Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nazarbayev, Putin-Zelenskiy Zirvesi İçin Arabuluculuk Yapıyor!
13 Kasım 2019 Çarşamba Saat 11:00
Kazakistan eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında bir zirve düzenlenmesi için çalıştığını söyledi.

 

Kazakistan eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında bir zirve düzenlenmesi için çalıştığını söyledi.

Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da düzenlenen uluslararası politika konulu bir konferansta konuşan Nazarbayev, "Zelenskiy, ikili zirveyi kabul etti. Şimdi bakalım Putin bunu kabul edecek mi?” diye konuştu.

 

İki ülke arasındaki krizin çözülmesi için Fransa ve Almanya da uzun zamandır yoğun bir çaba gösteriyor.

 

Öte yandan, Almanya ve Rusya Ukrayna'nın Donbass bölgesine özel statü vermesi gerektiği konusunda uzlaştı

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in pazartesi günü Alman Şansölye Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna'nın ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen doğusundaki Donbass bölgesine özel bir statü vermesi gerektiği konusunda uzlaşmaya vardığı duyuruldu.

 

Kremlin'den yapılan bu açıklamada ayrıca iki liderin dörtlü bir Ukrayna Barış Zirvesi düzenlenmesi noktasında da görüş birliği içerisinde olduğu belirtildi. Zirvede Ukrayna, Rusya, Almanya ve Fransa yer alacak ancak zirvenin tarihine ilişkin bir bilgi paylaşılmadı.

 

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile varılan anlaşma gereği hem Ukrayna birliklerinin hem de ayrılık yanlısı Rus milislerin geri çekilmesinin ardından, Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa arasında bir barış konferansının da düzenlenmesi gündemde.

 

Steinmeier Formülü de gündemde

 

Ekim ayı başında Ukrayna, Rusya ve AGİT'ten oluşan Üçlü İletişim Grubu, Donbas'ın yerel seçimler gerçekleştirildikten sonra özerk bir statüye geçmesi konusunda uzlaştı. 'Steinmeier Formülü' adı verilen uzlaşı ile Donbas bölgesi yerel seçimlerini Ukrayna kanunları çerçevesinde gerçekleştirecek ve sonuçları AGİT tarafından onaylanacak.

 

Kaynak: https://haberrus.ru/headline/2019/11/12/nazarbayev-putin-zelenskiy-zirvesi-icin-arabuluculuk-yapiyor.html

Cherkessia.net, 13 Kasım 2019


Bu haber toplam 1763 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net