Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Basın Açıklaması:Rus Yönetimi, Jamestown Vakfı’nı, “İstenmeyen” Organizasyon İlan Etti
12 Nisan 2020 Pazar Saat 19:51
Jamestown Vakfı, Kuzeybatı Kafkasya’da, Çerkes Milliyetinin önemli ve eşsiz analizleri ile gurur duymaktadır; uzmanlarımız ve yazarlarımız,Çerkes Ulusal Hareketi’nin büyümesini besleyen içsel saikleri, Rus yönetiminin, Çerkes etnik grubunun bölgesel pozisyonunun altını oymak ve onları bölmek için tasarladığı politikaları ve bunlara ilaveten Rus İmparatorluğu’nun 19. yüzyılda güç kullanarak Çerkesleri sürmesinin ardından, Çerkes diaspora üyelerinin, kendi anavatanlarına dönmek imkanlarını engellemek için ortaya koyduğu faaliyetleri yıllardır takip etmektedirler.

jamestown.org, 9 Nisan 2020

 

Dün, 8 Nisan 2020’de,Rusya Federasyonu Başsavcılığı, emarelerden anlaşıldığına göre, Kuzeybatı Kafkasya’daki halklar ile ilgili gelişmeleri izleyen makalelere bir cevap olarak, Jamestown Vakfı’nı “istenmeyen” bir organizasyon olarak ilan etti.

 

Rus otoriteleri, Jamestown Vakfı’nın rapor ve analizlerinin, “Rusya Federasyonu’nun ulusal cumhuriyetlerinde etnik ayrılıkçılığı kışkırttığı ve ülkenin belli bölgelerinin ayrılmasını teşvik ettiği” iddiasında bulunarak, “Rusya Federasyonu’nun güvenliğine ve anayasal sisteminin kurumlarına bir tehdit teşkil ettiği” ni ileri sürdü. Başsavcılığın açıklaması, özellikle Jamestown Vakfı’nın Çerkesleri kapsama alanına almasını tarif ile seçip ayırmaktadır.

Jamestown Vakfı, Kuzeybatı Kafkasya’da, Çerkes Milliyetinin önemli ve eşsiz analizleri ile gurur duymaktadır; uzmanlarımız ve yazarlarımız Çerkes Ulusal Hareketi’nin büyümesini besleyen içsel saikleri, Rus yönetiminin, Çerkes etnik grubunun bölgesel pozisyonunun altını oymak ve onları bölmek için tasarladığı politikaları ve bunlara ilaveten Rus İmparatorluğu’nun 19. yüzyılda güç kullanarak Çerkesleri sürmesinin ardından, Çerkes diaspora üyelerinin, kendi anavatanlarına dönmek imkanlarını engellemek için ortaya koyduğu faaliyetleri yıllardır takip etmektedirler. 

 

Jamestown’ın sancak gemisi niteliğindeki yayını olan Eurasia Daily Monitor aşağıdakiler de dahil olmak üzere bu önemli eğilimlerin üzerinde durmaktadır:

 

 

Jamestown Vakfı başkanı Glen Howard, son hadise ile, “Jamestown Vakfı’nın, Rus yönetimi tarafından asılsız bir şekilde kınanmasının üçüncü kez gerçekleştiğine” işaret etmektedir (Örneğin, bakınız,Jamestown Denounces Moscow’s Distorted Accounts of North Caucasus Conference,” “Moscow criticises US think-tank over debate,” “Jamestown Foundation Responds to False Izvestia Article About Tsarnaev Link”). 2007 yılında, Rus Dışişleri Bakanı’nın Jamestown Vakfı’nın Kuzey Kafkasya hakkındaki çalışmalarını diplomatik olarak kınamasına cevaben Howard, Moskova’daki otoritelerin, “Rusya’da medyanın devlet tarafından manipüle edilmesine karşı, özgür sözcüklerin gücünden korku”  hissettiğini belirtmişti.  

 

Jamestown Vakfı Başkanı’nın da belirttiği üzere, “Vakıf, Rusya’da herhangi bir ofise ya da istihdama sahip değildir, bu yüzden ‘istenmeyen’ ilan edilmiş olmak konusu, sadece bir tartışma başlatmak anlamına gelmektedir ve bölge hakkında başkaca haberleştirme ya da operasyonlarımız üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmayacaktır. Jamestown Vakfı’nın çok önemli araştırma ve analizlerinin sürekli bir şekilde devam etmesi için destek açıklamaları ve “çalışmalarımızı mümkün kılan özel bağışlar ve binlerce okuyucumuzdan son derece memnunuz” demektedir Vakıf Başkanı. Moskova’nın, bilginin ve uzmanlığın bağımsız kaynaklarını susturmak için yaptığı hamleler daima tersine etkiler yaratmıştır ve mezkûr açıklama da,diğerlerinden farklı olmayan bir örnektir.

***

1984 yılında kurulan Jamestown Vakfı, Rusya, Çin, Avrasya ve terörizm dünyasında önemli politik ve stratejik gelişmelerle ilgili zamanında bilgi sağlamaya adanmış, bağımsız ve tarafsız bir araştırma kurumudur. Jamestown, üç adet sürekli yayın yapmaktadır: Eurasia Daily MonitorTerrorism Monitor and China Brief. Jamestown araştırma ve analizleri, Jamestow’nın web sitesi, www.jamestown.org, kanalıyla, ücretsiz olarak kamuya açıktır.  

 

Kaynak:https://jamestown.org/press-releases/press-release-russian-government-declares-jamestown-foundation-undesirable-organization/

 

Çeviri: Dr. Karden Murat

Cherkessia.net, 12 Nisan 2020


Bu haber toplam 2813 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net