Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dağlık Karabağ Konusunda Kafkasya'daki Gündem Üzerine Notlar:
07 Ekim 2020 Çarşamba Saat 23:37
Dağlık Karabağ'daki Ermeni saldırılarına karşı, karşı saldırıya başladığı sırada, kendisi de Adıgey Cumhuriyeti'nden bir Çerkes (Adıge) olan, Kafkas Halkları Konfederasyonu Organizasyon Komitesi Başkanı Amin Zekhov, 6 gün önce Kafkas Halklarına sağduyulu şu çağrıyı yaptı:


Dağlık Karabağ'daki Ermeni saldırılarına karşı, karşı saldırıya başladığı sırada, kendisi de Adıgey Cumhuriyeti'nden bir Çerkes (Adıge) olan, Kafkas Halkları Konfederasyonu Organizasyon Komitesi Başkanı Amin Zekhov, 6 gün önce Kafkas Halklarına sağduyulu şu çağrıyı yaptı: 


"Kafkas Halklarına Çağrı: Kafkas halkları arasında çıkan tüm anlaşmazlıklar, aracılar olmadan halkların kendileri tarafından çözülmelidir. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü Kafkasya'nın bütün halkları tarafından desteklenmektedir. Tüm Ermeni halkı ve Ermenistan liderliği, Kafkas halklarının görüşlerini dikkate almalı ve çatışmanın barışçıl çözümü için müzakere masasına oturmalıdır. Savaşın daha da devam etmesi daha büyük ölçekli bir kan dökülmesine dönüşebilir ve Kafkasya'nın diğer halkları nezdinde dinsel bir temel kazanmasının yanı sıra onları çatışmanın içine de çekebilir. Kafkas halklarından, kamu kuruluşlarından ve Kafkasya vatandaşlarından çatışmaya karışmamalarını istiyoruz. Kafkas Halkları Konfederasyonu (KHK) Organizasyon Komitesi Başkanı Amin Zekhov." 


Ve 4 gün önce, Adıgey Cumhuriyeti'nden Kafkas Halkları Konfederasyonu Organizasyon Komitesi Başkanı Amin Zekhov, şahsi facebook hesabından Abhazya yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarına ve vatandaşlarına şu çağrıyı yaptı: 


"Abhazya yetkililerine, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve vatandaşlarına çağrı !! Azerbaycan'ın Karabağ'daki teröristlere karşı toprak bütünlüğü için verdiği savaşla bağlantılı olarak Abhazya'da bu iç meseleyi desteklemeye hazır olduğunu beyan ediyor. Kafkas ve Rusya Federasyonu Çerkes toplumu, Çerkes Ulusal Bayrağımızın bu desteğin olduğu yer ve organizasyonlarda ve medyada kullanılmasından endişe duymaktadır. Çerkes Ulusal Bayrağını, özellikle Karabağ'daki terörist ve ayrılıkçı oluşum ve bölgenin desteklenmesi için yapılan siyasi ve diğer olayların olduğu yerlerde kullanmamanızı rica ediyorum. Abhazya liderliğinden Çerkes Ulusal Bayrağının kullanımına ilişkin bir yasa çıkarmasını istiyoruz. Bu yönde daha fazla kullanım durumunda, uygun kuruluşlarla iletişime geçmek zorunda kalacağız. Adıge Cumhuriyeti Amin Zekhov"Abhazya'da bulunan Abhaz Amralife Telegram kanalında 28 Eylül 2020'de, Abhazya vatandaşı Ermenilerin, Dağlık Karabağ'daki Ermeniler için yardım toplamaya ve destek vermek için çalışmaya başladıkları hakkında bir mesaj geçildi. 

Bilindiği üzere, Dağlık Karabağ'ın işgalinde, bir soykırım olan Hocalı katliamının faili Zori Balayan ile sıkı ilişkileri olan ve 1992-1993 Gürcü - Abhaz savaşında aktif olarak Abhazlar safında yer almış, Abhaz tarafında savaşın önemli bir gücünü oluşturmuş Ermeni Bagramyan birlikleri ile Zori Balayan arasında çok yakın ilişkiler vardı. Geçmişte basından takip edenler bu ilişkiyi hatırlayacaklardır. 5 Ekim 2020'de Abhazya'daki telegram kanalı Amralife'te aşağıdaki şeklinde bir mesaj yayınlandı.


