Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Larisa Dorogova: Ben Çerkesim!
20 Ekim 2021 Çarşamba Saat 22:49
15 Ekim'de, 14 Kasım'a kadar devam edecek olan tüm Rusya genelinde nüfus sayımı başladı.

15 Ekim'de, 14 Kasım'a kadar devam edecek olan tüm Rusya genelinde nüfus sayımı başladı. 

 

Anketteki diğer soruların yanı sıra, yanıtlayan kişinin uyruğu da bir anket sorusu olarak yer alacak. Bu nüfus sayımı, Rusya'da yaşayan ve coğrafi ilkeye göre üç özerk oluşuma ayrılmış Adiğe halkının temsilcilerinin tek bir Çerkes halkı olarak kayıt olmalarını sağlayacak.

Benim için önemli olan, Rosstat anketinde hangi uyruğu işaretleyeceğim değil. Çocukluğumda anneannem ve annemle babamın Adigey'de yaşayan Çerkesleri Adige olarak adlandırmadıklarını hatırlıyorum. 

 

Maykop Adigeleri, Armavir Adigeleri derlerdi. Karadeniz Adigeleri için kıyılı Adigeler derlerdi ve bizim için asla Kabardeyler demezlerdi. Ana dillerinde hepsine Adigeler deniyordu. Ama bu kendilerine verdikleri isimdir. Her ulusun kendine verdiği ismi (endoetnonim) ve bir de diğer ulusların onlara verdiği isimler (eksoetnonim) vardır. Adige halkı için bu isim "Çerkesler"dir.

 

Rus bilim adamları, tüm Adiğe alt etnik gruplarının bir Çerkes halkı olduğuna inanmaktadırlar. 13. yüzyıldan bu yana Ermeni, Gürcü, Arap, Fars, Türk tarihi kaynaklarında "Çerkes" etnik adının, Kerkets, Zikhi, Kasogi, vb. gibi önceki isimlerinin yerine kullanıldığını belirtmektedirler. 

 

15. ve 19. yüzyıl arasında da  "Çerkes" adı, Avrupa ve Rus kaynaklarında çok yaygınlaşmıştır.

 

“Kafkas Savaşı'nın felaketleri, Çerkeslerin önemli bir bölümünün Osmanlı İmparatorluğu'na zorla göç ettirilmesi, çarlık hükümeti ve ardından RSFSC ve SSCB'nin Sovyet yetkilileri tarafından gerçekleştirilen idari dönüşümlerle bağlantılı olan 19.-20. yüzyılın tarihi çarpışmaları, Rusya Federasyonu'nda, Şapsığlar, Adigeler, Çerkesler, Kabardeyler gibi çeşitli etnografik tanımlamalarla yerleşik olan, coğrafi olarak bölünmüş dört Çerkes kitlesinin oluşumuna yol açmıştır.” şeklindeki bilgi, N. N. Mikluho-Maklay'ın adını taşıyan Rusya Bilimler Akademisi Etnografya ve Antropoloji Enstitüsü'nün gözetiminde kaydedilmiştir.

 

Ayrıca, sonuç olarak “bu, tek bir Çerkes (Adige) halkıdır” denmektedir.

Biz, Kabardey Balkar Çerkesleri, Kabardeyler olarak kaydedildik.  Daha sonra ise vatandaşlık pasaportlarda hiç belirtilmedi. 

 

Şimdi olduğum kişi olacağım. Ben bir Çerkesim!

***

Я - черкешенка

 

15 октября началась Всероссийская перепись населения, которая продолжится до 14 ноября. Среди других вопросов в анкете будет стоять вопрос национальной принадлежности опрашиваемого. Данная перепись позволит проживающим в России представителям адыгского народа, разделённого на три автономных субъекта по географическому принципу, записаться единым черкесским народом.

 

Для меня не стоит вопрос, какой национальностью назовусь в анкете Росстата. Я помню, как в детстве бабушка и мои родители не называли черкесов, проживающих в Адыгее, - адыгейцеми. Они говорили адыги с Майкопа, адыги с Армавира. Адыги с побережья, говорили они про черноморских адыгов. И про нас никогда не говорили кабардинцы. На родном языке все назывались адыгами. Но это самоназвание. Каждый народ имеет самоназвание (эндоэтноним) и иноназвания (экзоэтнонимы), которыми его называют другие народы. Для адыгского народа таким обозначением является "черкесы".

 

Российские учёные считают, что все адыгские субэтносы являются одним черкесским народом. Они отмечают, что ещё с XIII века этноним «черкес» встречается в армянских, грузинских, арабских, персидских, турецких исторических источниках, вытеснив предшествующие обозначения - керкеты, зихи, касоги и др. А с XV-XIX веков термин «черкес» стал общеупотребительным в европейских и русских источниках.

 

«Исторические коллизии 19-20 веков, связанные с бедствиями Кавказской войны, насильственным выселением значительной части черкесов в Османскую империю, административные преобразования, осуществлённые царским правительством, а затем органами советской власти РСФСР и СССР, привели к образованию в Российской Федерации четырёх территориально разделённых массивов черкесского народа, за которыми закрепились различные этнографические обозначения- шапсуги, адыгейцы, черкесы, кабардинцы. ..»- отмечается в заключении Института этнографии и антропологии Российской академии наук имени Н. Н. Миклухо-Маклая.

 

Между тем, «это единый черкесский (адыгский ) народ», говорится в заключении.

 

Нас, адыгов с КБР, записывали кабардинцами. Потом национальность  в паспортах вообще не стали указывать. Теперь я стану тем, кто я есть. Я - черкешенка.

 

Kaynak:https://www.kavkaz-uzel.eu/blogs/83787/posts/50990?fbclid=IwAR3GcxJrFdB6KG9CrczbmZeFxyjsqEDl31XsRSZsrLRh-acc5WGPkVbF4dU

 

Çeviri: Ahsen Sıla Gökpınar 

Cherkessia.net, 20 Ekim 2021


Bu haber toplam 1741 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net