Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya-Ukrayna gerilimi artıyor: Siviller Uyarıldı, Rusya'dan 'açık mesaj' Geldi.
09 Mart 2021 Salı Saat 22:21
Rusya ile Ukrayna'nın arasındaki sular giderek ısınıyor. Çatışmanın yükselecek olması ihtimali nedeniyle sivillere bölgeyi terk etmeleri çağrısı yapıldı.

Rusya ile Ukrayna'nın arasındaki sular giderek ısınıyor. Çatışmanın yükselecek olması ihtimali nedeniyle sivillere bölgeyi terk etmeleri çağrısı yapıldı. 

 

Ukrayna'nın yığınak yaptığını öne süren Kremlin, çok sert ifadeler kullandı. Batı'dan yardım isteyen Ukrayna ise Rusya'yı provokasyonla suçladı. Kremlin'de Rus askeri kurmayları bir toplantı gerçekleştirecek.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik son yılların en yüksek seviyesine çıktı. İki taraf da birbirini suçlarken, savaşın fitilini ateşleyebilecek gelişmeler yaşandı

 

Moskova, doğu Ukrayna'yı geri alma planları hakkında Kiev'e açık bir "mesaj" gönderdi.

 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Ukraynalı savaşçılara topluca Donetsk'e saldırmalarını emrederse, Rusya, Rusça konuşan demokrasileri savunmaya hazır olacak."

 

Bu cümleler, Rus Duması'nın savunma komitesinin ilk başkan yardımcısı Alexander Şerin tarafından kuruldu.

 

Şerin, "Tartışılmaz kanıtlara ve Ukrayna silahlı kuvvetlerinin sınır yakınında yabancı danışmanlarla birlikte asker yoğunlaştığına dair bilgilere ulaşırsak, Minsk anlaşmaları ihlal edildiği için derhal ve sert tepki vereceğiz” dedi.

 

Rus milletvekili ayrıca yüz binlerce Donetsk sakininin zaten Rus pasaportu aldığını ve Rusya'nın vatandaşlarını koruyacağını söyledi.

 

Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Zirinovski, Ukrayna'nın Donetsk Halk Cumhuriyetlerine yönelik bu baharda "saldırı gerçekleştireceğini beklediğini" söylemişti.

 

Habere göre, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin temas hattında Ruslara yönelik bombardımanlarını artırmasıyla çatışmada aktif bir tırmanma yaşanıyor.

 

SİVİLLERE UYARI

 

Sivil nüfusu ve bölgenin altyapısını korumak için, 3 Mart'tan itibaren Rus Halk Milislerinin savaşçıları, insanları yaklaşan çatışma nedeniyle bölgeden ayrılmaları için uyaracak.

 

Alınan bilgilere göre, Kremlin'de durumu değerlendirmek ve Rus ordusuna gerekli tüm talimatların verilmesi için Rus askeri liderliği yetkilileriyle bir toplantı yapılacak. Ruslar, komuta noktalarının ve hassas silahların tahkimatlarının yanı sıra askeri teçhizatın Ukrayna İHA uçuşlarına karşı çeşitlendirilmesine odaklandı.

 

Ukrayna gönüllü istihbarat topluluğunun, Rus faaliyetinin, Donetsk'teki yeni düşmanlıkların tırmanmasının, Rus askeri yönetiminin çeşitli beklentilerinden kaynaklandığına inanmaları için ellerinde nedenleri bulunuyor.

 

UKRAYNA YARDIM İSTEDİ

 

Ukrayna Cuma günü yaptığı açıklamada, Rus destekli ayrılıkçılarla yeniden çatışmanın ülkenin doğusunda zaten kırılgan olan ateşkesi baltaladığını söyledi ve Batılı destekçileri müdahale etmeye çağırdı.

 

Geçtiğimiz Temmuz'da çatışmanın durmasının kararlaştırılması, 2014'te Kremlin'in Kırım'ı ilhak etmesiyle başlayan ve 13 binden fazla can alan acı savaşa bir çözüm bulma umutlarını artırmıştı.

 

Moscow Times'ın haberine göre, Ukrayna cumhurbaşkanlığı ofisi başkanı Andriy Yermak, "Son haftalarda ihtilafta bir artış gördük." dedi.

 

Brüksel merkezli Avrupa Politika Merkezi düşünce kuruluşunun düzenlediği bir konferansta Yermak, "Bu, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine yönelik, ateşkes rejimini sona erdirmek için yürütülen kasıtlı bir provokasyondur" dedi.

 

Kaynak: https://www.cnnturk.com/dunya/rusya-ukrayna-gerilimi-artiyor-siviller-uyarildi-rusyadan-acik-mesaj-geldi?page=1

Cherkessia.net, 9 Mart 2021


Bu haber toplam 1128 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net