Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5 Ekim Adıgey’in Cumhuriyet Bayramı
07 Ekim 2019 Pazartesi Saat 00:09
5 Ekim soydaşımız Adıgeylilerin mutlu bir günü, o gün Cumhuriyet Bayramı. 17 Şubat 1995’te o gün Cumhuriyet Bayramı olarak kabul edildi.

 

5 Ekim soydaşımız Adıgeylilerin mutlu bir günü, o gün Cumhuriyet Bayramı. 17 Şubat 1995’te o gün Cumhuriyet Bayramı olarak kabul edildi.

Her zamanki gibi, o gün sevinç içinde birçok görev cumhuriyette yerine getirilir. Yöre başkenti Maykop’ta sergiler, toplantılar, konserler ve spor gösterileri yapılıyor.

 

Rehberler Rusya’nın değişik yerlerinden gelen konukları, bu arada Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes’in temsilcilerini büyük bir saygıyla karşılıyorlar. İşin burasında “Geçmişimiz ortak, geleceğimiz de ortak olsun” sözlerinin anlamı açıklık kazanıyor.

 

Anlaşılacağı üzere, biz o yöreye çok sayıda bağlarla bağlıyız, oraya ilişkin durmadan yazıp yayımlıyoruz. Yine de o cumhuriyeti yeterince tanımayanlar bulunduğu için bu yazıyı yazmış bulunuyoruz: Adıgey Kuban, Laba ve Şhaguaşe (Belaya) ırmakları arası bir yerde. Orada Adıgelerle birlikte Ruslar, Ermeniler, Beloruslar, Ukraynalılar, Almanlar ve Rumlar da yaşıyorlar.

 

Soydaşlarımız o yere Milattan önce yerleşmiş bulunuyorlar. Antik Grek yazarlarının kitaplarında bu durum açık bir biçimde yazılıdır. Kendileri yüzyıllar boyunca dünyada saygı duyulan topluluklardan biri idiler. Arkeoloji dünyasının en tanınmış yapıtlarından biri de günümüze erişmiş olan Maykop kültürüdür. O yörede eski dönemlerden kalma insan yapımı höyükler (Iуащхьэ), İsp evleri ve daha başka arkeolojik yapıtlarla karşılaşıyorsun.

 

Bir zamanlar Asya’dan Avrupa’ya uzanan İpek Yolu o yerden (Adıgey’den) geçiyordu. Bu topraklar Adıge-Rus Savaşı (Kafkas Savaşı) sonucu büyük bir yıkıma uğradı. Savaştan sağ çıkanlar Türkiye’ye, daha sonra kitleler halinde Suriye ve Ürdün’e göç ettirildiler, bu yüzden yeryüzüne dağılmış oldular. Ancak geçmiş geçmiştir. Geçmişi geri getirmek olanaksızdır.

 

Sovyet iktidarı kurulduktan sonra Tüm Rusya Merkezi İcra Kurulu Prezidyumu (Hükümet) kararıyla 27 Temmuz 1922’de Kuban-Karadeniz oblastının (il) Krasnodar ve Maykop ilçeleri içinden ayrılan bir bölgede Adıgey Özerk Oblastı (il) kuruldu. SSCB döneminde il büyüdü. O dönemde öncü sanayi, tüm ülkelerde ünlenen tarım ekonomisi ve kültür gelişti. Bu ilk adımdı. 1991 yılında yeni bir döneme geçiş yapıldı. Oblast, Temmuz 1991’de Rus Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti içinde bir özerk cumhuriyet statüsü kazandı. Şimdi Rusya Federasyonu içinde olan Adıge devleti RF’nin işleri düzgün giden ve hızla gelişen önde yörelerinden biridir.

 

Soydaşlarımız güzel bir yörede yaşıyorlar. Orada büyüleyici güzellikte yüksek dağlar, derin vadiler ve şelaler görülebilir. Hacoh Kanyonunu bir gören bir daha unutmuyor. Yeryüzünün en eski beyaz buzullarını görmenin yerini ne tutar! Dünyayı gezen kişiler Ğuam Vadisini (Гъуам ауз ), Refıbg Şelalesini (Rufabgo) ve Ğuazerıpĺ’deki (Guzerıpl) yüksek tepeleri görmeye geliyorlar. Cumhuriyette hala eski Adıge ev eşyaları üretilmeye devam ediliyor. Bu gibi eşyalar cumhuriyeti ziyaret eden kişilere hediyelik eşya olarak veriliyor.

 

Her şeyden çok daha değerli olanı ise, çok sevdiğimiz o yörenin insanlarıdır. O insanların katında Adıge gelenekleri ile Adıge onuru yaşamaya devam ediyor. Oraya giden herkes bunu onaylıyor.

 

Soydaşlarımızın bu sevinçli gününü içtenlikle paylaşıyoruz.

 

Şal Muhamed, Adıge psaĺe gazetesi, 4 Ekim 2019

 

Kaynak: http://adyghepsale.ru/?p=89831

 

Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 7 Ekim 2019


Bu haber toplam 1806 defa okundu.


Leyla Ozel Akay

Maalesef bayramdan bir gün önce döndük yine de öncesinde yapılan etkinlikleri izleme fırsatımız oldu

07 Ekim 2019 Pazartesi Saat 01:13
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net