Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkeslerin Ortak Ulusal Adlarını Beyan Etme Sürecinden Endişelenen Moskova Saldırıya Devam Ediyor!
22 Aralık 2019 Pazar Saat 20:02
Putin rejiminin ideologları, Rus ya da Rus olmayan sıradan insanların kendi çıkarlarını ifade edebileceklerine ve savunmalarında harekete geçebileceklerine inanmakta yetersizler. Sonuç olarak, insanlar bunu böyle yaptıkları zaman, Putinistler onların dış güçler tarafından örgütlendirilip oyuna sokulduklarını öne sürüyorlar.

 

Paul Goble, 15 Aralık 2019 

 

Putin rejiminin ideologları, Rus ya da Rus olmayan sıradan insanların kendi çıkarlarını ifade edebileceklerine ve savunmalarında harekete geçebileceklerine inanmakta yetersizler. Sonuç olarak, insanlar bunu böyle yaptıkları zaman, Putinistler onların dış güçler tarafından örgütlendirilip oyuna sokulduklarını öne sürüyorlar.

 

Dahası, sıradan insanların, yine Rus ve Rus olmayan benzerleri ne kadar çok eylem yaparsa, güçlü olanları çok daha fazla onları tehdit ederler, Putinistlerin onlara karşı yaptıkları suçlamalar da daha ısrarcı ve sövgü dolu olur. Sonuç olarak, bu tür yayınların okunması nahoş olsa da, belki de insanların eylemlerinin bir etkiye sahip olduğunun en iyi göstergesidir.

 

En son, şu anda bu tür tek saldırıdan uzak, Sovyetlerce bölünmüş Çerkes topluluğunun, yaklaşmakta olan 2020 nüfus sayımında ortak bir etnik adı ilan etmek, taraftarlarının uluslarının hayatta kalmasına yardımcı olacağına ve hatta ortak bir Çerkesya'yı yeniden kurma ve Çerkeslerin sürgünden dönme çabalarına yeni bir destek vereceğine inandıkları bir eylem.

 

Çerkeslerin çabalarının belki de bu güne kadar en büyüğü olan eylem, Vladimir Putin'i Soçi Olimpiyatı'nda, 1864'teki Çarlık güçlerinin Ruslara karşı 104 yıl süren bir savaş vermiş olan atalarını öldürdükleri, soykırım yaptıkları ve sürgün ettikleri yere dikkat çekerek utandırmalarıydı.

 

Hem anavatanda hem de uluslararası alanda Çerkesler, Moskova'nın Çerkesleri, Adıgeyli, Çerkes, Kabardey ve Şapsığ olarak ayrı ayrı milletlere ayırdıkları haklarını geri almaya ve kendilerini Çerkesler olarak ilan etme fikrini destekliyorlar.

(http://windowoneurasia2.blogspot.com/2019/12/circassian-drive-to-declare-common.html).

 

Eğer çok sayıda insan bunu yaparsa, Rusya nüfus sayımının sonuçları tahrif edilse bile bu durum, Moskova'nın Kuzey Kafkasya'daki böl ve yönet stratejisini yinelemesini vurgulayacaktır. Ve kuşkusuz Çerkes ulusal özgüveninin daha da artmasını ve bölgede tek bir Çerkes Cumhuriyetinin oluşturulmasının talep edilmesini sağlayacaktır.

 

Ulusal tek isimde birleşme eylemi, yalnızca Çerkeslere yönelik Rus suçlarına dikkat çekmekle kalmayacak, aynı zamanda Kuzey Kafkasya'da, başka yerlerde ve hatta kendi yönetiminde uyguladığı bölgesel ve diğer bölünmelerin meşruiyetinden şüphe duyulmasına neden olup Moskova için ciddi sorunlar yaratacaktır.

 

Sonuç olarak Rus yorumcular, bu çabanın Çerkes menfaatleri bakımından bir hiç olduğunu, bunun daha çok Batı'nın kullandığı Ruslar benzeri bir örnek olduğunu, mezkur insanların bazen Batı ile işbirliği yapmak için gönüllü olduğunu, fakat bir kısım insanın ise farkında olmadan işbirliği yaparak istihdam edildiğini söylüyorlar. Bunun sebebinin ise bölgeyi istikrarsızlaştırmak, Moskova ve Vladimir Putin'in şahsi olarak altını oymak olduğunu ileri sürerek saldırılarını sürdürüyorlar

 

Bu saldırının en son örneği, ''Moskova'da Bugün''de yazan Ruslan Ryazantsev'in "Batı tekrar 'Çerkes tema'sını aktive ediyor" diyen ve toplumda desteği olmayan sözde Çerkesleri (sözde Çerkes organizasyonları/псевдо адыгских организаций)" desteklemek ve Çerkesler hakkında başkalarını saptırmak için yanlış bir mitoloji yaratılması hakkındaki makalesidir (http://pda.segodnia.ru/content/222343).

 

Ryazantsev, çeşitli Çerkes halkı üyelerinin 2020 nüfus sayımında kendilerini tek bir Çerkes milletinin üyeleri olarak ilan etmeleri için yapılan çağrıların teşvik edilmesinde özel bir öfkeyi açığa vuruyor, özellikle Adel Bashqawi'nin ve diğer Çerkeslerin çalışmalarına Amerika ve Gürcüler tarafından verilen desteği kınıyor.

