Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rus uzman: 'Putin özel operasyon yaptı, Karabağ Rusya'nın yeni üssü'
11 Kasım 2020 Çarşamba Saat 20:52
“Dağlık Karabağ’da Putin özel operasyon yaptı. Rus barış gücü uzun süre orada kalacak. Orası artık Rusya’nın bölgedeki yeni askeri üssü sayılır.” Bu yorum, Uluslararası Politik ve Ekonomik Stratejiler Enstitüsü (Russtat) Müdürü Yelena Panina’ya ait.

 

“Dağlık Karabağ’da Putin özel operasyon yaptı. Rus barış gücü uzun süre orada kalacak. Orası artık Rusya’nın bölgedeki yeni askeri üssü sayılır.” Bu yorum, Uluslararası Politik ve Ekonomik Stratejiler Enstitüsü (Russtat) Müdürü Yelena Panina’ya ait.

Rus uzmanın Regnum ajansı için kaleme aldığı analizden bazı bölümler özetle şöyle:

 

“Rusya’nın bölgedeki varlığı tamamen meşru. Ne Erivan’ın ne de Bakü’nün Moskova’ya karşı bir itirazı olamaz.

 

Karabağ’da savaşı bitiren üçlü anlaşma tam bir özel operasyon. Daha önce bununla ilgili medyaya hiçbir sızma olmadı. 

 

Dahası, en uygun zaman seçildi. ABD'de seçimlerle ilgili karışıklık var, Transkafkasya'da hiçbir parti hedeflerine ulaşamadı.

 

Herhangi bir gecikme halinde ABD müdahalesi olasılığı, Ermenistan'ın askeri yenilgisi ve Azerbaycan'ın Türkiye'nin doğrudan kontrolüne girmesi ihtimali vardı. Generallerin isyanına, bölünmeye ve Aliyev'in tamamen Türkiye yanlısı Paşayevlerin koruyucusu haline gelmesine kadar varabilirdi.

 

Bu durumda Rusya mümkün olan her şeyi ve daha fazlasını yaptı. Bildiğiniz gibi, siyaset olasılıklar sanatıdır.

 

Erdoğan için de durum fena değil. Kazananlardan olmasa da, statüsünü yükseltti. 

 

Klasik bir Putin judosu ortaya çıktı. Sonuç olarak Erdoğan, -bunun tersini yapmak için elinden geleni yapmasına rağmen- Rusya'nın Transkafkasya'daki konumunu güçlendirmesine yardım etti, . 

 

Erdoğan durumu kabul edecek ama kendi politikasını sürdürecek çünkü elinde başka bir şey yok. Türk kamuoyuna bunu kendi zaferi olarak sunmaya da çalışacaktır. Türkiye'nin yeniden ateşkesin bozulmasına çalışması da olası. Ancak bu, Rusya ile savaş anlamına gelir. Şu anda bölgede Rus barış güçleri var ve bu durum meseleyi değiştiriyor.”

 

Kaynak: https://www.turkrus.com/1367042-rus-uzman-putin-ozel-operasyon-yapti-karabag-rusya%E2%80%99nin-yeni-ussu-xh.aspx

Cherkessia.net, 11 Kasım 2020


Bu haber toplam 2208 defa okundu.


AKGÜN

Karabağ'da olan son savaş, ABD seçimleri ile megul iken hızlıca aparıldı. Azerbaycan uzun zamandır silahlandırılıyordu. Gelişmiş Türk iha ve sihaları için bir reklam olanağı da doğmuştu. Ermenistan'da batı yanlısı Paşinyan yönetimi Putin tarafından cezalandırılmış oldu. Ayrıca Karabağ; Ermenistan ve Azerbaycan arasında bölüşülerek, sorun Rusya ve Türkiye garantörlüğünde çözümlenmiş gibi oluyor. Böylece Ermeni tarafının aslında vermeye hazır olduğu yerler, askeri başarılar ile sarhoş Azerbaycan kamuoyu ile Azeri tarafının gururu okşanarak iade edilmiş ve iki bölgesel süper güç kendilerini kanıtlamış oldular.

14 Kasım 2020 Cumartesi Saat 13:07
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net