Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes-Fed, ‘Çerkes Soykırımının Tanınması’ Talebiyle TBMM’ne Başvurdu!
26 Şubat 2020 Çarşamba Saat 21:09
Çerkes Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u makamında ziyaret ederek, “Çerkes Soykırımı’nın TBMM’nce tanınması için” kendisine bir dilekçe ve dosya verdi.
 
Çerkes Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u makamında ziyaret ederek, “Çerkes Soykırımı’nın TBMM’nce tanınması için” kendisine bir dilekçe ve dosya verdi.
 
 
Çerkes Fed Genel Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan 11 kişilik heyet 25 Şubat saat 18.00’de TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u Meclis’teki makamında ziyaret ederek, Çerkeslerin bir buçuk asrı aşkın bir süre önce uğradıkları büyük soykırım ve sürgünün açtığı yaraların hala sızladığını söyleyerek, ulusal ve uluslararası kurumlardan kendilerine uzatılacak bir adalet elinin hasretini çektiklerini belirtti.
 
 
Ak Parti Tokat Milletvekili Özlem Zengin ve Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan’ın da hazır bulunduğu ziyarette Çerkes Fed Genel Başkanı Nusret Baş, Çerkeslerin uğradıkları soykırım sonrası sağ kalanların büyük çoğunluğunun vatanlarından sürüldüğünü, bunun da Çerkes halkını bir sorunlar yumağı içine attığını, bunun sonucu Çerkes toplumunun bugün artık yok olmama mücadelesi verir hale geldiğini belirtti. Çerkes kurumlarının bu problemlere çözüm üretmeye çalıştığını belirten Nusret Baş, Çerkes Soykırımının ulusal ve uluslararası yapılar tarafından tanınmasının, bu problemin müteselsil sorumlusu olan Rusya devletini çözüme yönelik adımlar atmaya zorlayacağını düşündüklerini söyledi. 
 
Bu bağlamda, geçtiğimiz yıllarda Kafkasya’daki o dönemin bazı özerk devlet yönetim parlamentolarının Çerkes soykırımını kabul ettiğini, sonraki yıllarda sorunlarına sahip çıkan bir kısım Çerkesin bazı dünya devletlerinin parlamentolarına müracaatlarda bulunduğunu ve bunlardan Gürcistan Cumhuriyeti Parlamentosu’nun da Çerkes Soykırım ve Sürgünü’nü tanıyan bir kararı kabul ettiğini hatırlatarak, TBMM’nin de böyle bir kararı kabul etmesi halinde kendilerine büyük bir moral ve güç vermiş olacağını söyledi.
 
 
TBMM Başkanı Mustafa Şentop da Çerkeslerin acılarını bildiklerini ve paylaştıklarını söyleyerek, dünya parlamentolarında bu tür konularla ilgili alınan kararlara yönelik değerlendirmelerini aktardı. Çerkes Fed’in bu müracaatını kayda aldıracağını ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na havale edeceğini söyleyen Şentop, ziyaretten duyduğu memnuniyeti bildirerek heyete teşekkür etti.
 
 
Bu konuşmanın ardından Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Nusret Baş, bir adet dilekçe, bir adet Çerkes Soykırımının sebep ve sonuçlarını ve dünya parlamentoları nezdinde yapılan çalışmaları özetleyerek TBBM’nden de Çerkes Soykırım ve Sürgünü’nün tanınmasını talep eden Ariza ve bir adette “Soykırımın Tanınmasının Altyapısına Dair Notlar” başlıklı belgelerden oluşan 21 sayfalık dokümanter dosyayı TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a verdi.
 
 
Kaynak: cerkesfed.org
 
Cherkessia.net, 26 Şubat 2020

Bu haber toplam 1488 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net