Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes Gazeteci Fatima Tlis'in Helsinki Komisyonu Panelindeki Sunumu:
24 Haziran 2022 Cuma Saat 08:53
Sayın Komisyon üyeleri, seçkin çalışma arkadaşları ve çalışanları, Bugün kişisel kapasitemle konuşuyorum ve kendi görüşlerimi ifade ediyorum Amerika'nın Sesini veya ABD hükümetini temsil etmiyorum.

Rusya'nın Dekolonizasyonu

 

Washington, DC, 23 Haziran 2022

 

Sayın Komisyon üyeleri, seçkin çalışma arkadaşları ve çalışanları,

 

Bugün kişisel kapasitemle konuşuyorum ve kendi görüşlerimi ifade ediyorum Amerika'nın Sesini veya ABD hükümetini temsil etmiyorum.

 

Daha da önemlisi, milyonlarca Çerkez hemşerim, zorla sürgünde yaşayanlar ve vatan topraklarında Rus işgali altında acı çekenler adına konuşmaktan onur duyuyorum. Biz buna Xeku diyoruz - denizin ortası.

 

Bugün Komisyon, Rusya'nın sonsuza kadar susturmak için çok uğraştığı insanlara ses verdi. Rusya'nın Çerkes'i susturmak, ülkeyi ve halkı varlıktan silmek istemesinin bir nedeni var - çünkü Rusya, Çerkeslere karşı soykırım yaptığını herkesten çok iyi biliyor.

 

İnsanlığa karşı bu suçlar, Rusya'nın kendi Çarları, askeri komutanları, üst düzey politika yapıcıları, S'deki imparatorluk arşivlerinde saklanan kanıtların el yazılı ifadelerinde belgelenmiştir. Petersburg, Rusya, Helsinki, Finlandiya ve Tiflis, Gürcistan.

 

Gürcistan Parlamentosu'nun 2011 yılında Rusya tarafından gerçekleştirilen Çerkes Soykırımı'nı tanıması, Rus belgelerinin incelenmesine dayanıyor.

 

Bugün Ukrayna'dan hikayeler etnik temizlik, sivillerin toplu katli, tüm şehirlerin ve köylerin tahribatı, zorla sınır dışı edilmeler, filtrasyon kampları, çocukların toplu kaçırılması, zorla Ruslaştırma, kültürün ve tarihin ele geçirilmesi. oric revizyonizm - Birleşmiş Milletler'in insanlığa karşı suçlar, soykırım olarak tanımladığı her şey.

 

Böyle anlamsız bir vahşetin karşısında Rusya'nın son oyununun ne olduğunu merak eden çok kişi var mı? Bu sorunun cevabı Çerkes.

 

Tıpkı Ukrayna gibi, Çerkesya'da Moskova var olmadan yüzyıllar önce canlı refah bir milletti. Rusya var olmadan önce Çerkesler Hristiyanlığa geçmişti. Çerkez asaleti Kiyevan Rusları'nda ilk evrelerden itibaren yerleşmiştir. Rus Çarı Korkunç İvan, güç üzerindeki gücünü güçlendirmek isteyen Çerkez prensesi Maria ile evlendi.

 

Çerkez bugün nerede? Dünya haritasında, hatta tarih kitaplarında bile yok.

 

Çerkes Rusya'ya karşı yüz yıldan fazla savaştı. Asla teslim olmadı.

 

Rusya, Çerkes nüfusunun tahmini %98'ini öldürüp zorla sınır dışı ettikten sonra Çerkez'i kazandı ve işgal etti.

 

Ama Çerkes Soykırımı, Rusya'nın bir asırdan daha uzun bir süre önce zafer ilan etmesiyle bitmedi. Kremlin, Çerkesya'yı üç idari birliğe ve Çerkesleri her birine farklı isimler ve hatta "farklı" diller veren birden fazla "etnik azınlık" grubuna böldü

 

Rusya'daki Çerkez çocukları okullarda tarihlerini, dillerini, kültürlerini okumuyorlar.

 

Bugün Rusya, Çerkeslerin yerli statüsünü, siyasi, ekonomik, ekolojik, kültürel ve dilsel haklarını reddediyor.

 

Dünyanın 50'den fazla ülkesinde zorla sürgünde yaşayan milyonlarca Çerkes'e, Rusya ülkesine geri gönderme hakkını reddediyor, bunun yerine Çerkesler için özel olarak tasarlanmış kotalar vize sınırlaması getiriyor.

 

Herhangi bir dönemde Kremlin'i kimin işgal ettiğine bakılmaksızın, Çar, Komünist ya da çekist olsun, rejimin Çerkeslere yönelik politikasının temelinde süreklidir ve Çerkes'in sistematik ve seçici bir yok etme sömürgeci politikasıdır Kimlik.

 

Vladimir Putin açıkça söyledi - rol modellerinin en saldırgan ve kanlı devlet inşa stratejileri ile tanınan iki Rus imparatoru olduğunu ve "görevinin" ne pahasına olursa olsun o imparatorluğu yeniden inşa etmek olduğunu. Ve iştahı sadece büyüyor

 

Kaynak: Fatima Tlis-Facebook sayfası

Cherkessia.net, 24 Haziran 2022


Bu haber toplam 1659 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net