Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rus barış gücü Karabağ'a uçtu, Moskova: 'Sadece Rus askeri olacak'
10 Kasım 2020 Salı Saat 22:27
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türk askerlerinin Karabağ’da barış gücü görevinde bulunacağına dair bir anlaşmaya varılmadığını belirtti. Peskov’a, Karabağ’daki çatışmaların sona erdirilmesi anlaşması kapsamında Rus askerleri gibi Türk askerlerinin de Karabağ’a barış gücü görevi için konuşlandırılıp konuşlandırılmayacağı sorusu yöneltildi.

 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türk askerlerinin Karabağ’da barış gücü görevinde bulunacağına dair bir anlaşmaya varılmadığını belirtti.  Peskov’a, Karabağ’daki çatışmaların sona erdirilmesi anlaşması kapsamında Rus askerleri gibi Türk askerlerinin de Karabağ’a barış gücü görevi için konuşlandırılıp konuşlandırılmayacağı sorusu yöneltildi.

Peskov soru üstüne, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Karabağ’daki çatışmaların sona erdirilmesine dair dün gece imzaladıkları açıklama çerçevesinde böyle bir anlaşmaya varılmadığını belirtti.

 

Sputnik'e göre Kremlin Sözcüsü soruya istinaden, “Buna şu şekilde cevap verebilirim: açıklamanın metninde buna dair (Türk barış güçlerinin Karabağ’a yerleştirileceğine dair) bir kelime dahi yer almamaktadır, üç taraf buna dair bir anlaşmaya varmamıştır, Türk askerlerin Karabağ’da bulunuşu üstünde mutabakata varılmamıştır” cevabını verdi.

 

Kremlin, Karabağ’da çatışmaların sona erdirilmesine ilişkin görüşmeler kapsamında, bölgede Türk güçlerinin de bulunacağı bir gözlem merkezi oluşturulmasının değerlendirilmekte olduğu, ancak söz konusu merkezin Karabağ’da değil, Azerbaycan topraklarında yer alacağı açıklamasını yaptı.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Karabağ’da çatışmaların bitirilmesine dair Rusya ile yapılan anlaşmadan bahsederken, bölgede hem Rus hem de Türk askerlerinin barış gücü görevinde bulunacağını söylemiş olması, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’a soruldu.

 

Peskov soru karşısında, “Gerçekten de ateşkese uyulup uyulmadığının denetimi için Azerbaycan topraklarında bir gözlem merkezi oluşturulmasına değinildi. Burasının (Karabağ’da değil) Azerbaycan’da oluşturulması söz konusu. Bu ortak gözlem merkezinin oluşturulmasına ilişkin ayrıntılar ise ayrı bir anlaşmanın konusu” dedi.

 

Kremlin Sözcüsü, ‘Azerbaycan topraklarından kastının, Karabağ’da Azerbaycan’ın denetiminde olan bölgeler mi olduğu’ sorusu üstüneyse, “Hayır, Karabağ’dan bahsetmiyorum” açıklamasını yaptı.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı basın dairesinden yapılan açıklamada, Azerbaycan ve Türkiye liderlerinin telefonda görüşerek Dağlık Karabağ ihtilafı ile ilgili durumu ve bölgede ‘Türk-Rus barışı gücü merkezinin kurulmasını’ ele aldıkları belirtildi.

 

Açıklamada, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Dağlık Karabağ ihtilafı ile ilgili durumu ve bölgede ‘Türk-Rus barışı gücü merkezinin kurulmasını’ ele aldıkları ifade edildi.

 

“Telefon görüşmesi sırasında taraflar, ateşkesi kontrol etmeye yönelik Türk-Rus barış gücü merkezinin kurulmasını takdir etti” denilen açıklamada, İlham Aliyev’in ayrıca Türk mevkidaşına siyasi ve manevi desteklerinden dolayı teşekkür ettiği vurgulandı.

