Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeli Bir Ailenin Kızı Şapsığe/ Şehekey’de Öğretmen Oldu!
29 Eylül 2021 Çarşamba Saat 20:53
Okullarda yeterli öğretmen olmaması önemli bir sorun. Bu son yıllarda değişik uygulamalar sonucu gençlere daha fazla iş olanakları sağlanmaya başlandı.

Okullarda yeterli öğretmen olmaması önemli bir sorun. Bu son yıllarda değişik uygulamalar sonucu gençlere daha fazla iş olanakları sağlanmaya başlandı.

 

Yeni öğretim yılında Şapsığe’nin Şehekey köyü okuluna genç bir eğitici öğretmen olarak alındı. Mahoş Guçan atalar yurduna Suriye'den dönüş yapmış bir ailenin kızı. Karaçay-Çerkes Devlet Üniversitesi mezunu ve İngilizce öğretmeni. 

Lıf Halid, Guçan Mahoş ve Çaçuh Mecid.


Guçan 1999’da Maykop’ta doğdu. Doğumundan bir yıl sonra ailesi Suriye’ye geri döndü, ama aile 2012 yılında atalar yurduna yeniden dönüş yaptı.

 

- Kalabalık bir aileyiz, - diyor Guçan. – Babam Çerkessk’te inşaat işiyle ilgileniyor, annem Krasnodar’da Arapça öğretiyor, ablam Nalçik’te evli ve oraya yerleşmiş bulunuyor, erkek kardeşim Krasnodar’da çalışıyor, bir kız kardeşim daha var, Adıgey’in Penehes köyünde oturuyor, genç bir senarist ve oyuncu. Rejisör ÇENIBE Dine ile birlikte hazırladığı “Kıtçenığem yıkutaf/ КъыткIэныгъэм икъутаф ” (Atalar Mirasının Kırıntısı) adlı belgesel filmi geçen yıl Uluslararası bir festivalde birinci geldi. -https://www.youtube.com/watch?v=7JLZvBS4B7c

 

Guçan Rusça, Adıgece, Arapça ve İngilizce bilmesine karşın iş bulamıyor, işsiz olarak günlerini geçiriyordu. Şimdi ailesinden oldukça  uzak bir yerde de olsa sonunda bir iş buldu ve yeni yerine hızla alıştı. Şehekey köyü halkı onu güler yüzle karşıladı.

 

- Herkese teşekkür ediyorum. Okulun öğretmenleri beni karşıladılar ve bana  okula yakın bir yerde ev buldular ve bana yabancılık çektirmediler. Köyü çok beğendim, harika bir doğası var, halkı sempatik ve çok cana yakın. Çocukları okutmayı uzun bir süreden beri istiyordum, çocukların İngilizce öğrenmeyi çok  istemekte olduklarını görüyor, buna seviniyorum. İlk günler biraz zorluk çektim, ama hızla ortama uyum sağladım, öğretmenlerle de kaynaştım.

 

Guçan’ın Soçi’de iş bulmuş olması Şapsığe “Adıge Xase - Parlamento” Başkanı Çaçuh Mecid ile Şehekey ( TOS Kiçmay) Köy Meclisi Başkanı Lıf Halid’i (ЛIыф Хъалид) çok sevindirdi. Her ikisi de genç öğretmene başarılar dilediler ve her daim yanında olacaklarını söylediler.

Nıbe Anzor

Adıge mak, 28 Eylül 2021

 

Şehekey (Şekekeyışho/ Bolşoy Kiçmay), Karadeniz kıyısından 7 km içeride, Şahe Irmağı sağ yakasında 600 nüfuslu küçük bir köy. Irmağın sol yakasında da 200 kadar nüfuslu Küçük Şehekey (Malıy Kiçmay) köyü bulunuyor - hcy

Kaynak: https://adygvoice.ru/2021/09/28/%d1%88%d1%8d%d1%85%d1%8d%d0%bai%d1%8d%d0%b9-i%d0%be%d1%84%d1%88i%d0%b0%d0%bfi%d1%8d-%d1%89%d0%b8%d0%b3%d1%8a%d0%be%d1%82%d1%8b%d0%b3%d1%8a/?fbclid=IwAR3AciM2zVPh1TOnAcZ5fCWtwsIlqsx9lanwNzcIJ6Or6vZWX4osoRUUtdM

 

Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 29 Eylül 2021


Bu haber toplam 1706 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net