Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Navalni'yi Zehirleyenlerin Ziyaretleri Kafkasyalı Aktivistlerin Öldükleri Tarihlerle Örtüşüyor!
06 Ocak 2021 Çarşamba Saat 21:01
FSB görevlilerinin konumları Kabardey-Balkarlı gazeteci Timur Kuaşev ve Dağıstanlı aktivist Ruslan Magomedragimov’un ölüm yerleriyle örtüşüyordu.

 

FSB görevlilerinin konumları Kabardey-Balkarlı gazeteci Timur Kuaşev ve Dağıstanlı aktivist Ruslan Magomedragimov’un ölüm yerleriyle örtüşüyordu.

 

Bellingcat projesinin araştırmacı gazetecisi Christo Grozev’in muhalif Aleksey Navalni’ye suikast düzenlediğinden şüphelenilen FSB görevlilerinin hareketleriyle ilgili bilgiler yayınlamasının ardından sosyal medya kullanıcıları başka örtüşmeler farketti.

 

“Kavkaz.Realii”nin bildirdiğine göre istihbarat servisi görevlilerinin ziyaret zamanları, aynı bölgedeki aktivistlerin gizemli ölümlerinin tarihleriyle örtüşüyor.

 

2015 yılının Mart ayında, zehirlediği iddia edilen kişilerden biri Dağıstan’a uçmuştu ve orada aynı günlerde “Yedinstvo” (Birlik) toplumsal hareketinin aktivisti Ruslan Magomedragimov ölü bulundu.

 

Maktulün akrabaları, boynunda şırınga iğnesi izine benzeyen iki noktanın bulunduğunu iddia ettiler. Onlara göre Magomedragimov, solunum sistemini felce uğratan bir maddeyle zehirlenmiş olabilirdi.

Timur Kuaşev

Araştırmada ismi geçen bir diğer kişi ise 2014 yılının Ağustos ayında 27 yaşındaki gazeteci, insan hakları aktivisti ve “Yabloko” Partisi üyesi Timur Kuaşev Nalçik’te öldüğünde oradaydı.

 

Maktulün sol gözünün altında bir morluk, sol koltuk altı bölgesinde ise bir iğne izi vardı. Uzmanlar, ölüm nedeninin bilinmeyen bir maddeyle zehirlenme olduğu tahmininde bulundular. Ancak buna karşın ölümünün resmi nedeni bilinmeyen bir viral enfeksiyonun sonucunda ortaya çıkan akut koroner yetmezlik olarak açıklandı.

 

Maktulün yakınları 2018 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdular. Aktivistin zorla öldürüldüğü konusunda ısrarcılar.

 

Bu arada, Bellingcat soruşturmasında isimleri yer alan Rus istihbarat servisi görevlilerinin ziyaretiyle Kafkasya Emirliği lideri Doku Umarov'un 2013 yılındaki belirsiz koşullar altında ölümü de aynı zamana denk geliyordu.

 

14 Aralık 2020 tarihinde Aleksey Navalni, Noviçok ile zehirlendiği gün onu takip eden ve öldürmeye yeltenmiş olabilecek FSB görevlilerinin isimlerini verdi.

 

Bellingcat muhabirleri; CNN, The Insider ve Der Spiegel ile birlikte, suçun arkasında FSB’nin adli tıp enstitüsü bünyesinde gizlice faaliyet gösteren emniyet güçlerinin gizli bir biriminden sekiz ajandan oluşan bir grubun olabileceği kanısına vardılar.

 

Şüphelilerin uçak seyahatleri ve telefon konuşmalarının fatura bilgilerini analiz ettiklerinde gazeteciler, grubun Aleksey Navalni'yi 2017 yılında Rusya devlet başkanlığı seçimlerine adaylığını koyma planını açıkladığından beri takip ettiği ve 2020’de muhalifi zehirlemek için en az bir girişimde daha bulunduğu sonucuna vardılar.

 

Kaynak: https://www.trtrussian.com/novosti-rossiya/poezdki-otravitelej-navalnogo-sovpali-so-smertyami-kavkazskih-aktivistov-4044279?fbclid=IwAR0UvAXaxJbCss24482lFp-qrkIW569vuSxZOx_bpbLBsKNFtmwje--OTAA

 

Çeviri: Ahsen Sıla Gökpınar

Cherkessia.net, 6 Ocak 2021


Bu haber toplam 2288 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net