Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abhazya'da, Raul Hacimba Devlet Başkanlığı Görevinden İstifa Etti!
12 Ocak 2020 Pazar Saat 22:23
Abhazya Devlet Başkanı yardımcısı Aslan Bartsits, Raul Hacimba’nın Devlet Başkanı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

 

Abhazya Devlet Başkanı yardımcısı Aslan Bartsits, Raul Hacimba’nın Devlet Başkanı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

SSCB’nin dağılmasını takiben Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya'da Devlet Başkanı yardımcısı Aslan Bartsits’ten kritik bir açıklama geldi.

 

Bartsits, “Kanların dökülmemesi adına, cumhuriyetimizde en azından bir miktar istikrar olması adına (Hacimba) ilgili belgeyi imzalamayı kabul etti” diye konuştu.

 

Belgenin beklemeksizin yürürlüğe girdiğini vurgulayan Bartsits, Hacimba’nın ileride yapılacak seçimlere katılması olasılığı hakkındaysa, “Bunu çözeceğiz” ifadesini kullandı.

 

Bartsits ayrıca Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Vladislav Surkov’un da ‘durumu yatıştırmak için’ Abhazya’ya geldiği bilgisini verdi.

 

Abhazya’daki gelişmeler

Abhazya Yüksek Mahkemesi geçen cuma günü 8 Eylül 2019’da yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunun sonuçlarının geçersiz olduğuna hükmederek, 22 Mart’ta seçimlerin tekrarlanması kararı aldı.

 

Bu kararın öncesinde ise 35 sandalyeli parlamentoda yapılan oylamada, hazır bulunan 24 vekilden 19'u Hacimba'nın görevden ayrılması yönünde oy kullanmıştı.

 

Milletvekillerinin kabul ettiği kararname taslağında cumhuriyetteki gergin sosyo-politik durumdan dolayı ve toplumdaki istikrarsızlaşmayı önlemek için Hacimba’ya görevi gönüllü olarak bırakması tavsiye edilmişti.

 

Muhalifler seçimi Kvitsiani'nin kazandığını savundu

Abhazya'da, devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu 8 Eylül 2019'da yapılmıştı. Seçimin sonucuna göre Hacimba oyların yüzde 47.39'unu, Alhan Kvitsiani ise oyların yüzde 46.17'sini almıştı.

 

Göstericiler, muhalefet partisi Amtsakhara'nın adayı Alhan Kvitsinia'nın seçimin galibi olduğunu savunarak, seçimlerin iptal edilmesini istiyordu.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/202001121040999374-abhazya-devlet-baskani-hacimba-kanlarin-dokulmemesi-adina-istifa-etti-/?

 

Cherkessia.net, 12 Ocak 2020


Bu haber toplam 2224 defa okundu.


Zugdidi Samegrelo

Bizim Megrel Çkotualarla akraba Aps-ua bir arkadaş bir buçuk yıl önce Sohumi'de bir karpuz tezgahı fotoğrafı paylaşmış, başında kimse yok tezgahın, insanlar karpuzu alıyor, tartıyor ve parasını kutuya bırakıyor.

Bu yolla camilerdeki yardım kutularına asma kilit takıldığına dem vurup Abkhazetinin ne derece güvenli bir ülke olduğundan dem vurmuştu.

Daha geçenlerde Abkhazetili Almashan Argun'un üstünden çalıntı plazma tv çıktı. Astemir Jopua ve milli marş bestekarı konularına hiç girmeyeyim. Avrupa haber sitelerine düştüler zaten. Ama tam Abhazeti güvenli ülke ilan edilmişti ki, cumhurbaşkanını istifa ettiren protestocular, Bay Hacimba'nın cumhurbaşkanlığı ofisine girip baştan aşağı soydular soğana çevirdiler.

200 bin Abkhazetili Megrelin Abkhazeti'ye geri dönmesi için BM 8 kez aynı kararı verdi. Ama onların yerini Ermeniler alıyor. Son seçimden önce Hacimba, kendisine oy vermeleri karşılığında 5000 Soçili Ermeniye vatandaşlık verdi.

Serada çalışan kadın Özbek işçilerin maaşlarına göz koyan şehir eşkiyaları ise güvenli ülkenin sembolü oldular.

Nefsi müdafa ile maaşını vermemek için soyguncuların birinin silahını alıp öldüren kahraman Özbek bayanın akıbeti ile ilgili bilgisi olan var mı?
Elbette yok. Unutuldu gitti.

1992 öncesi Abhazeti evet cennetti, ya şimdi?

14 Ocak 2020 Salı Saat 22:38
MAMRUKO ZİYA

Sakarya'dan bir vatandaş yazmış.

"Abhazya o kadar bağımsız ve o kadar da dewlet ki de fakto devlet başkanı Raul Khacimba ile onun istifasını isteyen muhalefet arasındaki görüşme Rusya güvenlik kurulu genel sekreter yardımcısının (esasında Rusya istihbaratı) katılımı olmadan gerçekleştirilemiyor. O kadar bağımsız ki sormayın..."

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10217930751235185&id=1076532724

"Defakto Abhazya'nın dün istifa ettirilen sözde başkanı Raul Khacimba'nın başkanlık ofisini soymuşlar. Soyguncular ofisten Khacimba'nın ödüllerini çalmışlar, silahı dahil ne var ne yok götürmüşler... (Khacimba 22 Martta yapılacak yeni seçimlere katılmayacak)"

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10217934436927325&id=1076532724

Bu bilgiler Abhaz postalarında yok, boşuna bakmayın. Biri kaç yere yolladım yayınlamadılar.

14 Ocak 2020 Salı Saat 20:06
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net