Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kolombiya'da ''Çerkesya'' Şehri:
16 Eylül 2021 Perşembe Saat 22:48
Circasia, Quindío'nun madencilik bölgesinde yer alan, orijinal adı La Plancha olan, ancak o zamanlar artık var olmayan Çerkesya hikayelerinden esinlenerek yerel halk tarafından yeniden adlandırılan bir Kolombiya kasabasıdır.

Kolombiya'nın Circasia şehrini ziyaret etmeyi başarırsanız...

Circasia, Quindío'nun madencilik bölgesinde yer alan, orijinal adı La Plancha olan, ancak o zamanlar artık var olmayan Çerkesya hikayelerinden esinlenerek yerel halk tarafından yeniden adlandırılan bir Kolombiya kasabasıdır. İnstagram profillerinden birinde şehrin, onuruna adını verdiği ülkenin ölümünden 20 yıl sonra 1884'te kurulduğu belirtilmektedir.

 

Metne ekli "Circasia'yı seviyorum" enstalasyonu ve Circasia belediyesinin marşını içeren bir video var. 

Eğer kader sizi bu şehre getirdiyse burada bir şeyler yiyebilirsiniz: @circasiaquindio_, @velezcafecircasia, @cafe_bremen_circasia. 

 

Metnin yazarı, modern Çerkeslere atıfta bulunarak, belki de Circasia'nın bazı sakinlerinin şehirlerine isimlerini veren ulusu tanımakla ilgileneceklerini ekliyor.

 

Circasia şehri hakkında bilgi Facebook sayfalarında bulunabilir:

 

Circasia (Circassia), Kolombiya, Quindío Bölgesinin kuzey kesiminde bir belediyedir. 

 

Kolombiya'nın kahve ekimi ekseninde yer alan Circasia'nın tarihi merkezi, 2011 yılında UNESCO Kültürel Kahve Landşaft'ı tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edildi. Yani Kolombiya kahvesi alırsanız Circasia'dan gelme ihtimali oldukça yüksek.

 

Circasia, 1884 yılında Javier Arias tarafından kuruldu. 1906 yılında Filandia'dan ayrılınca ayrı bir belediye olmuştur. 2005 yılında, 20100'ü ana kentsel alanda yaşayan 28800 kişi vardı.

 

Kasaba, Armenia ve Pereira arasındaki karayoluna yakın bir konumdadır ve güneybatıda Montenegro bulunur. Circasia, şehrin eteklerinde Montenegro yolunda bulunan Özgür Mezarlığı (İspanyolca Cementerio Libre) ile ünlüdür. 

 

1933 yılında Braulio Botero tarafından dini inançları ne olursa olsun herkesin gömülebileceği bir yer olarak kuruldu. Mezarlık artık özgürlüğün ve eşitliğin sembolüdür.

 

Ana meydanın yakınında çok güzel dekore edilmiş kafeler var. Circasia ayrıca La Trattoria veya Donde Kumis gibi kaliteli yemek mekanları sunmaktadır.

 

Circasia, yavaş yavaş boş zamanlarını geçirmek için sessiz, şato tarzı bir yer arayan emekliler için favori bir tatil yeri haline geliyor. Soğuk iklim, bölgesel şehir planlayıcıları için çok çekici görünüyor.

Kaynak: http://www.natpressru.info/index.php?newsid=12575&fbclid=IwAR26tS2FX_-ciR4fsrT-JjJxlInV21wKbNzRKIgW6ExDjKw3DZIiNkpV9s4

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 16 Eylül 2021


Bu haber toplam 1968 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net