Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abhazya Cumhurbaşkanlığı Adayı İşadamını Kaçırma Olayından Dolayı Tutuklandı!
10 Aralık 2019 Salı Saat 20:49
Sohum Şehir Mahkemesi, iki ay önce Abhazya'nın cumhurbaşkanı adayı olan Arthur Ankuab'ı, işadamı Armen Grigoryan'ı kaçırdığı şüphesiyle tutukladı.

Kavkaz Uzel, 09 Aralık 2019

 

Sohum Şehir Mahkemesi, iki ay önce Abhazya'nın cumhurbaşkanı adayı olan Artur Ankuab'ı, işadamı Armen Grigoryan'ı kaçırdığı şüphesiyle tutukladı.

 

Kafkas Düğümü"nün yazdığı gibi, 43 yaşındaki Armen Grigoryan 24 Kasım'da kaçırıldı, 1 Aralık'ta kolluk kuvvetleri onu Gudauta bölgesinin köylerinden birinde buldu ve özgürlüğüne kavuşturdu. Abhazya İçişleri Bakanlığı'nın aynı gün bildirdiği üzere, adamı kaçırdığı şüphesiyle birkaç kişi daha gözaltına alındı.

Abhazya eski cumhurbaşkanı adayı Artur Ankuab.

Abhazya İçişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan raporda, Sohum Şehir Mahkemesinin kararıyla Artur Ankuab'ın 29 Ocak 2020'ye kadar gözaltına alındığı bildirildi. Bunun, Ankuab'ın 24 Kasım'da Armen Grigoryan'ı kaçırdığı şüphesiyle olduğu belirtildi.

 

Polis okulunun eski başkanı olan Artur Ankuab, 25 Ağustos'ta "Kafkas Düğümünde Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Seçimleriyle İlgili Asıl Şey" başlıklı yazıya göre, 25 Ağustos'ta oylanan seçimlerde Abhazya cumhurbaşkanlığı adaylarından biriydi. Arthur Ankuab, CEC'ye belgeler sunarken, bir af kapsamında serbest bırakılması ile bağlantılı olarak geri çekilen Abhazya Ceza Kanunu'nun 107. maddesi uyarınca (tutukluluk durumunda sağlığa ağır ve ılımlı zarar veren) mahkum olduğu biliniyordu. Bitirilen mahkumiyet sonrası cumhurbaşkanlığına aday olmasına izin vermişti.

 

Duruşma sırasında, savcı, şüphelinin, özgür olsa da, cezai kovuşturmalarda tanıkları ve katılımcıları etkileyebileceğini, soruşturmayı etkileyebileceğini, başka bir suçta suç ortağı olabileceğini veya kovuşturmadan saklanabileceğini belirtti ve bu nedenle tutuklama talebinde bulundu.

 

Ankuab'ın avukatı mahkemeden, müvekkilini ev hapsinde tutmasını istedi, bunu bir hastalık ve sağlık durumu olarak nitelendirdi. Ancak mahkeme savunmanın argümanlarını yetersiz buldu, Sputnik Abhazya, Artur Ankuab'ın 6 Aralık'ta gözaltına alındığını belirtti.

 

Artur Ankuab tarafından kaçırıldığından şüphelenilen Armen Grigoryan, şirket işleri ile uğraştığını ve yerel Danon şirketinin müdürü olduğunu söyledi.

   

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba'nın 2 Aralık'ta, Kasım ayında işlenen suçların soruşturulmasına ilişkin bir raporu dinledikten sonra, İçişleri Bakanlığından Harry Arşba'nın görevden alınmasına ilişkin bir kararname imzaladığını hatırlayın. Yine 2 Aralık'ta Abhazya Başsavcısı Zurab Açba görevden alındı. 5 Aralık'ta Hacımba, yeni Bakan Raul Smır'ı yeni içişleri bakanı olarak atadı. Ayrıca, kolluk sisteminin çalışmalarını bir bütün olarak eleştirdi ve İçişleri Bakanının ve savcının görevden alınma kararının, toplumun baskısı altında değil, çalışmalarının sonuçlarına dayanarak alındığını belirtti.


Kaynak: https://www.kavkaz-uzel.eu/articles/343343/?fbclid=IwAR3p7lYaJuWLH5_grX7gMQHVKWgswcnjR4VG5J7dHenwo6S50MS9g8emcLs


Çeviri: Awtle İbrahim

Cherkessia.net, 10 Aralık 2019


Bu haber toplam 2342 defa okundu.


Oktay Alcan

''Sohum Şehir Mahkemesi, iki ay önce Abhazya'nın cumhurbaşkanı adayı olan Arthur Ankuab, işadamı Armen Grigoryan'ı kaçırdığı şüphesiyle tutukladı.''

Hani şu köşebaşında bir karpuz tezgahı ve terazi olan, müşterinin tartıp parayı oraya bıraktığı güvenli ülke.

10 Aralık 2019 Salı Saat 23:30
Hakan Yılmaz

Maşallah kovboy filmlerindeki şerif kasabalarını aratmıyor Abhazya. Bu ne yahu?

10 Aralık 2019 Salı Saat 22:59
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net