Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ürdün'de 21 Mayıs Üzerine Çevrimiçi Sempozyum:
26 Mayıs 2021 Çarşamba Saat 00:13
21 Mayıs Çerkeslerin Anma Günü bu yıl önceki yıllardan farklıydı. Ürdün Kafkasya Çerkes Dostları Derneği, Çerkes Araştırma Merkezi ile işbirliği içinde, bu önemli olayı internet üzerinden (çevrimiçi), Ürdünlü ve uluslararası tanınmış isimlerin katıldığı uluslararası bir sempozyum düzenleyerek andı.

 

21 Mayıs Çerkeslerin Anma Günü bu yıl önceki yıllardan farklıydı. Ürdün Kafkasya Çerkes Dostları Derneği, Çerkes Araştırma Merkezi ile işbirliği içinde, bu önemli olayı internet üzerinden (çevrimiçi), Ürdünlü ve uluslararası tanınmış isimlerin katıldığı uluslararası bir sempozyum düzenleyerek andı.

Zuhdi Canbek ve Merab Cukhua- Ekim 2019-Amman

 

İlk açıklamada şöyle deniyordu: "Özgürlükleri, inançları ve vatan savunması için yaptıkları savaşlarında Çerkesler kadar acı çektiği, fedakarlık yaptığı ve mücadele ettiği bilinen başka kimse yoktur." 

 

Şöyle devam edildi: "On dokuzuncu yüzyılda şahit olunan, insanlığa karşı en korkunç katliamla karşı karşıya kalan Çerkes milletini bütün dünya terk etti ... Anavatanları olan Çerkesya ... ve memleketleriyle birlikte iki milyondan fazla insan, yaşlılar, kadınlar, çocuklar ... ve savaşçılar da dahil olmak üzere yok edildi.

 

Anma etkinlikleri 21 Mayıs 2021 Cuma günü çevrimiçi olarak gerçekleşti.

 

Etkinliğin moderatörlüğünü Çerkes Araştırma Merkezi Müdürü Sayın Zuhdi Canbek yaptı.

 

Anavatanlarını savunurken öldürülen kurbanlar ve sürgün sırasında ölenler anısına Kur'an-ı Kerim'den ayetlerin okunmasıyla başladı.

 

Ardından "Ürdün Kafkasya Çerkes Dostları Derneği" Başkanı İshak Mole açılış konuşmasını yaptı.

 

Etkinliğe Çerkesler ile Ürdün ve diğer yedi ülkeden dostları katıldı. Tiflis Çerkes Kültür Merkezi Müdürü Prof. Merab Çukhua davetlilere özel bir konuşma yaptı. Konuşmacılar onunla birlikte 21 Mayıs 1864'te sürgün edildiği andan günümüze kadar Çerkes meselesi hakkında konuştular.

 

Tanınmış bir konuşmacı, bir hakim ve "Uluslararası Adalet Divanı Başkan Yardımcısı" olarak görev yapan eski Ürdün Başbakanı, Kraliyet Mahkemesi eski Başkanı Sayın Aoun Al-Khasawneh'ydi.

 

Yaklaşık iki saat süren etkinlik, konuşmacılara, izleyicilere ve takipçilere hitap etme fırsatı verdi.

 

***

 

День памяти черкесов в Иордании

 

21 мая День памяти черкесского поминовения в этом году отличался от предыдущих лет.

 

«Иорданская ассоциация черкесских друзей Кавказа» в сотрудничестве с «Черкесским центром исследований» отметили это важное событие в Интернете (онлайн), проведя международный симпозиум, в котором приняли участие ряд иорданских и международных общественных деятелей.

 

В первоначальном заявлении говорилось: «Нет людей, которые, как известно, страдали, жертвовали и сражались так сильно, как черкесы в их войне за свободу, веру и защиту родины». Далее в нем говорилось: «Весь мир покинул черкесскую нацию, которой пришлось столкнуться с самой ужасной резней против человечества, свидетелями которой были в девятнадцатом веке ... Истребление, уничтожившее Черкесию, родину ... и вместе с их родиной были истреблены более двух миллионов людей, в том числе старики, женщины, дети ... и боевики».

 

Поминальные мероприятия прошли онлайн в пятницу, 21 мая 2021 г.

 

Модератором мероприятия выступил г-н Зухди Джанибек, «директор Черкесского центра исследований».

 

Мероприятие началось с чтения стихов из Священного Корана в память о жертвах, которые были убиты при защите своей Родины, и о тех, кто погиб во время депортации.

 

Затем вступительное слово произнес г-н Исхак Мола, президент «Иорданской ассоциации черкесских друзей Кавказа».

 

В мероприятии приняли участие черкесы и их друзья из Иордании и семи других стран. Директор Черкесского культурного центра, проф. Мераб Чухуа выступил перед аудиторией со специальной речью. Вместе с ним спикеры говорили о черкесском вопросе с момента депортации 21 мая 1864 г. и до сих пор.

 

Известным оратором был г-н Аун Аль-Хасауна, бывший премьер-министр Иордании, бывший глава Королевского суда, который работал судьей и «заместителем главы Международного Суда».

 

Мероприятие длилось около двух часов, что дало возможность спикерам обратиться к зрителям и фолловерам.

 

Kaynak: http://circassiancenter.org/permalink/126157.html?fbclid=IwAR2fDuo0wPACO86-VQp06bYxTbqUPCsxtPPdzhwjNP7SsYQoEPKr7SYXxWk

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 26 Mayıs 2021


Bu haber toplam 1670 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net