Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul'da Yapılan ''Çerkes Konferansı'' İsimli Toplantıda, Çerkes Soykırımı İçin Çalışan Ukrayna Milletvekili Oleksiy Gonçarenko Konuşturulmadı!
02 Temmuz 2022 Cumartesi Saat 18:57
İstanbul'da Yapılan ''Çerkes Konferansı'' İsimli Toplantıda, Çerkes Soykırımı İçin Çalışan Ukrayna Milletvekili Oleksiy Gonçarenko Konuşturulmadı!

Ukrayna Verkhovna Rada (Ukrayna yüksek şurası) milletvekili ve "Özgür Kafkasya İçin" grubunun lideri Oleksiy Gonçarenko'ya söz verme girişimi, Üçüncü Uluslararası Çerkes Konferansı'nın organizatörleri arasında bölünmeye neden oldu.


https://newcaucasus.com/news/21476-predlozhenie-priznat-genoczid-cherkesov-ukrainoj-vyzvalo-raskol-sredi-uchastnikov-cherkesskoj-konferenczii.html

Oleksiy Gonçarenko, 24 Haziran'da, Ukrayna parlamentosuna, 1763-1864 Kafkas Savaşı sırasında Çerkes (Adige) halkına karşı işlenen soykırımın tanınmasına ilişkin bir karar taslağı sunmuştu.


Gonçarenko, Facebook sayfasında Kafkas Savaşı'nın Çerkeslerin % 90'ının ölmesine ve sürgün edilmesine yol açtığını belirtti ve "Bu insanların zorla tahliyesini ve yok edilmesini soykırım olarak kabul ederek, onların anısını onurlandırabileceğiz" diye yazdı.

    

İstanbul konferansının organizatörlerinin yarısı Gonçarenko'nun delegelere hitap etmesini isterken diğer yarısı, bunun Rusya ile ilişkileri bozabileceğini savunarak kategorik olarak Ukraynalı milletvekilinin konuşmasına karşı çıktı.


Kongre konuğu Aslan Beşto, “Konferansa Türkiye, Rusya, Ürdün, Suriye, İsrail, Almanya, Hollanda, ABD ve Kanada'dan 70'den fazla Çerkes kuruluşu katıldı” dedi.

   

"Özgür Bir Kafkasya İçin" grubunun kamu danışmanı, politolog Avraham Şumulyeviç'e göre, Gonçarenko konferans katılımcılarına hitap etmek ve Çerkeslere Ukrayna tarafından yapılan soykırımı tanıma girişimi hakkında bilgi vermek için bir teklif aldı.

 

 Avraham Şumulyeviç'e göre, Gonçarenko video mesajını 26 Haziran'da kaydetti ve aynı gün kongre oturum aralarında, katılımcılara gösterip göstermeme konusunda bir tartışma başladı.

 

Organizatörler bu konuda ikiye ayrıldı: Türkiye Çerkes Dernekleri Federasyonu başkanı Nusret Baş ve Türkiye Çoğulcu Demokrat Partisi başkanı Faruk Arslandok, Goncharenko'nun katılımcılara seslenmesinden yana oldular. Fakat Çerkes Geri Dönüş Örgütü başkanı Orfan Stash buna kesinlikle karşı çıktı” dedi.


Şumulyeviç'e göre Orfan Stash, Çerkes hareketinin ana hedefinin anavatanlarına geri dönmek olduğunu, Rus yetkililerle işbirliği yapmadan bunun imkansız olduğunu, Ukraynalı milletvekilinin çağrısının konferans katılımcılarına seslenmesinin Çerkeslerin Rusya ile ilişkilerini zorlaştırabileceğini söyledi.

   

Konferans katılımcısı Aslan Beşto, “katılımcıların hiç biri Gonçarenko'nun konuşmasından haberdar değildi. 25 ve 26 Haziran'da salondaydım ve kimse Oleksiy Gonçarenko'nun toplantıya hitap edeceğini açıklamadı. Ama ben bunu Nalçik'teyken duymuştum" dedi.


Bir röportajında Gonçarenko, konferans katılımcılarına İngilizce bir çağrı yazdığını ancak kabul edilip edilmediğini bilmediğini söyledi. "Reddedilmiş gibi görünüyor, ancak kesin olarak bilmiyorum" dedi.


Avraham Şumulyeviç, Gonçarenko'nun video mesajıyla ilgili gelişmelerin, açık bir şekilde Çerkes örgütlerinin birliğini sorguladığına inanıyor.

 

Şumulyeviç, “Çerkes örgütleri, Uluslararası Çerkes Birliği'nin (ICA) Çerkes halkının çıkarlarını temsil etmediğine, yalnızca Kremlin'in siyasi iradesi ile uyumlu faaliyet gösterdiğine uzun zamandır ikna olmuş durumdalar. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki Çerkesler, DÇB'nin modası geçmiş yapısına bir alternatif olarak Çerkes Geri Dönüş Örgütü'nün (CRO) kurulmasına umutla baktılar” diyor ve "Kremlin'in, ajanlarını çeşitli yabancı yapılara yerleştirmek için büyük çaba sarf ettiği dikkate alınmalıdır" diye ekliyor.

