Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kasparov: Kırım Müzakere Yapılmaksızın Ukrayna'ya İade Edilmeli!
20 Kasım 2020 Cuma Saat 22:16
Dünya şampiyonu satranç ustası, muhalif Rus politikacı Garri Kasparov, Rusya’da demokratik güçlerin iktidara gelmesi durumunda, Kırım’ın geleceği konusunda hiçbir müzakerenin yapılmaması gerektiğini ve işgal edilen yarımadanın Ukrayna’nın kontrolüne geri verilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Dünya şampiyonu satranç ustası, muhalif Rus politikacı Garri Kasparov, Rusya’da demokratik güçlerin iktidara gelmesi durumunda, Kırım’ın geleceği konusunda hiçbir müzakerenin yapılmaması gerektiğini ve işgal edilen yarımadanın Ukrayna’nın kontrolüne geri verilmesi gerektiğini kaydetti.

Kırım.Hakikat radyosuna 19 Kasım 2020 tarihinde açıklamada bulunan Kasparov, Kırım’ın Ukrayna kontrolüne verilmesi gerektiğini savundu. Kasparov, “Asla referandum yapılmamalı. Geçiş dönemine hiçbir şekilde müzakereler eşlik etmemelidir zira müzakere edilecek hiçbir şey yoktur. Yeni Rus parlamentosu, Kırım’ın Ukrayna’nın kontrolüne geri verilmesi kararını derhal almalı. Bunun nasıl ve ne kadar süreceği ise ikincil mesele.” ifadelerini kullandı.

 

“21. Yüzyılda Emperyal Siyaset Rusya’da Dahil Olmak Üzere Hayal Kırıklığından Başka Bir Şey Getirmiyor”

 

Rusya’nın gelecekte Vladimir Putin’in imparatorluk politikasından vazgeçmekten başka seçeneğinin olmadığını kaydeden Garri Kasparov, “Bu, daha önce Rusya İmparatorluğu’nun veya Sovyetler Birliği’nin parçası olan topraklar üzerinde yapılan hak iddiaları ve tüm ilhaklardan vazgeçilmesini içeriyor. 21. yüzyılda emperyal siyaset, Rusya’ya da dahil olmak üzere sorun ve hayal kırıklıklarından başka bir şey getirmiyor.” şeklinde konuştu.

 

Yarımadada 6 Yıldır Baskı ve Zulüm Devam Ediyor

 

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

 

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

 

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

 

Silahların Gölgesinde Sözde Referandum

 

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

 

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

 

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

 

Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/garri-kasparov-kirim-muzakere-yapilmaksizin-ukrayna-ya-iade-edilmeli/278077/

 

Cherkessia.net, 20 Kasım 2020


Bu haber toplam 1790 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net