Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şapsığe Ülkesinden Haberler:
26 Temmuz 2021 Pazartesi Saat 16:39
Nıbığu (Nebug) takımı öne çıktı. Nıbığu köyü takımı yarışmada birinci geldi.

Nıbığu (Nebug) takımı öne çıktı. Nıbığu köyü takımı yarışmada birinci geldi. 

Yarışma Tuapse rayonunun 101. Kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenmişti. Yarışma Tuapse Belediyesi başkanlığınca konan Kupayı kazanmak için yapıldı.

 

Yarışmaya Tuapse liman, tren istasyonu ve doğal gaz tesisleri  sporcuları ile rayonun değişik yerleşimlerinden gelen sporcular katıldılar ve yarıştılar.

 

Nıbığu (Nebug) köyünden gelen sporcuların kaptanı, Şapsığe Adıge Xase Tuapse rayonu başkan yardımcısı Şhalaho Sefer, takımların var güçleriyle birincilik için yarıştıklarını söyledi. Tüm takımlar yarışma için iyi hazırlanmıştı, ama birinciliği kazanan takımımız iyi bir disiplin örneği sundu ve başarıya ulaştı.

 

- Birinciliği almamız kuşkusuz kolay olmadı, yarışmaya katılmış olduğumuz için mutluluk duyuyoruz, - dedi Şhalaho Sefer. – yarışma düzenleyicilerine, yarışmaya katılan takımlara ve izleyicilere teşekkür ederiz. Yarışma bir kutlama havasında tamamlandı.

 

Çok kişi beğendi

 

Kodeşhap’e köyünün  “Takım Yıldız” (Joğo bın) adlı örnek dans “koografi topluluğu” hemen her yarışmada başarı elde etmeyi başarıyor.

 

Topluluk, Tuapse, Krasnodar Kray ve Rusya düzeyinde düzenlenen festival ve yarışmalara katılıyor.  Bir süre önce köyleri ve komşu köyler halklarını sevindirdiler. 

 

Takım yıldızlı genç dansçılar “Xrustalnaya lira” ve Adıgey’in Minik Yıldızları” festivalleri ile Rusya’da düzenlenen “Osuşestvi meçtu” yarışmasında birinciliği ve ödülleri aldılar.

 

Eski Adıge dansları “Hak’ulaş” ile “Mefeç’ pşeşe kaşo” (Kutlama Günü Kızlar Dansı) adlı danslarda Jöğo bın topluluğunu aşan bir topluluk çıkmadı. Topluluk yönetmeni Thağuşe Marıyet’in söylediğine göre, “Joğo bın” dansçıları 10-15 arası yaştaki çocuklardan oluşuyor. Topluluk beğeni alıyor ve alkışlanıyor. Birçok yarışmaya katılıyor, köylülerini ve komşu köylüleri sevindiriyorlar ve çağrılar üzerine özel gösteriler de sunuyorlar.

 

Ulusal kültür tanıtılıyor

 

Önemli festivallerden biri olan “Yujnaya volna” festivalinde Aguy-Şapsığe ile Aguy köyü çocuk oyuncuları ayrı ayrı beğeni kazandılar. Güzel bir oyun sergiledikleri için jüri ve izleyici beğenisini kazandılar.

 

Çundışke Marzıyet’in eğittiği “Şapsığ’nin Işıltıları” (Şapsığe yınefıl’xer) çocuk koreografi topluluğu  ile Aç’eğu Alene yönetimindeki şarkı topluluğu - Adıge dilinde söyleyen- şarkıcıları  II ve III dereceden ödüller aldılar. Şarkıcı Neğuç Susane ile birlikte şarkı söyleyen Neğuç Zur ile Yekaterina Nosatova birinci dereceden ödüller aldılar.

 .

Genç koreograf Neğuç Sur’un eğittiği “Dış’e ç’en” (Altın Miras) dans topluluğu da ikinci dereceden bir ödül alarak köyleri Aguy’e döndü.

 

Nıbe Anzor, Adıge mak, 16 Temmuz 2021

 

Kaynak: https://adygvoice.ru/2021/07/16/%d1%88%d0%b0%d0%bf%d1%81%d1%8b%d0%b3%d1%8a%d1%8d-%d0%ba%d1%8a%d1%8d%d0%b1%d0%b0%d1%80%d1%85%d1%8d%d1%80-5/?fbclid=IwAR2C2dMRalizsHcm-IjsprywvQzhJV2BLllpaVG5OB341NIkkvascSdkGMk

 

Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 26 Temmuz 2021


Bu haber toplam 1837 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net