    

Şumulyeviç, “Çerkes hareketinin liderlerine hitap etmek istiyorum: Çerkesler, medeni dünya ile aynı tarafta mı yoksa Rusya ile birlikte diğer tarafta mı olduklarına karar vermenin gerekli olduğu tarihi bir süreçten geçtiğimizin farkındalar mı?” diye desoruyor.


Münih'teki STK Çerkes Enstitüsü'nün kurucusu Zaur Geduadzhe, soykırımın tanınması meselesinin bugün Çerkes halkı için en önemli mesele olduğuna inanıyor.
   

Zaur Geduadzhe, "Bu konferansın tüm katılımcılarını bize yardım etmeye hazır olan dost eli geri çekmemeye ve soykırımın tanınması konusunu uluslararası düzeyde gündeme getirmeye çağırıyorum" dedi.


Zaur Geduadzhe, "Konferansın katılımcılarını, bize yardım etmeye hazır olan dost elini geri çevirmemeye ve soykırımın tanınması konusunu uluslararası platformda gündeme getirmeye çağırıyorum" dedi.

    

Oleksiy Gonçarenko'nun Çerkes konferansının katılımcılarına yönelik yapmak istediği konuşmanın tam metni:


"Adım Oleksiy Gonçarenko. Ben Ukrayna Verkhovna Rada üyesiyim, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesiyim.
 

Çerkes toplumuna hitap etmek istiyorum. Toplantınız için sizi tebrik ediyorum ve Ukrayna'nın Verkhovna Rada'sında özgür bir Kafkasya için özel bir milletvekili grubu oluşturduğumuzu, Kafkas halklarının özgürlüğü için savaşacağımızı size bildirmek istiyorum.


Verkhovna Rada'ya sunulan ilk karar taslağı, 19. yüzyılda Çerkes halkının soykırımının tanınmasına ilişkin karardı. Bu, 19. yüzyılda Rus İmparatorluğu tarafından işlenen iğrenç suçlardan biridir.

   

Ayrıca, 20. yüzyılda, Rus İmparatorluğu Ukrayna, Çeçen, İnguş ve diğer halklara karşı başka soykırım eylemleri gerçekleştirdi.

 

Ve şimdi bu imparatorluğu sona erdirmeli, tarihsel adaleti yeniden sağlamalı, olanlarla ilgili gerçeği anlatmalıyız.


Bu kadar çok Çerkes'in kültürlerini korumuş olmalarına, bir araya gelmelerine ve güçlü bir konuma sahip olmalarına sevindim.


Verkhovna Rada'nın “Özgür Kafkasya İçin” parlamento komitesinin başkanı olarak sizinle işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacağım.”


Referans:

20 Haziran 2022'de Ukrayna'nın Verkhovna Rada'sında (Ukrayna Yüksek şurası) iktidar partisinden ve muhalefet partilerinden on milletvekili tarafından "Özgür Kafkasya İçin" Fraksiyonlar Arası Vekil Derneği kuruldu. Oleksiy Gonçarenko, Derneğin başkanı oldu.


"Özgür Kafkasya İçin" derneğine üye olan milletvekillerinin isim listesi:
   

1. Goncharenko Alexey


2. Vyatrovich Vladimir


3. Chiygoz Ahtem


4. Andrey Parubiy

  

5. Poturaev Nikita

    

6. Magomedov Musa


7. Lubinets Dmitry
   

8. Savrasov Maksim


9. Yuraş Svyatoslav
   

10. Nalyvaychenko Valentin.


Not: Cherkessia.net Yayın Kurulu olarak, Çerkes soykırımının Ukrayna Rada'sında tanınması için çalışan Oleksiy Gonçarenko'yu konuşturmayan zihniyeti kınıyoruz.!


Kaynak:https://newcaucasus.com/news/21476-predlozhenie-priznat-genoczid-cherkesov-ukrainoj-vyzvalo-raskol-sredi-uchastnikov-cherkesskoj-konferenczii.html?fbclid=IwAR3QrilRn12l_Tn8IXiu2kTbXFb-SF8aSwD4LtMszxiazUHpSkltJ-6eSmo


Çeviri: Ç.Net Yayın Kurulu

Cherkessia.net, 2 temmuz 2022


Bu haber toplam 1984 defa okundu.


hapi cevdet yıldız

Ukraynalı Çerkes dostu milletvekilinin mesajının okunmaması üzücü. "Milletvekilinin mesajının okunması Çerkes dönüşü konusunda Rus tarafında olumsuzluk yaratır" gibi görüşler 40 yıldan beri söyleniyor. İşe yaramış mı? Evet Ruslarla ilişkileri geliştirelim, ama eşitlik temeli üzerinden. Boyun eğerek değil.

05 Temmuz 2022 Salı Saat 03:43
Ahmet Esen

Toplumumuzun gerçeklerini örtbas mi edelim yani. konuşturulmasi gerekirdi tabi ki. buna sebep olanlar bizi temsil edemez. incitmeyelim susalimla bir yere varılamaz. soykirim ve sürgünü unutalım demek iki taraf içinde utanç verici olmaz mi. rusya imparatorluğunun yıkılması için çalışıyor adamlar. ben düşmanımın düşmanı dostumdur diyenlerdenim.

04 Temmuz 2022 Pazartesi Saat 17:43
Özdemir Kılıç

Hangi zeka bunu engelledi yazıklar olsun!

04 Temmuz 2022 Pazartesi Saat 17:19
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net