Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya Aleksey Navalni'yi Sorgulamak İstiyor!
13 Eylül 2020 Pazar Saat 00:18
Rus polisi, Noviçok sinir gazıyla zehirlendiği gerekçesiyle Berlin'de tedavi gören muhalif siyasetçi Aleksey Navalny'nin sorgulanması için Alman makamlarından izin istedi.
 
Rus polisi, Noviçok sinir gazıyla zehirlendiği gerekçesiyle Berlin'de tedavi gören muhalif siyasetçi Aleksey Navalny'nin sorgulanması için Alman makamlarından izin istedi.
 
 
Talebi değerlendiren Almanya Adalet Bakanlığı, Moskova'nın adli yardım isteğini onayladığını ve soruşturma kapsamında, Alman savcıları Rus yetkililerle çalışmakla görevlendirdiğini bildirdi.
 
Berlin Savcılığından yapılan açıklamada, hukuki yardım sağlamak amacıyla kendilerine görev verildiği ve Navalny'nin 'rızası doğrultusunda' sağlık durumu hakkında Rusya'ya bilgi aktarılacağı belirtildi.
 
Rusya adına Alman savcılara, ulaştırma polisi eşlik edecek.
 
Moskova, Navalny'nin komadan çıkması ve durumunun da 'düzelmiş' olması nedeniyle özel polis memurlarının ilave sorular soracaklarını kaydetti.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sık sık eleştiren Navalny, 20 Ağustos'ta Rusya'da bir iç hat uçuşunda hastalanmış ardından 22 Ağustos'ta Omsk'tan özel bir uçakla tedavi için Berlin'deki Charite Hastanesine nakledilmişti.
 
Alman makamları 44 yaşındaki Navalny'nin sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyasal ile kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini açıklamıştı. Navalny, bir haftadan uzun bir süre komada tutulmuştu.
 
Başbakan Angela Merkel başta olmak üzere Batılı liderlerin olayla ilgili soruları yanıtlaması gerektiği yönündeki çağrılara tepki gösteren Kremlin, bu ülkeleri, Navalny'nin durumunu kullanmakla suçluyor.
 
Rusya, son olarak Navalny'nin zehirlenmesiyle ilgili yöneltilen suçlamalardan ötürü Almaya'ya protesto notası vermişti.
 
Söz konusu protestoda Almanya'nın Rusya'yı uluslararası alanda "itibarsızlaştırmaya" çalıştığı iddia edilerek, "Rus vatandaşı Navalny'nin hasta olması ve tedavi görmesi ışığında Alman hükümetinin Rusya'ya yönelik asılsız suçlamaları ve ültimatomları nedeniyle büyükelçiye protesto notası verildi." ifadesi kullanılmıştı.
 
Ayrıca Rus Başsavcılığının konuyla ilgili Almanya'ya 27 Ağustos'ta başvuruda bulunduğu hatırlatılan açıklamada, Navalny'nin biyokimyasal tahlil sonuçlarına ilişkin bilgilerin verilmesi gerektiği vurgulanmışt
 
Bu arada Almanya Savunma Bakanlığı, Navalny ile ilgili test sonuçlarının, Rusya'nın da üyesi olduğu Lahey merkezli Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) gönderildiğini bildirdi.
 
Başbakan Merkel'in Sözcüsü Steffen Seibert konuyla ilgili yaptığı açıklamada, OPCW'nin "Alman-Rus sorunu olmayan" bu durumu ele alacak en iyi merci ve en donanımlı yer olduğunu kaydetti.
 
Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen Navalnıy, Kremlin yönetimine karşı protesto gösterileri düzenlemesi nedeniyle sık sık hapis cezasına çarptırılmıştı.
 
 
Kaynak: https://tr.euronews.com/2020/09/11/rusya-n-n-navalny-sorusturmas-na-erisim-talebine-almanya-dan-onay
 
 
Cherkessia.net, 13 Eylül 2020
 

Bu haber toplam 1188 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net