Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Online Çerkes Bayrağı Günü-Pandeminin Durduramadığı Bir Ulusal Faaliyet
30 Nisan 2020 Perşembe Saat 02:14
“Nalçik’ten Bir Kadının Görüşü” isimli ağ güncesini yazan Naima Neflyasheva, Çerkes Bayrağı Günü’nün ilk kez 25 Nisan 2010 tarihinde, Çerkes Bayrağı’ının resmi hale gelişinin 180.yılında kutlandığını bildirmektedir. Söz konusu günü tertip edenler, Nisan’da karar kıldılar,zira Nisan bir bahar ayı olup, yeniden doğuş zamanıdır

Paul Goble, 27 Nisan 2020

Kendi topraklarından ve ortak etnik isimlerinden, Rusya ve Sovyet politikaları tarafından mahrum edilen ve ulusal anavatanlarında yaşayandan on kat daha fazlası diaspora toplulukları halinde dünyanın dört bir yanına dağıtılan  Çerkesler için, Çerkes Bayrağı, özellikle çok güçlü bir birlik sembolüdür.

Ve bunun sonucunda, Çerkes Bayrağı Günü, bir araya gelme vesilesi olması ve yeryüzüne dağılmışlığa rağmen üyelerine bağlarını devam ettirme nedenini ve nihayetinde ulusal anavatanın yeniden elde edilmesini hatırlatması nedeniyle, dünyada, herhangi bir ulusun benzer gününden çok daha fazla bir öneme sahiptir

 

Geçmiş yıllarda, Çerkes Bayrağı Günü çok önemli hale gelmiştir (kavkaz-uzel.eu/articles/223339/);fakat birçok kimse, pandeminin, geniş çaplı bir kamusal toplantıya gölge düşüreceğinden ve etkisini azaltacağından endişe etmekteydi. Vakıadır ki, bunun aksine, gerçekten görsele geçiş, Çerkes Bayrağı Günü’nü daha da önemli hale getirmiştir.

 

“Nalçik’ten Bir Kadının Görüşü” isimli ağ güncesini yazan Naima Neflyasheva, Çerkes Bayrağı Günü’nün ilk kez 25 Nisan 2010 tarihinde, Çerkes Bayrağı’ının resmi hale gelişinin 180.yılında kutlandığını bildirmektedir. Söz konusu günü tertip edenler, Nisan’da karar kıldılar,zira Nisan bir bahar ayı olup, yeniden doğuş zamanıdır (kavkaz-uzel.eu/blogs/83787/posts/42915).

 

Her bir yılın geçmesiyle, Çerkesler mütemadiyen daha fazla bir şekilde kamusal toplantılara ve otomobil geçiş törenlerine katıldılar diyerek devam etmektedir Neflyasheva. Fakat geçen sene, Rus otoriteleri Çerkes Bayrağı Günü kutlamalarının birçok tezahürlerini engellemeye çalıştı, araçları durdurdu ve bayrakların indirilmesini talep etti. Kaberdey-Balkar, bundan evvel, kutlamaların engellenmediği üç Çerkes Cumhuriyeti’nden sadece bir tanesi idi.  

 

Bu sene, pandemi zamanında, tertipçiler, geçmişte yaptıkları gibi kamusal toplantılar yapamayacaklarını anladılar ve bunları online faaliyetlere evirme zorunluluğu ile karşı karşıya kaldılar ki mezkûr online faaliyetler iki önemli avantaja sahip idi: dünyanın her yerinden Çerkeslere kolaylıkla ulaşmak ve Rus hükümeti tarafından engellenmemek (kavkaz-uzel.eu/articles/348814/).

 

Çerkesler, şahsi olarak, kendi evlerinin ve binalarının önlerine, Çerkes Ulusal Bayrağını asmaya devam ettiler, fakat günün en önemli faaliyetleri, dünyanın 54 ülkesinden katılımcıları çeken online şiir yarışması ve Çerkes Bayrağı’nın tarihi ve kökeni konusundaki online konferans idi.

 

Birçok kişi, Çerkes Bayrağı’nın İslamiyeti temsil eden yeşil zemini üzerindeki 12 yıldızın (Çerkesya’nın kabileleri) ve askeri kahramanlığın sembolü üç okun, bir İngiliz diplomat olan David Urqhart’a kadar olan izini sürdü. Çerkes yazarların belirttiğine göre,Urqhart, bu bayrağa şu andaki formunu vermiş olsa bile, bu bayrağın yıldızları,okları ve bütün bileşenleri oldukça eskidir ve Çerkeslere aittir.

 

Çerkesler bu sene, kendilerinin ve bayraklarının fotoğraflarını online olarak yayınladılar ama, belki de en önemli faaliyet, ulusalcı aktivistlerin, fakirler ve özellikle Suriye’yi parçalayan savaştan anavatanlarına dönen Çerkesler için gıda ve kıyafet topladığı Nalçik’te idi

 

Maykop’ta mukim Beslan Bekukh, Kavkaz-Uzel’e, bireysel izolasyonların olduğu bu yılda, Çerkes Bayrağı Günü kutlamanın zor olduğunu, fakat “zahiri birliği” hissettiklerini söyledi. Adigey mukimi Nukh Shumaf, birçok Çerkesin bu günde, Çerkes Dili’ni daha fazla kullanmalarından ve çocuklarına Çerkes tarihi anlatmalarından hoşnut olduğunu söyledi. “Bu, yapabileceğimizin en iyisi” beyanında bulundu Shumaf.

 

Kaynak:http://windowoneurasia2.blogspot.com/2020/04/marking-day-of-circassian-flag-online.html

 

Çeviri: Dr. Karden Murat

Cherkessia.net, 30 Nisan 2020


Bu haber toplam 2764 defa okundu.


Hakan Akın

Elde bu ve dil kaldı. Birde ne idüğü belirsiz rus kontrollu adı konulmus Cumhuriyetcikler

02 Mayıs 2020 Cumartesi Saat 19:10
Rafet Dzibe

Sürekliliği ve katılımın fazlalığı anlaşılır hale geldiğinin delili.

02 Mayıs 2020 Cumartesi Saat 13:38
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net