 

"Amerikan ideologları neden belirli bir sessizlik döneminden sonra Çerkes sorununun tanıtımını aktif olarak üstleniyor ve Kuzey Kafkasya'daki durumu istikrarsızlaştırmaya çalışıyorlar?" diye soruyor yorumcu."Cevap açık değil ama basit: Rus makamları girişimi rahatlıkla ele geçirdiler."

 

Ryazantsev, Vladimir Putin'in Kabardey-Balkar'ın başkentinde 29 Kasımda söylediği gibi milliyet ilişkileri konusu ortadan kaybolmuyor diyerek devam ediyor; Bahsedilen konu "aynen bir kimsenin sağlığı gibi" devamlı dikkat gerektiriyor. Ryazantsev'in makalesi, Kremlin'in açık bir şekilde onayladığı ve bu olayda gereksinim duyduğu, bahsedilen konulara bir çeşit dikkat çekmektir.

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2019/12/moscow-worried-about-circassian-drive.html?


Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 22 Aralık 2019


Bu haber toplam 2939 defa okundu.


hapi cevdet yıldız

Sn. Goble'nin yazısı gerçekleri ne ölçüde yansıtıyor? Takdir elbette okuyucunun. Konuya değindiği için teşekkür ederim. Ancak şu kadarını yeniden belirteyim, çünkü birçok kez yazmış bulunuyorum. Rusya'daki Adıge-Çerkeslerin ortak bir adla, Adıge ya da Çerkes diye yazılmalarında bir sakınca görmüyorum, Moskova'nın da bir sakınca göreceğini sanmıyorum. Rusça metinlerde (örneğin, Wikipedia'da) Çerkesler, nüfus anlamında "Adıge" ortak adı altında yazılabiliyor ve toplanabiliyorlar.

Lokal anlamdaki farklılık (Şapsığ, Adıge, Çerkes, Kabardey) ortak isim altında yazılmaya engel değildir kanısındayım. Bu durum farklı bir konu, tarihsel. Ayrıca, bu yazıda belirtildiği gibi, Moskova'nın ya da Sovyetlerin Adıge-Çerkesleri dörde böldüğü, ayrı milletlere ayırdığı görüşü de doğru değil, fiili bir durum var, dediğim gibi bunun bir arka planı, tarihi var. Bunları birçok kez açıkladım. Anlamak isteyen anlar. Sorarım, Karadeniz kıyısındaki 10-15 bin Şapsığ ile 700 km doğudaki 500 bin Kabardey'i ya da aradaki 110 bin Adıgeyli ile 73 bin Çerkesyalıyı nasıl tek bir idare altında birleştirebiliriz? Bunu bilmeyenler savunsa diyeceğim olmayabilir. Cahile laf anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordue. Şu durumda ortaya ortak bir cumhuriyet ve tek bir edebiyat dili çıkarılabilir mi? Bu mümkün mü, iş o kadar basit mi? Örneğin, Adıgey kendi yazı dilinden ya da Kabardeyler kendi edebiyat dillerinden vazgeçerler mi? Yanılmıyorsam, 2006 yılında Kabardey kabile milliyetçileri öncülüğünde böyle bir girişim yapılmıştı, Adıge Cumhuriyeti de gerekçelerini belirterek ve Bilim Kurulu'nun görüşünü alarak bunu reddetmişti.
Şuna katılırım, İmparatorluk Rusyası gibi bugünkü Rusya Federasyonu yönetimi de diasporadaki Çerkeslerin dönüşüne sıcak bakmıyor, izin vermiyor, engelliyor. Bunu anlamak mümkün değil. Rus yöneticiler yersiz kuşkular içindeler. Kafkasya'daki Çerkesleri bilemem, ama Türkiye'deki Çerkesler, genel anlamda laik, demokrat, ahlaklı, utanma duygusu güçlü kişiler. Bu Tür bir toplumdan kimseye kötülük ve zarar gelmez. Yani bu insanlardan RF'ye ve Ruslara bir zarar geleceği, RF'de bir rahatsızlık yaratacağı düşüncesinde değilim. Bu konuda Rus yöneticiler tamamen haksızlar. Rus gazeteciler bir zahmet, örneğin Düzce Merkez İlçesine gelirler, mahalle ve köyleri gezerlerse, Çerkeslerin konforlu, doğalgazlı evlerde oturduklarını, lüks özel otoları bulunduğunu, ekonomik anlamda fazla bir sıkıntıları olmadığını görebileceklerdir. Eski fakir Çerkesler artık tarih olmuştur diyebilirim. Şu durumda Türkiye'den RF'ye toplu dönüş de olmaz, toplu dönüş için savaş durumu, derin istikrarsızlık gibi şeyler gerekir. Bu yok. Bugün için Çerkes dönüşünden çok turistik gidip gelmeler olacaktır, öğrenci göndermeler, evlenmeler, vb olabilecektir. Bu bakımdan Çerkeslere ilişkin olarak Rus yöneticilerde ve politikacılarda var olan kuşkularının tamamen yersiz ve birer vehim olduğunu söyleyebilirim.

22 Aralık 2019 Pazar Saat 23:33
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net