Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ünlü gazeteci Vladimir Pozner'in Yaş Günü Kutlaması İçin Tiflis'e Gitmesi Protestolara Neden Oldu!
01 Nisan 2021 Perşembe Saat 22:24
Rus devlet 1. kanalında program yapan, kimilerinin 'liberal demokrat', muhaliflerin 'Kremlin yanlısı, propagandist' olarak niteledikleri ünlü gazeteci Vladimir Pozner'in 87. yaş günü kutlaması skandala dönüştü.

Rus devlet 1. kanalında program yapan, kimilerinin "liberal demokrat", muhaliflerin "Kremlin yanlısı, propagandist" olarak niteledikleri ünlü gazeteci Vladimir Pozner'in 87. yaş günü kutlaması skandala dönüştü.

 

Aralarında Rus işadamları ve pop yıldızlarının da olduğu 40 kadar arkadaşıyla bugünkü (1 Nisan) yaş gününü kutlamaya giden Vladimir Pozner'in ülkeye gelişi nedeniyle protesto eylemi düzenlendi. Tiflis'de göstericiler, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü tanımadığını ve ayrıca koronavirüs kısıtlamalarını ihlal ettiğini iddia ederek Pozner'den ülkeyi terk etmesini istedi. Rustavi-2' TV kanalına göre, polisle göstericiler arasında yer yer çatışma çıktı.

Eylem, gazetecinin kaldığı Vinotel Oteli binası yakınında gerçekleşti. Pozner “Tiflis'e üç yıldır doğum günümü kutlamaya geliyorum. Buraya siyaset hakkında konuşmaya değil, doğum günümü kutlamaya geldim" dedi.

 

Protestolar, muhalefet partilerinin temsilcilerinin Pozner'in Gürcistan'ın başkentine ziyaretini kabul edilemez olarak nitelendirmesinin ardından başladı. Olaylar nedeniyle gazeteci ve arkadaşları polis kordonunda bir başka otele taşındı. Buradada göstericiler binanın cephesine yumurta attı.  Göstericiler, "Abhazya'yı Gürcistan'ın bir parçası olarak görmeyenler ülkemizden ayrılıncaya kadar burada olacağız.Pozner ülkeyi terk etsin" dediler.

 

Bu arada Gürcistan Sağlık Bakanlığı müfettişleri, otelde yemek düzenleyip karantina önlemlerini ihlal ettiği için Tiflis'te Pozner'ın kaldığı otele 10 bin lari (220 bin ruble) para cezası verdi. Bu ceza, koronavirüse karşı kısıtlamaların ihlal edilmesinden kaynaklanıyor. 

 

Yoğun protestolar üzerine Pozner, yaş gününü kutlayamadan bu sabah arkadaşlarıyla birlikte Moskova'ya döndü.

 

Pozner'in Rusya dışında  ABD ve Fransa vatandaşlığı da bulunuyor. 

 

Bu arada Gürcistan İçişleri Bakanlığı, Pozner'in ziyaretiyle ilgili, ülkede karantina kurallarını ihlal ettikleri için 32 kişinin 2 şer bin lari (600 dolar) para cezasına çarptırıldığını duyurdu. Bu kişilerin Pozner ve beraberindekiler olduğu sanılıyor.

 

Vladimir Pozner'in protestolara hedef olarak Moskova'ya geri dönmesinin ardından, iki ülke arasında 2008'deki savaş yüzünden "minimum" olan olan ilişkiler bir kez daha gerildi. 

  

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya vatandaşlarının Gürcistan'ı ziyaret etmekten vazgeçmeye çağıdı.

 

Peskov basına yaptığı açıklamada, "Gürcistan'a gitmek Rusya vatandaşları için tek kelimeyle tehlikelidir ve Ruslar bunu açıkça anlamalıdır" dedi.

 

Peskov, Moskova'nın Tiflis'te Ruslara karşı "aşırılık yanlısı milliyetçilerin saldırgan eylemlerini şiddetle kınadığını" vurguladı.

 

Peskov “Bu eylemleri de kınayan Gürcistan Başbakanı'nın bugünkü açıklamasını gördük ve bu açıklamayı memnuniyetle karşılıyoruz. (Olaylar sırasında) Rusların güvenliğini sağladıkları için Gürcü polisine minnettarız ”dedi.

 

Peskov ayrıca  Vladimir Pozner'ı doğum gününde kutladı ve bu tatili evde kutlamanın daha iyi olduğunu belirterek  "Burası daha sakin" dedi.

 

Kaynak: https://turkrus.com/

Cherkessia.net, 1 Nisan 2021


Bu haber toplam 1171 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net