 

Diğer yandan Ermenistan Başbakanı Sözcüsü Mane Gevorgyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in Dağlık Karabağ'daki barış gücü görevine Türk askerlerin katılacağına dair sözlerinin gerçeği yansıtmadığı açıklamasında bulundu.

 

Panarmenian adlı haber sitesine konuşan Gevorgyan, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Dağlık Karabağ'daki barışı gücü görevinin Türk askeri personelinin katılımıyla konuşlandırılacağına yönelik açıklaması gerçeği yansıtmıyor” ifadelerini kullandı.

 

Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ krizine ilişkin yapılan anlaşmayla ilgili olarak, "Şimdi bunun nasıl gözetleneceği, denetleneceği konusu var. Bu konularda da görüşmelerimiz devam ediyor" açıklamasında bulundu.

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev ile Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Çavuşoğlu, "Kırgızistan'daki seçimlerden sonraki olaylarda ilk boy gösteren FETÖ'cüler oldu. Halk bunu gördü ve meydanlardan FETÖ'cüleri attı" dedi.

 

Çavuşoğlu, "Azerbaycan'ın yanında olacağız. Bu, Azerbaycan için büyük bir başarıdır, zaferdir. 30 yıldır işgal edilen topraklar geri alınıyor" ifadelerini kullandı.

 

Bakan Çavuşoğlu, Dağlık Karabağ'daki anlaşmaya ilişkin, "Şimdi bunun nasıl gözetleneceği, denetleneceği konusu var. Bu konularda da görüşmelerimiz devam ediyor" diye konuştu.

 

Önceki gelişmeler:

 

Dağlık Karabağ'da dün gece imzalanan anlaşma ile çatışmalar sona ererken, Bakü'de coşkulu kutlamalar, Erivan'da hükümeti istifaya davet eden gösteriler devam ediyor. Başbakan Paşinyan'ın ülkede "teslimiyet" olarak nitelenen karar için orduyu sorumlu tutarak "Bu kararı onlara danışarak aldım" açıklaması yapması da tansiyonu yükseltti. Gözlamciler Paşinyan'ın iktidarda kalmasının çok zor olduğuna işaret ediyor.

 

Diğer yandan anlaşma uyarınca Karabağ'a yerleştirilecek Rusya barşı gücü askerleri bu sabah bölgeye uçtu. İl-76 uçakla Ulyanovks-Vostoçnıy askeri havaalanından bölgeye ilk grubub gittiği ve hemen göreve başlayacakları açıklandı.

 

Bu arada  Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan liderlerinin Karabağ’daki çatışmaların sona erdirilmesine ilişkin vardıkları anlaşmaya istinaden Zaharova, “(Üstünde anlaşılan) açıklamanın metni yayınlanınca kimsenin şüphesi kalmayacak, ancak ben yine de Rusya Devlet Başkanı’nın (Vladimir Putin) sözlerini bir defa daha hazırlatmak isterim (…) burada Rusya’nın barış güçlerinden bahsediyoruz” dedi.

 

Sputnik'in aktardığına göre Rusya Dışişleri Sözcüsü, ‘sadece mi Rus güçlerinin yerleştirileceği’ sorusu karşısındaysa, “Bu cümle bir defa daha nasıl tekrarlanır bilmiyorum: Karabağ’daki temas hattı boyunca Rusya’nın barış güçleri konuşlandırılacaktır” yanıtını verdi.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, anlaşmanın maddelerinden biri kapsamında Karabağ’da hem Rus hem de Türk askerlerinin barış gücü görevinde bulunacağını söylemişti.

 

Bu arada bugün Cumhurbaşkanları Erdoğan ve Aliyev telefonda görüştü. Erdoğan, Dağlık Karabağ'da kazanılan zafer için Aliyev'i kutladı.

 

Öte yandan dışişleri bakanları Çavuşoğlu ve Lavrov arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

 

Kaynak: https://www.turkrus.com/1366895-rus-baris-gucu-karabaga-uctu-moskova-sadece-rus-askeri-olacak-xh.aspx

 

Cherkessia.net, 10 Kasım 2020


Bu haber toplam 1761 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net