Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Martin Koçesoko'nun Mahkemede Yaptığı Son Savunması!
27 Şubat 2021 Cumartesi Saat 13:38
Martin Koçesoko mahkeme oturumunda son savunmasını yaptı ve şunları söyledi:

 

26 Şubat 2021, zapravakbr.com

Martin Koçesoko mahkeme oturumunda son savunmasını yaptı ve şunları söyledi: 


Ben, 16 Kasım 1988 doğumlu, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nin Verkhniy Kurkujin köyünün yerlisi olan Martin Koçesoko, daha önce duruşmada ve soruşturma sırasında da söylediğim gibi, uyuşturucuyla hiçbir alakam olmadığını teyit etmekteyim.

 

Bu uyuşturucular Kabardey Balkar Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Aşırılıkla Mücadele Merkezi görevlileri tarafından tutuklanmam sırasında üzerime yerleştirilmiştir. 

 

Hakkımdaki dava uydurmadır. Dahası, o kadar beceriksiz ve acemice uydurulmuştur ki, Rusya Federasyonu'nun tüm hukuk sistemine bir hakaret niteliğindedir. Sağduyu; böyle bir tarzda, üstelik de uydurma bir davanın mahkemeye kadar ulaşmaması gerektiğini göstermeliydi.

 

Benim fikrimce, mahkeme duruşmaları sırasında, hiçbir prosedür hatası yapılmamış olan tek bir kanıt bile olmaması dolayısıyla bana karşı yapılan suçlamaların absürdlüğü saygıdeğer mahkeme ve kamuoyuna gösterilmiştir. Bu, soruşturmayı yürüten, başlatan ve organize edenlerin yetkinliğini göstermektedir.

 

Bu uydurmanın sebebi toplumsal faaliyetlerimdir. Faaliyetlerimin anlamının ve içeriğinin, muhtemelen toplum ve tarihsel süreçler hakkındaki sınırlı fikirleri nedeniyle Aşırılıkla Mücadele Merkezi görevlileri tarafından yanlış anlaşıldığından eminim.

 

Tüm çabalarım, halkımızın tarihsel belleğini geri kazanmaya, güzel geleneklerini yeniden canlandırmaya, dilini ve kültürünü korumaya yönelikti. Ayrıca, son birkaç yıldır, bütçe fonlarının dağıtılması üzerindeki kontrolün güçlendirilmesi konusunda yerel yönetim, yolsuzlukla mücadele gibi meselelerde aktif bir yurttaşlık sergilemekteyim. Bu faaliyetleri açık bir şekilde, tamamen kanunlara uyarak ve hiçbir şekilde şiddet veya yasadışı eylem çağrısında bulunmayarak gerçekleştirdim.

 

Görünüşe göre, Kabardey Balkar Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Aşırılıkla Mücadele Merkezi’nin doğrudan yetkisi dahilinde bana hiçbir gerekçe sunamamalarının nedeni budur. Bunun yerine üzerime uyuşturucu yerleştirerek beni itibarsızlaştırmaya karar vermişlerdir. 

 

Beni aşırılıkçılıkla, kitlesel isyanlar organize etmekle ve Aşırılıkla Mücadele Merkezi'nin yetkisi dahilindeki diğer her türlü eylemi örgütlemekle suçlamaya çalıştıklarını biliyorum. Sanırım operasyon sırasında hiçbir suç bulamadılar ve nafile çabalarından dolayı hesap vermek istemedikleri için saçma bir uyuşturucu vakası uydurdular. 

 

Ben, sadece mahkeme sürecinin atfedilen eylemin saçmalığını gösterdiğine değil aynı zamanda farklı görüşlerden, farklı milletlerden, farklı ülkelerden insanların desteğini ve onayını alarak, iddia edilen suçun tüm saçmalığını hayatımla insanlara kanıtladığıma inanıyorum.

 

Duruşma, Kabardey Balkar Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Aşırılıkla Mücadele Merkezi görevlilerinin itibarını zedeleyecek şekilde tersine dönmüştür. Bu benim için üzücüdür çünkü sadece orada bulunanlar değil, cumhuriyetimizin tüm halkı bugünkü süreci bilmektedirler. Ayrıca bu süreç Rus ve yurtdışı medyasında da yer almaktadır.

 

Bu olayı düzenleyenler, eylemleriyle sadece onurlarını değil, aynı zamanda tüm kolluk kuvvetleri ve yargı sistemi tarafından ülkenin onurunu da karalamaktadırlar. Onları harekete geçiren şey açık bir yanılsama veya konjonktürdür. Bırakın bir gün tozlu arşivlerde bu davayı bulup okuyacak olan torunları kendileri karar versinler.

 

Sonuç olarak haklılığıma ve suçsuzluğuma inanan, kayıtsız kalmayan, endişelenen ve umut eden herkese teşekkür etmek istiyorum.

 

Haklılığımı ve suçsuzluğumu her durumda savunmaya hazırım, ancak adalet ve mahkemenin tarafsızlığı için umut etmek istiyorum. 

 

Sizden duruşma sırasında dile getirilen tüm yönleri tam ve tarafsız bir şekilde değerlendirmenizi rica ediyorum.


Yalan ayakta duramaz, yıkılır! 


Haklıysan güçlüsün! 


Teşekkür ederim! 

Kaynak: http://zapravakbr.com/index.php/30-uncategorised/1635

 

Çeviri: Ahsen Sıla Gökpınar

Cherkessia.net, 27 Şubat 2021


Bu haber toplam 1369 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net