Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Muhamedin Tumov: 'Şapsığ Köylerinde Buldozerler Göründüğünde Çok Geç Olacak'
27 Aralık 2019 Cuma Saat 23:52
Burada internette Vladimir Putin'in demiryolunu ve otobanı Soçi sahilinden içeriye alma işini üstlendiğini okudum. Putin'den şüphelenenler, bunun yapılacağını söylediler.
 
Natpress, 25 Aralık 2019
 
Burada internette Vladimir Putin'in demiryolunu ve otobanı Soçi sahilinden içeriye alma işini üstlendiğini okudum. Putin'den şüphelenenler, bunun yapılacağını söylediler.
 
Ama tam şu günlerde, birkaç yıl önce Şapsığlar ile konuşmalarımda adı geçen Gelencik'ten Soçi'ye kadar olan sahil haritası beni rahatsız ediyordu. O zaman sadece bir haritaydı, bugün görünüşe göre, böyle bir proje var, çünkü ülkenin başkanı bundan bahsetti.

 
Bu harita'nın uzun zamandır Soçi ve Krasnodar'daki üst düzey yetkililerin ofislerinde asılı olduğunu söylüyorlar. Haritaya göre, içeri çekilen yollar Şapsığ köylerinin tümünden geçiyor, her biri binden az nüfusu olan sadece 12 küçük köy kaldı!
   
Örneğin, o zaman hatırladığım bu haritada mevcut Thagapş köyü yerine tren istasyonu, Kiçmay köyünü (otoyol - NP) ikiye bölen yol, vb. Güzergahta her biri yaklaşık bin kişi olan 12 Şapsığ köyü yok edilecek.
   
Tabi ki, zarar veren bu projeden etkilenen herkese, esas sorun olan, Şapsığ'ların etnik bir grup olarak korunması için diğer sorunlardan bahsetmemeleri kaydıyla yüksek katlı binalarda daireler sağlanacak.
 
Çerkesler 1990-1993 yıllarında Krasnodar Bölgesi içinde Şapsığ Ulusal Bölgesi'nin yeniden inşası üzerine yaptıkları çalışmaları başarıyla tamamladılar, ancak Rusya Yüksek Konseyi Kararnamesi hazır olduğu halde bu çalışma başarılı olamadı. Ve bugün onları yasal olarak koruyacak hiç kimse yok ve yeni yıl 2020'nin ilk aylarında Şapsığ köylerinde buldozerlerin ortaya çıkacağına şüphe yok.
 
Sizden beni doğru anlamanızı istiyorum, diğerleri gibi, ilerlemeye karşı değilim; Ancak bu sorunu Şapsığlar ile aynı masada çözmek mümkün değil mi? 12 Çerkes- Şapsığ köyünü yok etmek neden gereklidir? Gerçekten başka yolu yok mu? Yeniden, neden 
Çerkes mezarları üzerine inşa edilmiş Olimpiyat tesislerinden tüm Çerkeslerin yaraları karıştırılıyor?
 
Evet, bugün Şapsığlar yasal statüye sahip değil, ama onlar Çerkes ve Rusya'da üç Çerkes (Adıge) cumhuriyeti var. Çerkeslerin bu zor meseleyi tüm Çerkesler için minimum (ahlaki) kayıplarla çözebilecek ve çözmesi gereken milletvekilleri ve senatörleri var.
 
Bugün bir şey yapmak isteyen herkes için çok geç değil, ancak Şapsığ köylerinde buldozerler göründüğünde, çok geç olacak!
 

***

Мухамедин Тумов: «Когда в шапсугских аулах появятся бульдозеры, будет уже поздно»

Вот только мне все эти дни не дает покоя мой разговор с шапсугами несколько лет назад и карта всего побережья от Геленджика до Сочи. Если тогда эта была только карта, то сегодня, видимо, есть и проект, раз об этом заговорил президент страны.

Говорят, что эта карта давно висит в кабинетах больших чиновников Сочи и Краснодара. По карте, отодвинутая трасса проходит через все шапсугские аулы, их осталось-то всего 12 небольших аулов, в каждом из которых живут менее тысячи человек!

К примеру, что я запомнил тогда. Вместо нынешнего аула Тхагапш на этой карте ж/д вокзал, аул Кичмай (трасса – NP) делит пополам и т.д., т.е. практически трасса уничтожит 12 шапсугских аулов, в каждом из которых около тысячи человек.

Безусловно, и то, что всем, кого коснется проект, будут предоставлены квартиры в многоэтажках, что губительно для всех, не говоря о других проблемах, главное из которых сохранение шапсугов как этнос.

Проделанную адыгами работу в 1990-1993 г.г. по воссозданию Шапсугского национального района в составе Краснодарского края успешно завершить не удалось, хотя и было (у адыгов – NP) на руках Постановление Верховного Совета России. И сегодня юридически их защищать некому и можно не сомневаться, что в первые месяцы нового 2020 года в шапсугских аулах появятся бульдозеры.

Прошу понять меня правильно, я как любой другой, не против прогресса, надо отодвинуть от берега, значит надо. Но разве нельзя решить этот вопрос совместно с шапсугами за одним столом? Зачем для этого надо уничтожать 12 адыгских аулов?. Неужели никак нельзя по-другому?! Зачем опять ворошит раны всех адыгов от олимпийских объектов, построенных на адыгских могилах?

Да, сегодня шапсуги не имеют юридического статуса, но ведь они адыги, есть три адыгские республики в составе России, есть депутаты и сенаторы адыги, которые могут и должны решить этот сложный вопрос с минимальными (моральными) для всех адыгов потерями.

Сегодня еще не поздно для всех, кто хочет что-то делать. Когда появятся бульдозеры в шапсугских аулах, будет поздно!

Bu haber toplam 2531 defa okundu.


AKGÜN

Soçi kıyılarına paralel uzanan 12 Şapsığ-Çerkes yerleşkesinin üzerinden geçecek olan Soçi otobanı, Çerkesler'in tarihi, kültürel, genetik varlığını, toprağın yedi kat dibine gömme girişimidir. Bu kadersiz halkın başına gelen dünyada kaç halkın başına geldi?

09 Ocak 2020 Perşembe Saat 17:30
ber hikmet

Konuya ilişkin yeterli bilgimiz olmasa da, Tume Muhamedin'in dikkat çektiği konunun çok önemli olduğunu anlamak güç değil. Marje!

Sovyet yönetiminde oluşturulan özerk bölgeler için kurucu Lenin'i suçlayan bir Stalinist zihniyetin ortaya çıkan bir fırsatı değerlendirerek bir etnik kimliklerin yok oluşuna seve seve adım atabileceğini anlamak da güç değil.

30 Aralık 2019 Pazartesi Saat 11:57
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net