Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü:
25 Ağustos 2021 Çarşamba Saat 23:24
Ukrayna'nın başkenti Kiev bu sene 30'uncusu düzenlenen Bağımsızlık Günü kutlamalarında görkemli bir askeri geçit törenine ev sahipliği yaptı.

 

Ukrayna'nın başkenti Kiev bu sene 30'uncusu düzenlenen Bağımsızlık Günü kutlamalarında görkemli bir askeri geçit törenine ev sahipliği yaptı.

Kutlamalara NATO'ya üye 46 ülkenin temsilcileri ve 14 ülkenin Cumhurbaşkanı katılırken, binlerce kişi Kiev'in ünlü Maidan alanında toplanarak gösterileri izledi. Geçit törenine Ukrayna bayraklarıyla bezenmiş tanklar, askeri araçlar ve binlerce askeri personel katılırken, törenin başında şarkı söyleyen küçük bir kız çocuğunun gösterisi büyük alkış aldı.

Törene katılan Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski, 2014 yılında Kırım Yarımadası'nı ilhak eden Rusya'ya yaptırım uygulama konusunda Kremlin'e baskının artırılması için NATO'ya üye ülkelerle pazartesi günü bir araya gelmişti.

Ukrayna Aralık 1991'de dağılan Sovyetler Birliği'nden ayrılan ve bağımsızlığına kavuşan 15 ülkeden bir tanesi. Ukrayna, 70 yıl Sovyetler Birliği çatısı altında siyasi varlığını sürdürmüş ve 24 Ağustos 1991'de bağımsızlığını ilan etmişti.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2021/08/24/ukrayna-dan-30-uncu-bag-ms-zl-k-gunu-nde-gorkemli-askeri-gecit-toreni

Cherkessia.net, 24 Ağustos 2021


Bu haber toplam 1534 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net