk Cumhuriyeti (LHC) güçlerinin komutanı olarak da görev yapmıştı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat'ta askeri operasyon emri vererek savaşı başlatmadan önce DHC ve LHC'nin bağımsızlığını tanıdığını duyurmuştu. 

 

Girkin, Rusya'da Kremlin'i eleştiren milliyetçi ve savaş yanlısı bloggerlar arasında yer alıyor.

 

Birleşik Kraliyet Hizmetleri Enstitüsü'nden (RUSI) araştırmacı Mark Galeotti, söz konusu bloggerların bazılarının cephedeki askerlerle iletişim halindeki emekli askerler olduğunu belirtti. 

 

Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Guardian'a konuşan Galeotti, şu ifadeleri kullandı:

 

"Bu kişilerden bazıları çok güvenilir kaynaklar değil. Fakat Girkin gibi kişiler bahsettikleri konulara dair bilgi sahibi ve cephedeki askerlerle iletişim kurdukları ya da durum hakkında sağlam bilgileri olduğu belli."

 

Girkin, bu haftaki başka bir paylaşımında da "Gelecek iki ila üç ayda büyük bir zafer beklemeyin. Kremlin'deki yetkililer taktiklerini değiştirmezse korkunç bir yenilgiyle karşılaşacağız" ifadelerini kullandı.

 

Öte yandan emekli asker, "Batı medyası benim düşmanım" diyerek Guardian'ın yorum talebini reddetti.

 

Kaynak: https://turkish.aawsat.com/home/article/3866496/eski-rus-ajan%C4%B1-girkin-sava%C5%9F%C4%B1-%C3%A7oktan-kaybettik-sonun-gelmesi-meselesi?fbclid=IwAR1WUkhLmEoos7pe75q0SVgSHTH_pbNhcLkUobFTOprbx5gGbiPUjIQEPeE

 

Cherkessia.net, 11 Eylül 2022


Bu haber toplam 1613 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net