Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin, Çerkeslere 'Hibrid' Bir Saldırı Daha Başlattı
18 Ocak 2020 Cumartesi Saat 18:50
Batı ülkelerinde kentsel dönüşüm dahilindeki yollar etnik azınlıkların aleyhineydi. Hatta bu doğrultuda amaçlanan uzun zamandır sadece bu toplulukların üyelerinin değil, aynı zamanda azınlık haklarıyla ilgili tüm iyi niyetli insanların da dikkatini çekmiştir. Ancak Rusya'daki durum farklıdır.

Paul Goble, 14 Ocak 2020

 

Batı ülkelerinde kentsel dönüşüm dahilindeki yollar etnik azınlıkların aleyhineydi. Hatta bu doğrultuda amaçlanan uzun zamandır sadece bu toplulukların üyelerinin değil, aynı zamanda azınlık haklarıyla ilgili tüm iyi niyetli insanların da dikkatini çekmiştir. Ancak Rusya'daki durum farklıdır.

 

Rusya'da, doğrudan etkilenen toplulukların üyeleri şikayette bulundular; ancak daha geniş haklara sahip bu toplulukların üyeleri uzlaşmaya meyilliydiler, bu durumda Rus güçlerinin ısrar edeceği türden kısıtlamalar olmaksızın hareket etmelerine batı hükümetleri izin verdi.

 

Kendi topraklarında sadece 10.000 (Şapsığ), yurt dışında çoğunlukla Türkiye'de 800.000'den fazla, ayrıca 4.000'i İsrail'de ve Batı'nın büyük ülkelerinin her birinde yüzlercesi yaşayan Çerkeslerin 12 etnik alt bölümünden biri olan Şapsığların eski evi olan Soçi'de bu tür bir vakanın gerçekleşmesi konusunda büyük tehlike var.

 

Soçi, Çarlık güçlerinin 1864'te yaklaşık bir milyon Çerkesi sürdüğü yerdi. Ve bu bağlamdaki rolü, Vladimir Putin'in 2014'te orada bir Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmaya karar verdiğinde, Kamboçya'nın katliam alanlarında veya bir Nazi ölüm kampı alanında uluslararası bir spor yarışmasına eşdeğer bir eylem olarak uluslararası ölçekte ilgi çekti.

 

Şapsığlar hala orada yaşayan Çerkes grubu olduğu için, oyunların başka bir yere taşınması için çalışan uluslararası bir girişimin liderleri arasındaydılar. Onlar ve müttefikleri başarısız oldular ve Olimpiyat öncesinde kentin yeniden gelişmesinin kurbanı oldular, birçok durumda yine yerlerinden edilmeye ve onlar için önemli tarihi yerleri kaybetmeye zorlandılar.

 

Şimdi bu durum tekrarlanmak üzere. Soçi'ye yakın zamanda yapılan bir ziyarette Putin, Soçi'deki Karadeniz'in kıyı bendindeki demiryolunun iç kısımlara kaydırılması gerektiğini söyledi. Bu olursa, yeni bir güzergahın inşası Şapsığ köylerinin yok olmasına ve Şapsığların tekrar anayurtlarından çıkarılmasına yol açacaktır.

 

Şapsığ halkının herhangi bir temsilcisinin içinde yer almadığı Soçi yetkilileri, Putin'in sözlerine hem sadakatlerini göstermek için hem de bu tür inşaat projelerinde kamu fonlarının kaçınılmaz olarak büyük ölçüde yetkililere ve işletmelere yönlendirilmesini de içerdiğinden olumlu yanıt verdiler (https://www.kavkazr.com/a/30368228.html).

 

Şapsığların sivil toplum örgütleri şehre ve federal makamlara en azından yeni demir yolunun güzergahına karar verirken Şapsığların endişelerini dikkate almaya çağırdılar. Ancak yetkililer, görüşmeye katılmayı ya reddettiler ya da bir sorun olduğunu itiraf ettiler: Yetkililer, yerinden edilecek Şapsığların yüksek katlı daireler alacağını ve memnun olmaları gerektiğini söylediler.

 

Adıgeyliler, Kabardeyliler ve Çerkeskliler gibi bazı Çerkes gruplarının aksine, Şapsığlar 1930'lardan beri kendi haklarına sahip bölgesel tabanlı bir topluluk olarak tanınmadı. (Bolşevik devriminden sonraki ilk yıllarda bir Şapsığ bölgesi vardı, ancak kaldırıldı.)

 

Şapsığlar on yıldan uzun bir süredir bunu yeniden oluşturmaya çalışıyorlar, ancak başarılı olamıyorlar. Şimdi, bir şey değişmedikçe bunun yokluğunun kurbanı olduklarını ve anavatanlarının'da Rus hükümeti ve kurumsal çıkarlar tarafından ele geçirildiğini görüyorlar (https://www.kavkazr.com/a/shapsugi-nerealizovannost-prav/29617033.html).

 

Hiçbir ulus Sovyetler tarafından bu kadar alt bölümlere ayrılmadı ve Rusya Federasyonu içinde Çerkeslerden daha fazla alt bölümlere ayrılmış olanı yok. Moskova'nın Kuzey Kafkasya'da bir Çerkes Cumhuriyeti'nin oluşması olasılığına dair korkusu, Rusların bölge üzerindeki kontrolünü zorlayacak bir şey.

 

Ancak her ikisinde de, herkesin bu son Rus eyleminin ne anlama geldiğini anlaması kolay ve önümüzdeki aylarda Rusya'nın onları bölme çabalarına rağmen, yaklaşan 2020 nüfus sayımında Çerkes olarak tanınmak için tüm Çerkeslerin desteğini alarak bir araya gelme çağrısı muhtemel olduğundan Şapsığlara karşı yapılan bu son eylem geri tepebilir.

 

(Bu çaba için bkz. windowoneurasia2.blogspot.com/2019/12/moscow-worried-about-circassian-drive.htmlwindowoneurasia2.blogspot.com/2019/12/circassian-drive-to-declare-common.html, windowoneurasia2.blogspot.com/2019/11/campaign-for-circassian-subgroups-to.html,  windowoneurasia2.blogspot.com/2019/03/new-circassian-organization-to-defend.htmlwindowoneurasia2.blogspot.com/2019/03/call-for-circassian-subgroups-to.html,  windowoneurasia2.blogspot.com/2019/02/circassians-long-divided-by-moscow.html ve windowoneurasia2.blogspot.com/2019/02/moscow-imposed-divisions-of-circassians.html.)

 

Hem Şapsığların evlerinin savunulması hem de Çerkeslerin yeniden birleşme çabaları, her yerde iyi niyetli insanların desteğini hak ediyor.

 

Putin'in Rus olmayan bir ulusa yönelik son "hibrid" saldırısının başarılı olmasına izin verilmemelidir. Bahisler çok yüksek.

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2020/01/putin-launches-another-hybrid-attack-on.html?

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 18 Ocak 2020


Bu haber toplam 2395 defa okundu.


Hanuko Ercan-Samsun

Türkiye Çerkeslerinin bunlarla kaybedecek vakti yok.
Yaşasın haluj geceleri, vur patlasın çal oynasın.
Şapsığ toprakları, yerli halkın hakkı hukuğu boşverin.
Yessa, Yewo Adıge Delejxer.

18 Ocak 2020 Cumartesi Saat 21:19
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net