Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bashqawi, Çerkeslerin Anavatanlarına, Uluslararası Hukuk ve Uluslararası Gözetim Altında Dönmek İçin Çaba Sarfetmesi Gerektiğini Söylüyor!
02 Nisan 2020 Perşembe Saat 12:59
Bu nedenle Basqawi, Çerkeslerin bağımsız bir Çerkes medyasının oluşturulmasını ve en önemli konulardaki farklılıkların üstesinden gelmek ve diğerleri ile uluslararası hukukun önemli ilkeleri temelinde birleşik bir cephe tesis etmek için kapsayıcı bir Çerkes milli hareketini desteklemeleri gerektiğini belirtmektedir.

Paul Goble,29 Mart 2020

Adel Bashqawi’nin söylediğine göre, nerede yaşadıklarının bir önemi bulunmaksızın, kendilerini Çerkes olarak kimliklendirenler , uluslararası gözetim ve uluslararası hukuk altında, kendi anavatanlarına dönme haklarının ve bir soykırımın kurbanları olduklarının,gerek uluslararası olarak ve gerek Rusya tarafından tanınmasını sağlamaya çalışmalıdır.

Adel Bashqawi: Ürdünlü Çerkes aktivist ve yazar.

Amman’dan bir yazar olan ve Çerkesler hakkında: Çerkesya:Özgür Doğmak İçin (2017) ve Çerkes Mucizesi (2019) isimli iki temel kitabı olan Bashqawi, bu görüşünü ve diğer önerilerini, dünyadan ve anavatandan Çerkes aktivist ve bilim adamlarını sanal olarak bir araya getiren ilk uluslararası “Çerkes Dairesi”nde dile getirdi (aheku.net/news/society/cherkesskij-krug).

 

Bu makale, Windows on Eurasia’nın, konu hakkındaki üçüncü makalesi olmaktadır.İlk iki makale, (windowoneurasia2.blogspot.com/2020/03/online-circassian-circle-brings.html) ve (windowoneurasia2.blogspot.com/2020/03/adyge-habze-moral-code-must-be.html) adreslerinde mevcuttur. Diğerleri ise ilerleyen günlerde gelecektir.

 

“Çerkeslerin çoğunluğu anavatanlarından, Çarlık Rusyası tarafından kendilerine karşı, bir köpeğin tasmasının çıkarılarak üzerlerine salınmasına benzeyen bir savaşın sonucunda sürüldüler. Bu vaziyet işgale, yok edilmeye, soykırıma ve zoraki sürgüne sebebiyet verdi” dedi Bashqawi ve mezkûr sonuçlar günümüze dek devam etti;henüz bütün detayları ile açıklanmadı.

Bashqawi aynı zamanda, “Çerkeslerin kendi etnik kimlik aidiyetlerinin, Çerkes Halkı’ndan hiçbir zaman ayrılmadığını” ve bunun, anavatandaki Çerkesler ile diasporadaki Çerkesler arasındaki bağların güçlendirilmesi için ve uluslararası hukuk çerçevesinde dünyanın çeşitli ülkelerinde destek için gösterilen çaba için bir temel teşkil ettiğini ileri sürdü.

 

Bu nedenle, Çerkesler ortak bir ajanda ve strateji geliştirmek için şu hususların üzerinde durmalıdırlar: Çerkes Milleti’nin birliği, Çerkes Milleti’nin ihlal edilen hakları, dil ve kültürlerinin önemi, Çerkes Milleti’nin soykırımın kurbanı olarak tanınması için uluslararası destek ve Çerkes Milleti’nin yeniden eski normal durumuna gelmesi için yol haritasına destek.

 

Bu nedenle Basqawi, Çerkeslerin bağımsız bir Çerkes medyasının oluşturulmasını ve en önemli konulardaki farklılıkların üstesinden gelmek ve diğerleri ile uluslararası hukukun önemli ilkeleri temelinde birleşik bir cephe tesis etmek için kapsayıcı bir Çerkes milli hareketini desteklemeleri gerektiğini belirtmektedir.

 

Bütün bunlar Çerkes Milleti’nin gelişmesini ve varlığını idame ettirmesini başarma hedefine yönelmelidir, eğer Rusya soykırımdaki rolünü kabul ederse ve Çerkeslerin anavatanlarına geri dönüşlerinin sağlanması da dahil olmak üzere, bunun sonuçlarını ortadan kaldırmak için uluslararası hukuka uygun davranırsa bir şey başarılmış olunacaktır demektedir Bashqawi.

 

Bu ise sadece uluslararası bir gözetim altında gerçekleşebilir, Bashqawi’nin önerisine göre ve neticeten, uluslararası insan hakları hukukunun mevcut olan temel kuralları kullanılmak suretiyle, Çerkesler haklarına sadece saygı duyulmasını değil ve fakat yeniden inşa edilmesini garanti altına almak için, söz konusu sürecin uluslararası gözetim altında gerçekleşmesi konusunda ısrarcı olmalıdırlar.  

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2020/04/circassians-must-seek-return-to.html

 

Çeviri: Dr. Karden Murat

Cherkessia.net, 02 Nisan 2020


Bu haber toplam 2052 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net