"Stepanakert'te bomba patlamaları duyulurken, Abhazya'daki Ermeni cemaati gönüllü listeleri hazırlamak için Artsakh halkına malzeme ve insani yardım toplamaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yerel milletvekillerinin ve Artsakh Fahri Konsolosunun katılımıyla (Abhazya'da) bir toplantı yapıldı. Abhazya yetkilileri tarafsızlığa bağlı kaldıklarında ve hatta parlamentomuz temelinde barış görüşmeleri yapmayı teklif ettiklerinde, nüfusun üçte biri savaşan taraflardan birinin lehine aktif bir pozisyon alıyor. Acaba Türkiye'deki diasporamız kimi tercih ediyor ya da mali yardım sağlamaya hazır mı?" 

Rus gazeteci ve aktivist Maksim Şevçenko, "Suriye'den ÖSO'ya bağlı askerlerin Karabağ'a getirildiği" yönündeki Ermeni iddiasını yalanlaması sonrasında, Rusya Federasyonu'nda özellikle Moskova'da yaşayan Ermenilerden binlerce canice ifadeler içeren ölüm tehditleri almaya başladı.  (https://m.minval.az/news/124039877... )


27 Eylül 2020'tarihinde, Azerbaycan'a saldıran Ermenistan ve Dağlık Karabağ'daki haydut ve korsan Ermeni de facto yapısına karşı, karşı saldırıya başlayıp işgal edilmiş topraklarını geri almak için askeri harekata geçen Azerbaycan için, aynı gün 27 Eylül'de, Gürcistan'dan ayrılmış Abhazya ve Güney Osetya "de facto" yapıları, daha önce "bağımsız devlet" olarak birbirlerini karşılıklı tanıdıkları ve Artsakh adıyla andıkları, müttefiklik derecesinde yakın ve iyi ilişkiler içinde oldukları Dağlık Karabağ'daki haydut ve korsan Ermeni teröristlerini desteklemek adına, Azerbaycan'ı saldırgan ve işgalci ilan ederek, ateşkes ilan edip geri çekilmesi çağrısı yaptılar. (https://oc-media.org/live-updates-nagorno-karabakh-28-sept…/) 

De Facto Abhazya Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde:


 "27 Eylül'de, Dağlık Karabağ ihtilafı bölgesinde keskin bir gerilim yükseldi. Artsakh Cumhuriyeti Savunma Ordusu'nun mevzileri, Azerbaycan silahlı kuvvetlerinden yoğun top bombardımanı ve hava saldırılarına maruz kaldı. Sivil kayıplarla ilgili bilgiler var.


Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı uluslararası toplumu Artsakh Cumhuriyeti'ne yönelik saldırıyı durdurmaya ve bölgedeki silahlı çatışmanın tırmanmasını azaltmak için gerekli koşulları yaratmaya çağırıyor.


Artsakh Cumhuriyeti ile Azerbaycan arasındaki ihtilafın uluslararası kabul görmüş mevcut mekanizma - AGİT Minsk Grubu çerçevesinde barışçıl çözümüne alternatif olmadığına inanıyoruz." şeklinde bir mesaj yayınladı.(http://mfaapsny.org/.../zayavlenie-mid-abkhazii_%23/...) 

Ekhokavkaz haber sitesinde:

"... 'Azerbaycan'ın Artsakh halkına karşı başka bir askeri saldırı gerçekleştiren eylemlerini şiddetle kınıyoruz ve mevcut krizin askeri aşamada kışkırtıcısı geleneksel olarak Azerbaycan olan, çatışan tarafların müzakerelerinin ana akımına geçmesi için gerekli tüm önlemleri almaya çağırıyoruz'.


