Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ürdün'de Çerkes-Gürcü Forumu
04 Kasım 2019 Pazartesi Saat 22:04
Çerkes organizasyonlarının tarihinde ilk kez Ürdün'de, Türkiye, Amerika, Gürcistan ve Ürdün'den gelen Gürcü ve Çerkes temsilcilerinin resmi toplantısı gerçekleşti.


2 Kasım 2019, circassiancenter.org 

Çerkes organizasyonlarının tarihinde ilk kez Ürdün'de, Türkiye, Amerika, Gürcistan ve Ürdün'den gelen Gürcü ve Çerkes temsilcilerinin resmi toplantısı gerçekleşti.

 

Toplantı, Gürcistan'ın Haşimi Krallığı Büyükelçiliğini temsilen Ürdün'deki Gürcistan Büyükelçisi Zaza Kandelaki, Tiflis'teki Çerkes Kültür Merkezi'nden Profesör Merab Chukhua ve Çerkes yardımlaşma derneği başkanı Zuhdi Janbek'in desteğiyle düzenlendi.

 

Etkinlikte, çoğu Çerkes topluluğunun entelektüelleri olan 135'ten fazla misafir bir araya geldi. Katılımcılar, Ürdün'de çeşitli alanlarda yüksek görevlerde bulunan 1 üst meclis üyesi, 4 milletvekili, 5 Çerkes kabile konseyi üyesi, 3 eski bakan, 13 emekli subay, 4 profesör ve akademisyen, yazar, şair, Çerkes aktivistleri, aydınları ve gazetecileriydi.

Forumun açılış töreni Çerkes Yardımlaşma Teşkilatı Zuhdi Janbek'in başkanlığı tarafından yapıldı.

 

Forumun ilk bölümünde:


Çerkes Kültür Merkezi başkanı Profesör Merab Chukhua (Gürcistan): "Gürcistan'ın Kafkasya siyasetinde Çerkes-Gürcü ilişkileri."

Uluslararası Çerkes Konseyi Başkanı İyad Yougar (ABD): “Gürcü-Çerkes İlişkileri: Günümüz ve Gelecekte”.

Çerkes Diasporasından (Türkiye), Didem ve Nusret Baş: "Gürcü-Abhaz ilişkileri ve Kafkas örgütlerinin Türkiye'deki rolü."

 

Sarah E. Slie (ABD): "Gürcü Ulusal Demokratları ve 1917 Dağlı Birliği".

 

ABD'deki Çerkes Kadınları Birliği Başkanı Gina Habuk: "Gürcistan'daki Çerkes Kadınları".

Ürdün'deki Çerkes örgütleri, Tiflis'teki Çerkes Kültür Merkezi başkanı Profesör Merab Chukhua'yı, Çerkesoloji'deki olağanüstü başarıları için özel bir dizi ödül verdi. 


Profesör Merab Chukhua da Çerkes Yardımlaşma Derneğine Çerkes Kültür Merkezinin bilimsel yayınlarını sundu ve Çerkes Yardım Derneğine teslim etti: Çerkes Kültür Merkezi'nin kendi yayını olan "Çerkes-Abhaz-Gürcü etimolojik sözlüğü", Çerkes Kültür Merkezi'nin bilim koordinatörü, Profesör Nugzar Antelava'nın monografisi "Çerkes Kültürü" ve ünlü Çerkes araştırmacısı Madina Ivanokva'nın (Dokshokva) monografisi olan "Çerkes altın nakış işlemeciliği".

 

Forumun ikinci bölümünde, ünlü Gürcü şair Dato Magradze'nin Çerkes ve Abhaz dillerine çevrilmiş olan “Giacomo Ponti” şiir kitabının tercümesi sunuldu. Şiir kitabının Çerkes diline çevirisi Larisa Tuptsokova tarafından ve Abhaz diline çevirisi çevirmen ve gazeteci Irma Osia tarafından yapılmıştır.

Etkinlik sırasında, Ürdün'deki Rus Büyükelçiliği ile ilişkili olan bir Abhaz-Abazin grubu tarafından toplantıyı sabote etme girişiminde bulunuldu. Çünkü Ürdün'deki Rus Büyükelçiliğinden konsolos Muhammed Husseyn Dagestani izinsiz olarak Çerkes Derneği'ne geldi, ancak Çerkes yurtseverler içeriye girişine izin vermedi. Ardından ellerinde dövizler, Çerkes ve Abhaz bayraklarıyla bu protestocu grup salona girdi, yürüdüler ve sonra protestolarına devam etmek için caddeye çıktılar.

 

Ürdün'deki Gürcü-Çerkes forumu en üst düzeyde başarılı geçti. Amman'daki toplantıda, Tiflis'teki Çerkes Kültür Merkezi ile Tiflis'te imzalanacak olan Amman'daki Çerkes Yardım Derneği arasında daha fazla işbirliğine ilişkin bir mutabakat metni üzerinde de görüşüldü.

 

Kaynak: http://circassiancenter.org/permalink/98255.html?

 

Çeviri: Gubj Özlem

Cherkessia.net, 4 Kasım 2019


Bu haber toplam 3261 defa okundu.


GENAR

Niye toplantıyı basıyorsunuz, yok mu Ürdün'de Gürcistan büyükelçiliği aslan parçaları. Sıkıyorsa gidin oraya yapın protestoyu bak neler oluyor.

09 Kasım 2019 Cumartesi Saat 08:11
Bekaldı Hikmet Baykaldı

Tıkhuj Sezgin Dokuz, Çerkes-Alman,Çerkes-Bulgar,Çerkes-Polonya yada Çerkes Singapur görüşmesi gibi birşey.

08 Kasım 2019 Cuma Saat 23:53
Tıkhuj Sezgin Dokuz

Gürcüler ne alaka acaba?

08 Kasım 2019 Cuma Saat 23:52
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net