Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Belarus'ta Muhalif Protestolar 4. Ayına Giriyor:300 Kişiye Gözaltı !
07 Aralık 2020 Pazartesi Saat 00:40
Belarus İçişleri Bakanlığı, başkent Minsk’te bugün izinsiz protesto gösterilerine katılan 300’den fazla kişinin gözaltına alındığını, bu kişiler hakkında idari işlem başlatıldığını bildirdi.

 

Belarus İçişleri Bakanlığı, başkent Minsk’te bugün izinsiz protesto gösterilerine katılan 300’den fazla kişinin gözaltına alındığını, bu kişiler hakkında idari işlem başlatıldığını bildirdi.

Polis teşkilatı basın dairesinden yapılan açıklamada, başkentte bugün izinsiz protesto gösterilerine katılan 300’den fazla kişinin gözaltına alındığını, bu kişiler hakkında idari işlem başlatıldığı belirtildi.

 

Sputnik'n aktardığı açıklamada, “Bugün, 6 Aralık 2020, 12.00 – 15.00 arasında başkentin çeşitli bölgelerinde, çeşitli çağrılar içeren kayıtsız semboller ve posterler taşıyan vatandaşların oluşturduğu küçük gruplar toplandı. Minsk'te kitlesel olaylarla ilgili mevzuatı ihlal etmeleri nedeniyle 300'den fazla vatandaş gözaltına alındı, bu kişiler hakkında, Belarus Cumhuriyeti İdari Kanunu’nun 23.34. sayılı maddesi uyarınca idari bir süreç başlatıldı” ifadelerine yer verildi.

 

Açıklamada ayrıca gözaltına alınanların arasından bazı vatandaşların bu tür olaylara daha önce katıldıkları için adalet önüne çıkarıldığına, bazı kişilerin de ‘kolluk kuvvetlerinin yasal taleplerine aktif itaatsizlik gösterdiklerine’ dikkat çekildi.

 

 Muhalefet yanlıları artık kentin merkezinde toplanmayıp, çeşitli yerlerde bir araya geliyor ve orada yerel eylemlere girişiyor, polis araçları da artık daha çok gösterilerin yapıldığı bölgelerde görülüyor.

 

Belarus'ta 9 Ağustos'taki tartışmalı devlet başkanlığı seçimlerinden sonra Aleksandr Lukaşenko 6. dönem üst üste koltuğa oturmuştu.

 

Seçimlerin adil ve şeffaf olmadığını ve sonuçların hileli olduğunu öne süren muhalefet ise, seçimlerin tekrarlanması için başta hafta sonları olmak üzere başkent Minsk’in farklı bölgelerinde ve ülkenin diğer bazı kentlerinde gösteriler organize ediyor.

 

Kaynak: https://turkrus.com/1401433-belarusta-muhalif-protestolar4-ayina-giriyor-300-kisiye-gozalti-xh.aspx

Cherkessia.net, 7 Aralık 2020


Bu haber toplam 1346 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net