'Geçtiğimiz birkaç gün içinde Abhazya Cumhuriyeti Ermeni toplumu, Abhazya'nın tüm bölgelerinden yurttaşlarımızdan ve arkadaşlarımızdan yüzlerce çağrı aldı ve savaşın tırmanması ve fiilen başlamasıyla ilgili aşırı endişelerini dile getirdi ve halka ve Artsakh Savunma Ordusu'na mümkün olan her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını ifade ettiler.' Abhazya Ermeni cemaati, Abhazya Kahramanı Galust Trapizonyan. … 'Abhaz sosyal medya kullanıcıları çatışmanın Ermeni tarafını destekliyor' … 'Abhazya Kahramanı Aslan Kobakhia Facebook sayfasında şöyle yazdı: “Abhazya, Büyük Vladislav döneminde Artsakh'ın bağımsızlığını tanıdı. 25 yılı aşkın süredir Sohum'da güzel bir Artsakh caddesi var. Vladislav büyük bir tarihçiydi, ileri görüşlü bir politikacıydı'..." (https://www.ekhokavkaza.com/a/30864802.html)


Apsnypress sitesindeki haberde:

"... Abhazya Ermeni toplumu, Artsakh (Dağlık Karabağ) halkına yardım sağlamayı amaçlayan eylemleri koordine etmek için bir organizasyon komitesi oluşturuyor. Bu, Ermeni toplumunun Facebook sosyal ağındaki sayfasında bildirildi. Abhazya Ermeni toplumu, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti halkını desteklemek için para toplamaya devam ediyor. Abhazya Ermeni cemaatinin başkanı Abhazya'nın kahramanı Galust Trapizonyan, 1 Ekim'de Sohum'daki cemaat konseyinde Artsakh halkını desteklemek için bir insani yardım eyleminin başladığını duyurdu... " (https://www.apsnypress.info/.../1026-armyanskaya...)


Bir başka haber sitesinde:

"... 'İşgal altındaki Abhazya ve Tshinvali bölgesinin Dışişleri Bakanlıkları Azerbaycan'ı Dağlık Karabağ'da askeri bir operasyon başlatmakla suçladı ve uluslararası toplumu çatışmanın barışçıl çözümü için gerekli önlemleri almaya çağırdı. İşgal altındaki Abhazya'nın Dışişleri Bakanlığı 27 Eylül'de yaptığı açıklamada; 'Artsakh Cumhuriyeti Savunma Ordusu'nun mevzilerinin Azerbaycan silahlı kuvvetlerinden yoğun topçu bombardımanı ve hava saldırılarına maruz kaldığını' kaydetti. 


27 Eylül'de, işgal altındaki Tşinvali'nin Dışişleri Bakanlığı, 'Azerbaycan tarafından ağır teçhizat, top ve havacılık kullanılarak gerçekleştirilen büyük çaplı askeri operasyonlar' hakkındaki haberlerden duyduğu endişeyi dile getirdi. Gürcistan'ın işgal altındaki iki bölgesi ve Dağlık Karabağ birbirini tanıyor ve diplomatik ilişkileri sürdürür. 


Rusya ve diğer bazı ülkeler tarafından tanınan işgal altındaki Abhazya ve Tshinvali, Tiflis ve uluslararası toplumun çoğu Gürcistan'ın ayrılmaz bir parçası olarak görüyor. Dağlık Karabağ henüz hiçbir ülke tarafından tanınmadı. Bakü burayı Azerbaycan toprağı olarak görüyor. (https://civil.ge/ru/archives/371555)

 

Kaynaklar: 

1)  ( https://m.minval.az/news/124039877... )

2) (https://oc-media.org/live-updates-nagorno-karabakh-28-sept…/) 

3) (http://mfaapsny.org/.../zayavlenie-mid-abkhazii_%23/...) 

4) (https://www.ekhokavkaza.com/a/30864802.html)

5) https://www.apsnypress.info/.../1026-armyanskaya...

6)  https://civil.ge/ru/archives/371555

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 7 Ekim 2020


Bu haber toplam 2411 defa okundu.


İhsan Uslu

Nahçıvan 82. İl olarak Hatay gibi Türkiye''ye niye katılmaz ki?

10 Ekim 2020 Cumartesi Saat 00:11
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net