Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin'in Anayasa Değişikliklerinin Bir Başka Sonucu: Çerkesler BM'i Kendilerine Karşı İşlenen Soykırımı Tanımaya Çağırıyor!
31 Mart 2020 Salı Saat 21:15
Sovyet döneminin sona ermesinden bu yana, Kuzey Kafkasya'daki anavatanlarında bulunan Çerkesler ve hatta diasporadaki Çerkesler, 1864'te çarlık otoritelerinin kendilerine karşı işledikleri suçların soykırım eylemlerini oluşturduğuna inandıkları için uluslararası tanınma arayışındalar.

Paul Goble, 26 Mart 2020

 

Sovyet döneminin sona ermesinden bu yana, Kuzey Kafkasya'daki anavatanlarında bulunan Çerkesler ve hatta diasporadaki Çerkesler, 1864'te çarlık otoritelerinin kendilerine karşı işledikleri suçların soykırım eylemlerini oluşturduğuna inandıkları için uluslararası tanınma arayışındalar.

2011 yılında Gürcistan Cumhuriyeti'nin diğer ülkelerdeki konumundan destek alarak bazı başarılar elde ettiler, ancak son zamanlarda Çerkes grupları kendilerini, Orta Doğu'daki savaşın parçaladığı bölgelerde bulunan Çerkeslere yardım etme çalışmalarına yönlendirdiler. Fakat şimdi Vladimir Putin'in önerdiği anayasa değişikliklerine yanıt olarak soykırım meselesini tekrar gündeme getiriyorlar.

 

Türkiye merkezli ''Çerkesya Yurtseverleri'' bunu yaptı, çünkü Putin'in gerçekleştirmeye çalıştığı şeyin, kendi uluslarının ve Rusya Federasyonu'nun sınırları içinde yaşayan Rus olmayan diğer halkların haklarına karşı başka bir saldırıyı temsil ettiğine eminler. (http://natpressru.info/index.php?newsid=11951)

 

Onlar, BM'e buna sahip çıkmaya çağırıyorlar, çünkü Putin'in eylemleri çarların eylemlerine benziyor ve "Bu nedenle, Adıge (Çerkes) soykırımının tanınması sadece bir halkın dirilmesine hizmet etmekle kalmayacak, aynı zamanda onların hem ulusal hem de daha geniş anlamda haklarını elde etmeleri diğerleri için bir teşvik olacaktır."   "Bu, umut edebileceğiniz gibi, Rusya Federasyonu'nun demokratik olarak yeniden doğuşu yoluna dönüşünde ana faktör olarak hizmet edecektir."

 

Moskova’nın BM Güvenlik Konseyi’ndeki vetosu ve birçok ülkenin 20. yüzyıldan önce herhangi kitlesel katliam ve etnik temizlik eylemini soykırım olarak sınıflandırma konusundaki isteksizlikleri düşünüldüğünde, Çerkesler kendi adalet mücadelelerinde zorlu bir savaşla karşı karşıya kalıyorlar.

 

Fakat geçmişte sıkça olduğu gibi Çerkesler doğal olarak zekidir. Uğradıkları soykırımın tanınması yönündeki çağrılarına,Rusya'nın otoriter yönetimden uzaklaşıp demokrasiye dönme arzusunda olan bir çok ülkedeki beklenmedik yerlerden bir miktar destek almaları mümkündür.

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2020/03/another-result-of-putins-amendments.html?

 

Çeviri:Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 31 Mart 2020


Bu haber toplam 2003 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net