Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vardanyan’ın Söylediğine Göre, Politik Kriz, 200.000’den Fazla İnsanın Ermenistan'dan Ayrılmasına ve Abhazya Gibi Nüfusunun Azalmasına Neden Olabilir!
11 Mart 2021 Perşembe Saat 13:43
200.000’den Fazla Ermeninin Ayrılması, Ermenistan'ı Abhazya Gibi Bir Yere Dönüştürebilir.
 
Paul Goble, Staunton, 27 Şubat 2021 
 
Troika Dialogue isimli yatırım şirketinin önceki sahibi olan Ruben Vardanyan, Ermenistan’daki güncel siyasi krizin, 200.000’den fazla Ermeni’nin çalışmak ve yaşamak üzere anavatanlarından ayrılarak yurt dışına gitmesine ve hatta yakın zamanda daha da fazla kişinin bu şekilde hareket etmesine neden olabileceğini  söylemektedir
 
 
Eğer bu gerçekleşirse, Ermenistan’ın, çok zayıf ekonomisi ve büyük ihtimalle Rusya gibi bir dış gücün tek taraflı müdahalesi olmaksızın durumun kontrolünü devam ettirebilecek kapasiteye sahip olmayan politik sistemi nedeniyle, ikinci Abhazya’ya dönüşme riski bulunmaktadır (rbc.ru/politics/26/02/2021/603911009a79478687048143).
 
 
Vardanyan’ın önermesine göre, bundan kaçınmanın tek yolu, özellikle yakın zamandaki Karabağ ve önceden Azerbaycan’da bulunan Ermeni işgali altındaki ara bölge için gerçekleşen savaş sebebiyle, Bakü’nün elindeki Erivan mağlubiyetinin sonucu olarak Ermeni diasporasının, yerinde oturup cereyan eden şeyleri eleştirmekten ziyade ülkede daha fazla aktif rol almasıdır. 
 
Harita için kaynak: https://en.kavkazplus.com/news.php?id=6380#.YEoAE2gzY2w. “Biz Abhazya’da daima en fazla nüfuslu ulus idik” yazısı bulunmaktadır. 
 
Finans Üniversitesi’nden Gevorg Migzayan ve Siyasi Ekonomik İletişimler Ajansı’ndan Mikhail Neyzhmakov isimli  İki Moskova’lı Ermenistan uzmanı, Vardanyan’ın öngörüsünün ciddiye alınması gerektiğini zira onun ciddi bir analist olduğunu fakat onun önerisinden ötede birkaç yol daha bulunduğunu söylemektedirler (svpressa.ru/society/article/291089/).  
 
 
Migzayan’ın söylediğine göre, eğer Ermenistan, yüksek oranda nüfus kaybetmeye devam ederse, dış güç, Ermenistan’ı dağılmaktan muhafaza etmek için daha fazla rol almak zorunda kalacaktır. Ancak, onun görüşüne göre, durumu istikrara kavuşturmak ve Ermenilerin yurt dışına akışını sınırlandırmak üzere, Erivan’da teknokrat bir grubun iktidara gelmesi mümkündür. 
 
 
Neyzhmakov ise hemfikirdir fakat, Abhazya’nın küçük nüfusuna rağmen daha stabil olduğunu ıspatladığını ve Ermenistan’ın sürekli kargaşa ve hükümet aleyhtarı gösterilerden muzdarip olmasına rağmen yine de daha istikrarlı olduğunu ıspat ederek herkesi şaşırtabileceğini  eklemektedir
 
 
Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2021/02/political-crisis-in-armenia-may-lead.html
 
Çeviri:Karden Murat
 
Cherkessia.net,11 Mart 2021

Bu haber toplam 1384 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net